Minulý týden nám Sony naservírovala opět několik her v rámci programu Playstation Plus, mezi kterými mě z trailer zaujala především RPG záležitost Dragon Fin Soup. Nakonec jsem se ji pro vás rozhodl i zrecenzovat. O co se jedná a jak se hraje, se dozvíte níže v samotné recenzi níže.
Ve své podstatě se jedná o zajímavý mix strategického RPG, navíc okořeněného o tahový element, takže ochuzeni nebudou ani fanoušci turn-based her. Titulu také hraje do karet i kvalitně využitý prvek procedurálně generovaného světa, který zaručí znovuhratelnost i po úspěšném dokončení. Opravdovou výzvu poté představuje volitelná úroveň obtížnosti, ne nepodobná té z Don’t Starve, což v praxi znamená – zemřete a hra končí. Vaším hrdinou je Robin, dívka s červenou kapucí, čímž autoři vtipně parodují profláknutou červenou holčičku, která se vydala s košíčkem za babičkou.
Hru lze rozehrát ve třech režimech. Nechybí klasický Story mód, kterému zdatně sekundují režimy Survival a Endless Labyrinth. V hlavním příběhovém módu vcelku logicky plníte jednotlivé questy, které si pro vás vývojáři nachystali a jen málokdy dojde k nějakému nečekanému zvratu. Režim Survival představuje lehce odlišnou výzvu a jak již název napovídá, jde o přežití. Musíte bez lítosti kosit haldy monster a bossů, přežít co nejdéle a objevovat co nejzašší zákoutí generovaného světa. Endless Labyrinth je v podstatě variací na Survival s tím rozdílem, že hráč má navíc ztížený postup díky neprostupným stěnám, které ho vždy spolehlivě navedou do pastí, k truhlám s poklady či k nebezpečným bossům.
Jak již bylo avizováno, hra je tahová, a tak je k ní nutno i přistupovat. S každým vaším pohybem se vždy spustí mechanizmus pohybů ostatních postav ve světě, takže je důležité počítat s tím, že vás záhy může některá z potvor ihned po vašem pohybu napadnout. Tento styl hraní lze však využít i ve váš prospěch. Není totiž nad to, díky dokonalému plánování, vpadnout nepříteli do zad a uštědřit mu pořádnou ránu. Vaší primární zbraní pro tyto účely je nůž, ovšem stranou nezůstávají ani střelné zbraně, bomby či obouruční nástroje a štíty. Ty lze nalézt v po světě roztroušených truhlách nebo si je můžete zakoupit u některého z obchodníků. V případě, že seženete nákres a součásti nutné k výrobě, lze si je také vlastnoručně zkonstruovat.
Grafické zpracování odpovídá standardu většiny dnešních indie her, takže se nemusíte zbytečně těšit na nějaké orgie. Nicméně je grafika pohádkově roztomilá, to bezesporu a ke hře jako takové se hodí. Zvuky a hudební doprovod též evokují atmosféru dětských příběhů a je příjemné poslouchat, jak hudba graduje při soubojích nebo se naopak zklidní během běžného zkoumání světa. Na druhou stranu je v této pohádkové oblasti poměrně patrný kontrast mezi náplní a obtížností. Ta je totiž nastavena poměrně vysoko, tudíž si ji pravděpodobně užijí spíše ošlehaní hráči než naprostí nováčci. Ke hře je skutečně nutno přistupovat spíše jako ke strategii než k čistému RPG, takže zapojit šedou kůru mozkovou je občas skutečně nezbytné.
Recenzovaná verze: PlayStation 4Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti SONY