Jednou z úplně prvních her, co jsem kdy na PCčku pařil, byly Worms. Naprosto jasně si pamatuji, jak jsem jako škvrně chodil po Prioru a na nějakém vystaveném kompu tehdy běžely cutscény z této dnes již legendární hry. Jasně, když si je dneska pustíte na YouTube, tak zjistíte, že zub času nebyl úplně milosrdný, ale humor se jim ani teď odepřít nedá. Hlavně scénka, kde červák UZInou střílí do stromu je pro mne numero uno.
Asi všichni víme, že první Worms byl pro Team 17 jednoznačný úspěch. Wormsích her dle wikipedie vyšlo víc jsem ochoten spočítat a červíci se tak dostali na všechny možné platformy. Bohužel stejně jako u jiných populárních sérií, časem začala kvalita her trochu upadat, jak se autoři snažili vyždímat z této frančízy co nejvíce, především přechod do třetí dimenze se úplně neosvědčil, ačkoliv je nutno autorům dát body za odvahu. Nicméně ne každá odvaha se nakonec setká s pochopením okolí, a stejně jako se málokomu líbí, když se metráková holka po půl litru vodky odhodlá zúčastnit se Miss mokré triko, tak i s Worms 3D to nebyla žádná sláva. Ačkoliv jsme to s kamarády chvíli dokázali hrát, ve srovnání s nejlepším dílem série – Worms Armageddon – to bylo utrpení.
Team 17 se snažil s tím něco dělat a pozdější díly se vrátily o dimenzi zpět, ale inovace, se kterými autoři v dalších dílech přišli, se příliš nechytily a rozhodně bych neřekl, že to bylo z důvodu hráčské nechuti k novinkám, ale kvůli špatným rozhodnutím v game designu. Snaha o nové a neotřelé nápady zřejmě pramenila z přílišného sledování Pimp My Ride na MTV, protože některé nové mechanismy sice zněly cool, ale podobně jako u nejlepších Xzibitových výtvorů byl reálný užitek nulový. A tak pánové vývojáři zamysleli a zkouší se vrátit ke kořenům a napravit si tak reputaci právě ve Worms W.M.D. A nutno uznat, že se jim to daří víc než dobře a novinka nám předvádí červí vraždění v té nejlepší podobě.
Samotný herní systém se nijak nezměnil, stále jde o tahovou artillery strategii, kde se týmy červů snaží povraždit navzájem. Víc to vysvětlovat nebudu, stejně to všichni znáte. Autoři se dušují, že hra je zábavná jak v singlu tak i v mulťáku, ale modří vědí, že singl je tu spíš jen pro ty největší červofoby, kterým zrovna vypadl internet a nemají poblíž nikoho, s kým by si mohli pohrát. Takových je nám samozřejmě líto, ale vlastně jen trochu. Navíc přiznávám, že i v singleplayeru Worms W.M.D na čas zabaví. Pro hráče těchto válkychtivých potvůrek neznalých se určitě hodí tutoriály, kde se naučíte základy bezobratlého boje. Časy, za které jednotlivé sekce projdete, navíc můžete srovnávat s ostatními, takže i pokud jste zkušený harcovník, máte důvod si je projít a poměřit se s dalšími borci po celé planetě (a taky kvůli trofeji, žejo).
Krom výukových lekcí je tu bezpříběhová kampaň, která se skládá ze sady scénářů, přičemž obtížnost s postupem času zvolna stoupá. V každém scénáři je několik podúkolů a puntičkářského hráče tak může tento mód znamenat zajímavou zábavičku. Samozřejmě nechybí vydatná porce klasického humoru a tak kromě zábavných popisků jednotlivých misí a jmen červů se občas dočkáme i povedeného filmečku. V některých misích jsou schované dead or alive plakáty, za jejichž sbírání si odemykáte challanges, což jsou úkoly, ve kterých musíte kromě krvežíznivosti předvést i svůj důvtip. Například jak zabít nepřítele jen s pomocí jetpacku a několika po mapě rozmístěných min? Inu, opravdu těžko.
Poslední kategorií jsou pak bonusové mise, kde jsem vůbec nepochopil co je na nich bonusového, krom toho, že jsou trochu těžší. Možná to je pro někoho bonus. Ale jak už jsem říkal, módy pro jednoho hráče jsou vhodné především jako příprava na multiplayer, jelikož si v nich vyzkoušíte všechny staré i nové herní mechanismy. Čeho si znalec starších dílů všimne nejdříve, jsou asi vozidla a zbraně, jež se nachází na bojišti. Je to tak, červi pozvedli válčení na novou úroveň, udělali si řidičáky a pilotní průkazy a přitáhli na svá bojiště smrtící stroje. A nám tak přibyly nové způsoby jak se omylem zabít, protože každé vozidlo se ovládá trochu jinak.
