recenze
Blacklight: Retribution

Blacklight: Retribution - recenze
Blacklight: Retribution - recenze
20:17, 14.04.2012

Zdarma hratelné střílečky (klidně však můžete dosadit kterýkoliv žánr) to mají v dnešním světě těžké. Přesto tento nápad vypadal minimálně ze začátku nadějně, zvlášť, když se do těchto vod ponořili také vývojáři některých trojáčkových her (vzpomínáte na Battlefield Heroes, Battlefield Play4Free nebo FIFA Online?), ovšem dnes? Třeba právě v případě stříleček je jich už tolik, že je snad ani nedokážete rozeznat jednu od druhé. A stejně, i když jsou si podobny jako vejce vejci, přesto se stále najdou další a další odvážlivci, kteří zkusí do přeplněného trhu napumpovat ještě něco dalšího.

Dalším do party se stal titul pojmenovaný Blacklight: Retribution, pokračování dva roky starého (a taktéž čistě multiplayerového) Blacklight: Tango Down, jenž vyšlo na všech třech hlavních platformách a o němž asi drtivá většina našich čtenářů nikdy neslyšela. Může to znít směrem k washingtonským vývojářům z Zombie Studios tvrdě, ovšem bohužel, je to tak. Přesto se autoři nevzdali a rozhodli se do toho jít znovu, tentokráte pod hlavičkou vydavatelství Perfect World (první zaštítili Ignition Entertainment). Pokračování Blacklight: Retribution má však oproti svému tatínkovi o něco snadnější pozici – na rozdíl od něj hráči za plnohodnotné vyzkoušení nezaplatí ani korunu. Ten úvod o zdarma hratelných střílečkách měl totiž jakýsi hlubší smysl, Blacklight: Retribution je jednou z nich. Má tedy cenu se jí vůbec zaobírat?

Jedna platforma má smysl!

Ale ano, určitě má. Už jenom z toho důvodu, že se vývojáři odhodlali k poměrně razantnímu kroku a rozhodli se všechno vsadit na jednu kartu – na počítače. Dokonce se přinutili k poměrně nečekanému kroku a rozhodli se svůj projekt co nejvíce této platformě uzpůsobit. Případní zájemci s potřebným hardwarovým vybavením se tak mohou těšit na podporu DirectX 11. Ano, grafiku sice obstarává dnes již poměrně vousatý Unreal Engine 3 a hře se nevyhnulo ani nepopulární donačítávání textur všech předmětů okolo vás (někteří z nás si alespoň zavzpomínají na RAGE z října loňského roku), přesto však jde vzhledem k modelu zdarma hratelných her o poměrně nečekaný krok, který vítám a kdybych mohl, osobně za to autorům poděkuji.

Klik pro zvětšení (Blacklight: Retribution - recenze )Klik pro zvětšení (Blacklight: Retribution - recenze )

Jedinou nevýhodou je snad pouze relativně větší instalační balíček, jenž má něco přes tři a půl giga a navíc vás ještě poté čeká další stahování okolo giga velkého opravného balíčku, ale co. Při dnešních rychlostech připojení není stažení něčeho podobného otázkou hodin (dní), ale spíše desítek minut.

Legální wallhack

Blacklight: Retribution je nicméně v mnoha ohledech podobný svému o dva roky staršímu tatínkovi. Opět se totiž jako jeden z bezejmenných vojáků ocitáte přímo uprostřed futuristické války plné robotů, schopnostmi vybavených vojáků a dalších speciálních serepetiček. Bezesporu nejzajímavější z nich je Hyper Reality Visor, jenž vám odhalí pozice všech hráčů na mapě (tedy i nepřátel), stejně tak jako důležitých bodů nebo rozmístěného vybavení. V podstatě jde o jakýsi legální wallhack, který od naprostého prokletí zachraňuje pouze to, že během jeho aktivace nelze střílet a že jej lze používat pouze omezenou dobu. Pak se HRV musí opět nabít.

Zmínka o robotech není jenom tak lichá. Po mapách jsou rozmístěny speciální stanoviště dovolující průběžné kupování dalšího vybavení za získané peníze. Ty obdržíte klasicky za svoji účast v zápase (zabití, asistence, zabrání vlajky a podobně), za což si lze zakoupit kterýkoliv z pěti vámi určených předmětů. Při troše snahy se tak můžete propracovat ke speciálnímu obleku, jenž vaší postavu promění v regulérního mechanického zabijáka s velkým počtem životů a ještě větší palebnou silou. Nemyslete si však, že v podobném brnění budete nezastavitelní, soupeři si totiž v klidu mohou zakoupit raketomet a poslat vás několika střelami do šrotu. Fajnšmekři pak jistě neodolají plamenometu nebo raketometu vůči pěchotě.

