S větší skepsí než k vývoji zcela nové Lary Croft se hráči obraceli snad jen k nedávnému znovuoživení kauzy Duke Nukem: Forever. Nebudu nic předstírat - sám jsem nebyl výjimkou. Kalifornští Crystal Dynamics, kteří před čtyřmi lety převzali štafetu her série Tomb Raider od zaniklých Core Design, se totiž rozhodli čekání na Tomb Raider 9 vyplnit úplně odlišným titulem s Larou v hlavní roli, než na jaké jsme byli po 14 let její videoherní historie zvyklí. Nikdo z nás navíc nemohl tušit, že jí bude tahle změna tak sakra slušet.
Příběhově je to ale, vážení a milí, velká bída. Námět je naprosto klasický a scénář o nějakých šesti minutách cutscén jakoby se v magnetofonu zasekl na tlačítku "opakovat" a už od roku 1996 vyprávěl o tom samém. Prsatá archeoložka Lara Croft se vydává vstříc nástrahám Jižní Ameriky za objevením dalšího slavného artefaktu. Po dlouhém bádání zde konečně bjevuje Chrám světla a v něm tzv. Kouřové zrcadlo, předmět nedozírné hodnoty. Jenomže není sama, kdo po artefaktu touží. V zádech se Laře objeví banda nájemných zlodějů vedená Vascem, který uzmutím Zrcadla Laře vypustí na svět Xolotla, bájného aztéckého boha, a jeho střežitele Toteca. Xolotl nemá v plánu nic jiného než zahubit svět a vy se musíte spojit s Totecem, abyste jej před zničením naopak zachránili. Povědomé, prosté, klišovité.
Kritika stranou, příběh díkybohu netvoří podstatnou součást nové Lary, tudíž mohu jeho nedokonalost přejít s přimhouřením oka a vrhnout se na hratelnostní pilíře The Guardian of Light. Už při prvním pohledu vám musí být očividné, že funkce kamery doznala od předchozích Lařin her určitých změn. 3rd person pohled byl vystřídán statickou izometrickou kamerou, které se přizpůsobilo i prostředí. O všem máte nyní mnohem větší přehled a akční pasáže nabírají na mnohem frenetičtějším nádechu. Nemluvě o tom, že každá ze čtrnácti úrovní nabízí o něco jiný zážitek. Jižní Amerika totiž neskýtá pouze hustou džungli, podíváte se i do starobylých chrámů a aztéckých kobek.
Soubojový systém je řešen bravůrně. Nepřátel se na vás valí každou chvíli hromada a pod ranami z pistolí, samopalu, brokovnic a raketometu si vcelku slušně sedají na zadek. Tu a tam je potřeba umístit minu (například proti dotěrným osminožcům jsou bomby vysoce efektivní zbraní), zažehnout plamenomet či využít funkci artefaktu nebo relikvie. Tyto featurky mají za úkol zvýšit účinnost vašich zbraní nebo uspíšit regeneraci zdraví, dělí se na bronzové, stříbrné a zlaté a oba druhy vzácných předmětů společně s klasickými power-upy a dalšími zbraněmi nacházíte kontinuálním postupem ve hře.
Tento herní obsah je z pravidla ukryt v kobkách přilehlých k postraním uličkám na mapě. Hlavně v tomto případě se navrací velmi osvědčená součást původních Tomb Raiderů. Abyste mohli dosáhnout svého cíle a magický předmět z hrobky odcizit, musíte nejdříve překonat řadu logických hádanek. Nejedná se o nic těžkého. Tohle přesunout sem, stoupnout si na tamto, střelit sem a tam. Lara dostala k dispozici i hák, díky kterému se jednoduše přehoupnete i přes sebevětší rokli a díky Totecovi i pozlacené kopí, které když zapíchnete do zdi, poslouží jako laťka k dalšímu výstupu směrem vzhůru. Nutno poznamenat, že u izometricky pojatých her se stává, že se pokaždé nezadaří a postava se vám někde zablokuje či nečekaně spadne ze srázu. Klávesnici si neumlátíte, nebojte. Tvůrci do hry šikovně implementovali velmi dobrý save-systém, díky kterému byla jednoduše eliminována jakákoli frustrace z nezdaru.
Dějem napoprvé prolétnete za odhadem 6 až 7 hodin. Mně to trvalo ještě o další tři hodiny déle, jelikož jsem se snažil plnit všechny vedlejší úkoly, kterých The Guardian of Light nabízí požehnané množství. Zabijte toho a toho bosse, zničte tolik a tolik jeepů, utečte před tím a tím za takový a takový čas. Variabilita vedlejšáků nezná mezí, mapy navíc disponují bonusovými diamanty, jejichž sbíráním se zvýší vaše bodová úspěšnost v daném levelu, a na každé z nich se dočkáte desítky skrytých rudých lebek, rovněž hodných naleznutí a sebrání. Odměny ve formě nových zbraní, artefaktů a v neposlední řadě i achievmentů v podstatě zadarmo potěší a znovuhratelnost je tímto prakticky zajištěna.
To největší lákadlo ovšem představuje kooperativní režim, pro nějž je nová Lara od základu stavěna. Lara s Totecem tvoří perfektní duo, které si skrze hrou navzájem pomáhá na každém rohu, aby se společně dostalo dál. V soubojích musíte schopnosti obou hrdinů nutně kombinovat, abyste docílili výhry. Kooperace představuje větší výzvu, hra je v tomto režimu postavena tak trochu jiným způsobem, je těžší a rozmanitější. Na druhou stranu je to neskutečná zábava a hraní s kamarádem po boku vás chytí během prvních deseti sekund. Škoda jen, že online coop ve hře nenaleznete, a to ačkoli se na něm pracuje a podle prvních informací měl být vydán už 28. září. Kdy si jej půjde formou patche stáhnout, netuším, hra je bez něj ovšem nekompletní.
Lara Croft and the Guardian of Light přichází potichu, ovšem v tom tkví její síla. Nikdo nečekal, že by se v podstatě doplňková hra mohla takto vydařit a povést. Opravdu chytlavou hratelnost skvěle doplňuje detailně vypracované prostředí se spoustou kvalitných efektů a animací, ruku v ruce s grafikou kráčí i melodický a dobrodružný soundtrack, jehož úryvky si budete prozpěvovat ještě dlouho po dohrání. Novou Laru si s sebou zabalíte na cesty, odpočinete si u ní doma po práci nebo po škole, zabavíte se u ní s přáteli či se budete snažně pokoušet o překonání rekordů v bodových hodnoceních. Tak či tak se budete bavit. A o tom hry jsou.