K dispozici je tank, vrtulník, mech a autíčko z Rocket League, které místo střelby dělá přemety, což teda překvapilo i mne. Vozítka jsou prima a každé z nich má své slabé i silné stránky, jen mech mi přijde trochu silnější než je potřeba, ale není to zas tak nic moc zásadního. Další novinkou jsou budovy, které se můžou na mapě objevit. V nich se může červík schovat před nepřátelskou palbou a pokud hrajete po netu, tak vás protivník neuvidí, dokud nebude v té samé budově. Při lokálních bitkách to samozřejmě tento smysl postrádá, ale krytí funguje stále. Jelikož jdou všechny budovy zničit stejně snadno jako cokoliv jiného, nejedná se žádný brutální zásah do herního designu, ale rozhodně je dobrá vychytávka.
Poslední velkou novinkou je craftění zbraní. Novou hru bez craftovacích mechanismů člověk jen tak nevidí. Ale ač jsem byl v první chvíli k této novince skeptický, jedná se o super inovaci, která je do hry dobře napasována. Ve Worms W.M.D je několik desítek smrtících hraček (případně pomůcek jak vraždění přežít) a každá z nich je složena z nějakých surovin. Ty jsou celkem 4 a sbírají se buď z krabic, jež dopadnou na zem nebo po rozmontování jiné zbraně. Tento systém je vážně fajn, protože se vám může stát, že vám z krabice vypadne zbraň, která se vám vůbec nehodí, a nechcete-li ji použít, tak ji jednoduše rozložíte a postavíte si z ní třeba chodící stařenu. Navíc při online hře můžete craftovat v kole soupeře, takže alespoň využijete čas a nemusíte tak jen napjatě sledovat jak vám posílá červy do oceánu.
Online mód jako takový je v pohodě, pokud nemáte po ruce nikoho jiného, ale bohužel na PS4 má několik celkem zásadních nedostatků. Především je to absence jakéhokoliv lobby, kde byste se třeba mohli domluvit na hře s konkrétním hráčem. Ve hře je sice systém ranků, ale stejně nevíte, s kým vlastně hrajete a jaký rank má, kolik vyhrál/prohrál zápasů. Ano, je tu výpis hráčů, ale v něm vyhledávat vážně nechcete. Ani vyhledávání není příliš komfortní, můžete vyhledávat jen hry dle typu herních pravidel nebo dle maximálního počtu hráčů. Žádný region, rank, nic takového. Osobně bych řekl, že by si s tím vývojáři měli trochu pohrát a dát kompetitivnímu hraní větší prostor. Navíc opravdu hodně zápasů končí tím, že soupeř leavne, což člověka taky moc nebaví. Takovíto hráči by se měli dostávat do nějakého low-priority poolu, jako třeba v DotA 2, a nekazit tak hru ostatním.
Nicméně až na tento neduh vlastně nemám Worms W.M.D co vytknout. Vážně. Hra se hraje super a i skvěle vypadá a zní. Grafici si opravdu vyhráli s každou maličkostí a strašně by mě zajímalo, jak funguje generátor map, protože vůbec nechápu, že výsledná mapa vždy dává jakýs takýs smysl, i co se týče textur na bojišti. Všechno je pěkně ručně namalované, žádná snaha o 3D, což hře prostě sluší a máme to tak rádi. K tomu je ve hře spousta skvělých grafických detailů, které hru činí neuvěřitelně příjemnou na pohled. Například když červ skočí na střechu budovy, odpadávají z ní tašky, po výbuších je země okolo kráteru lehce ohořelá atd. Prostě boží. A to ani nemluvím o roztomilých ovečkách.
Díky tomu musím říct, že hra je skvělá, přestože jsem se zpočátku trochu bál. Ale Team 17 udělal pár velmi dobrých rozhodnutí a naservíroval nám opravdu parádní kousek, který si rozhodně nebudete chtít smazat z disku. Výborná hratelnost, jednoduchost ovládání a staré i nové herní mechanismy vás budou lákat, abyste si hru zahráli pokaždé, když přijdou kamarádi, nebo budete mít chuť na nějaká to červí násilí online. Vývojáři se budou jistojistě o hru starat i do budoucna, takže očekávám i nějaká vylepšení a balancování (baseballka je opravdu trochu OP, ale na to už jsme si asi za ta léta zvykli). Cena je vcelku příjemná a určitě se časem Worms W.M.D dostanou do slevy, takže pak už rozhodně není proč váhat. Což byste stejně dělat neměli, pokud je vám série Worms blízká. Radši si hru kupte a připravte se na bazuky, granáty, stařenky, osly a výbušné ovce, stojí to rozhodně za to.
Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Team 17
Recenzovaná verzia: PS4