Klik pro zvětšení (Blacklight: Retribution - recenze )Klik pro zvětšení (Blacklight: Retribution - recenze )

Zmínit musím ještě jeden prvek, který mne na první pohled zaujal. Po herních mapách je totiž vždy rozeseto několik terminálů přidružených k různým dveřím a roletám. Do těchto terminálů se dokážete prostřednictvím jednoduché minihry nabourat a dané dveře buď otevřít nebo naopak zavřít. Můžete tak pro svůj tým získat výhodu a nepříteli se dostat do zad. Má chvála směřuje především na samotnou minihru, v níž musíte vždy zvolit ze dvou dostupných čísel to správné. Vím, zní to nesmírně primitivně, ovšem při veškeré té vřavě něco podobného rozhodně potěší víc než kdybyste museli jen tupě stát a držet určitou klávesu.

Mix všech možných nápadů

Žádných dalších novinek se však nedočkáme, ve všech ostatních směrech se Blacklight: Retribution nijak neodlišuje od svých konkurentů. Čekají vás klasické módy (Deathmatch, Team Deathmatch, Domination, Capture the Flag, King of the Hill (mix Domination a Capture the Flag), klasické levelování své postavy a samozřejmě nechybí ani klasické nakupování předmětů a to buď za peníze ze hraní nebo za ty skutečné, které si proměníte na takzvané ZENy.

Tudíž se musíte chtě nechtě smířit s tím, že budete krom hraní také často nakupovat, nakupovat a zase nakupovat (ať už za herní nebo reálné peníze) a když vám platnost předmětu vyprší (neboť si je lze předplatit pouze na den, tři, případně permanentně), musíte je koupit znovu. Zkrátka taková ta klasická politika zdarma hratelných her, kdy musíte stále kupovat, kupovat a kupovat, abyste měli alespoň nějakou šanci se vyrovnat ostatním. Zkušenější postavy (přesněji řečeno déle hrající hráči) mají totiž vzhledem k odehrané době velkou výhodu a tak jak je v podobných hrách obvyklé, minimálně ze začátku budete dostávat neuvěřitelnou čočku. Fakt.

Klik pro zvětšení (Blacklight: Retribution - recenze )Klik pro zvětšení (Blacklight: Retribution - recenze )

Jednu věc v tomto systému však přesto musím pochválit. Zombie Studios hráčům umožňují upravit si na své postavě naprosto cokoliv a tak se můžete těšit na spoustu různých helem, nohavic, bot a dalších částí vašeho oděvu. Stejně tak si lze vybírat předměty dostupné ke koupi během hraní, další vybavení (granáty a zbraň na blízko), několik zvýhodnění (podobné perkům z Call of Duty) a především zbraně. Jejich úpravy si však nepředstavujte něco jako v Call of Duty nebo třetím Battlefieldu, ale spíš jako v chystaném Ghost Recon: Future Soldier.

Přizpůsobit si tak lze zaměřovač, zásobník, pažbu, ústní hlavně, dokonce si na zbraň můžete pověsit nějaký ten talisman. Skvělé je, že všechny tyto úpravy nejsou pouze vizuální, ale ovlivňují také různé vlastnosti vaší postavy a zbraní.

Nezapadne

Blacklight: Retribution rozhodně není kandidátem na nejlepší střílečku tisíciletí a mezi tou širokou nabídkou zdarma hratelných stříleček se bezesporu velice rychle ztratí. Já sám si ji však alespoň na pár týdnů udržím v paměti, především díky neobvyklé přítomnosti technologie DirectX 11, systému HRV nebo možnosti skutečně důkladného nastavení své zbraně.

Klik pro zvětšení (Blacklight: Retribution - recenze )Klik pro zvětšení (Blacklight: Retribution - recenze )

Věřím, že si svoji komunitu hráčů najde a pokud autoři udrží nastolený trend, budou se o titul i nadále starat podobně jako teď a nebudou až příliš tlačit na pilu z hlediska nakupování za skutečné peníze, snad se Blacklight: Retribution stane jednou z těch zdarma hratelných her, které si zaslouží pozornost obyčejného hráče.

DOBRÉ
62%
CZECHGAMER
Obyčejná zdarma hratelná střílečka obohacená o několik zajímavých prvků, které ji alespoň lehce odlišují od konkurence.

CGwillWin