Máte radi drakov? Už asi až toľko nie. Tituly kde hrajú draci dôležitú rolu sa môžu zrovnávať počtom s tými, kde sú zombíci. Len si skúste spomenúť. Od Dragon Age, cez Drakensang, Skyrim, Zaklínača 2 až po malého dráčika Spyro, ktorý zase teší mladších hráčov. Dragon Commander je ale celkom iný. Tunajší drak je vlastne iba polovičný drak a aby spĺňal dračie funkcie musí nosiť jetpack. Divinity: Dragon Commander je zvláštny titul.
Ale aby som vás nezahltil tónami informácií, z ktorých by ste mali ******, pôjdem pekne postupne. Vy ako hlavný hrdina ste teda polovičný drak a aby sa spĺňali RPG funkcie tejto hry hneď od začiatku, môžete si vybrať akého draka chcete z trojice lukratívnych drakov.
Každý drak je dobrý na niečo iné, ale každý drak vie aj rozprávať, rozhodovať a každý z drakov, ktorého sa ujmete bude nový cisár, ktorého si zvolili ako záchrancu svojich zemí. Máte ako pankhart nárok na trón rovnako ako súperi, proti ktorým budete bojovať pričom najnepriateľskejší súper zo všetkých súperov je temný démon.
Titul sa prezentuje ako balíček všemožných žánrov, ktoré uzreli svetlo monitora. Od klasickej RTS stratégie, cez ťahové pasáže, akčnú hru, až po naj RPG-ovitejšie erpégéčko. A je to miešanec podarený, o to sa nebojte. Nestáva sa často aby z takéhoto chaosu vzniklo niečo veľmi funkčné. Už Spellforce ma pre jeho charakter - RTS + RPG nebavilo. Toto je iná káva.
Podobne ako v Starcraft 2, máte hlavnú stanicu, veriteľskú základňu, kde sa vždy medzi hrou stretávate s vašimi kolegami, generálmi a riešite všemožné problémy. Musíte robiť dôležité rozhodnutia. Ste za manželstvá rovnakých pohlaví, za osem hodinovú pracovnú dobu, môže vaša armáda na dobitom území znásilňovať ženy? Presne od takýchto a podobných rozhodnutí závisí váš úspech na strategickej mape. Riešiť otázky budete s predstaviteľmi rôznych rás. Od kostlivcov, cez trpazlíkov, filozofujúcich jašteroľudí, cez Elfov až po normálnych ľudí. Náklonnosť jednotlivých rás je veľmi dôležitá, čo bude mať dopad práve na strategickej mape.
Na základni si môžte taktiež za istý obnos vylepšiť postavu, teda draka a jeho schopnosti v RTS časti hry. Môžete, či vlastne musíte si taktiež kupovať a vylepšovať nové jednotky, ktoré zase budete v RTS časti vytvárať. Všetko tu súvisí so všetkým. Každé, čo i len drobné rozhodnutie má svoj dopad. A môže rozhodnúť o tom, či budete na vyššej obťažnosti nútený zahrať celú hru znovu alebo nie.
Dopad rozhovorov na základni zistíte ihneď ako sa presuniete na strategickú mapu, kde budete musieť dobývať nepriateľské územia. Na územiach budete môcť stavať jednotky, budovy, na každom území jednu. Ak je daná oblasť obývaná trpazlíkmi je jasné, že budete musieť mať u nich vysokú náklonnosť. V opačnom prípade na vytváranie jednotiek rovno zabudnite. Naopak, ak si vás obľúbia, vaša ďalšia výhra bude jednoduchšia, jednoducho preto, lebo budete mať väčšiu armádu.
Strategická mapa najviac pripomína tú zo série Total War, alebo podobných hier, ale značne zjednodušenú. Musíte rozmýšľať kam a kedy zaútočíte, či je vaše územie dostatočne chránené, či ste presunuli jednotky spoľahlivoo a podobne. Výhry na územiach môžete zvládnuť sami skrz RTS časť, alebo ju nechať na vašich generálov a bonusových kartách. Čím väčšia percentuálna výhra, tým lepšie. Avšak ani výhra na 70% vám nezaručí úspech úplne. Takže odporúčame čo najviac bojovať za seba. Síce si hernú dobu predĺžite ale všetko je vo vašich rukách. Ak však zaútočíte v koži draka na jeho územie a to vyhráte a v jednom kole zaútočí nepriateľ na vás, budete sa musieť spoľahnúť na vašeho generála, alebo ľudovú armádu. A tak kedy zaútočiť a ako, to je poriadna dilema nejedného stratéga.
Týmto sa konečne dostávame do hlavnej časti. RTS mapa je v podstate taká ako ju poznáme z iných hier, len značne zjednodušená, ako v postate všetko v tomto titule.
Stavať budovy môžete len na danom mieste a nie všetky budovy na všetkých miestach. Z tohoto hľadiska vychádza jediné. Budete vždy musieť používať expanznú stratégiu, obsadiť jednu budovu, ďalšiu, ďalšiu...vždy niečo postaviť, ochrániť vežičkami a produkovať bojovníkov. Jednotky sú rozdelené do kategórií a každá je dobrá na niečo iné. Nám sa najviac osvedčili Troopery, úplne najzákladnejšia jednotka, len vylepšená o schopnosť obsadzovať budovy nepriateľa. Väčšina bitiek sa dala vyriešiť jednoducho. S počiatočnou armádou sa vrhnúť do lona nepriateľa, obsadiť mu budovy a zaútočiť s drakom! Hej, za istý obnos, ktorým je v tejto hre populácia si vytvoríte draka, ktorého už budete ovládať vy. Keď je vylepšený, vie toho celkom dosť a tiež aj dosť dlho vydrží žiť. Takto nie je problém zničiť hneď v prvých minútach celú armádu protivníka a rozhodnúť tak o tom kto vyhrá.
Jednoduché a prosté, len nie vždy to funguje. RTS časti najviac dáva body dolu jej zjednodušenosť, čo je veľká chyba a my odrastenci na Command and Conquer, Starcraft, Age of Empires plačeme nad neschopnosťou stavať kde sa nám zachce, ťažiť rôzne suroviny…
Celá hra je na jedno prejdenie kampane v oddychovom rytme a dosť. Multiplayer nás už vôbec nelákal a keď sme ho vyskúšali, tak nám ani nič nepovedal. V tejto hre si vychutnáte dobré RPG dialógy, texty, zaujmavý príbeh plný satiry všemožných hier. Zároveň si zapotíte mozog vytváraním stratégie, pozriete záverečné titulky a odinštalujete. Hra na dlhé zimné večery sa podáva inde.
Mimochodom grafické spracovanie nie je ničím zaujímavé, snáď nás zaujalo podarené nasvietenie a bezproblémový chod. Inak je vidieť, že hru tvorilo štúdio, ktoré nemalo veľký počiatočný kapitál a tak sa grafické orgie nekonali. Hudba a celkovo zvuky sú tu parádne. Hudba je dokonca tak dobrá a hlavne niektoré skladby, že som pri nej písal túto recenziu.