Série puzzle adventur s charismatickým profesorem Hershelem Laytonem už tu s námi je pěknou řádku let. Přesněji už je to deset let od jeho prvního dobrodružství. V posledních dílech jsem si říkal, jestli už mu nedochází dech. To samé si řekli i autoři samotní a po menší pauze provedli změnu. Jak zásadní?
Docela dost, když vezmeme v potaz, že profesor Layton zmizel a je pohřešovaný. Noční můra o jeho zmizení probouzí naši novou hrdinku ze spaní zrovna v den, kdy otvírá svou vlastní detektivní agenturu. Tou hrdinkou je Katrielle Layton, dcera veleznámého profesora. Pryč je i věrný asistent Luke, a tudíž Katrielle má své vlastní pomocníky.
Jedním je snaživý Ernest, který se pasoval na jejího asistenta tak nějak sám svou ctižádostí. Tím třetím do party je mluvící pes Sherl. Ten je prvním klientem detektivní agentury a stane se členem týmu. Celý ansámbl pak doplňuje inspektor Hastings ze Scotland Yardu a další menší postavy.
Nahradit charismatického Laytona není vůbec snadná záležitost, ale autorům se povedlo Katrielle vložit charisma stejné úrovně. Její mladická naivita působí svěžím dojmem a její nadšení pro cokoliv ve hře naplňuje člověka pozitivními dojmy. Je to velká změna od škrobeného profesora a působí svěže. Ostatní postavy jsou celkem standardní a jediná Katrielle opravdu září.
Co mi nesedí, je skladba celé hry. Rozdělení na dvanáct na sobě pouze mírně závislých případů nějak postrádá ucelenost. Každý “case” je maličký příběh se svým rozuzlením. A ačkoliv tu najdeme spojitosti, které vedou k finálnímu odhalení spiknutí, není to prostě ono jako ve starších dobrodružstvích. Každý případ vyžaduje najití šesti důkazů či indicií, což vede k tomu, že Katrielle vyřeší případ. Škoda, že nelze, podobně jako ve hrách Sherlocka Holmese, mít nějakou interakci v tom, jak dospět k finálnímu verdiktu. Ale to je malá výtka, nebo spíše něco jako “nice to have”.
Výhodou je, že samotná hra je stále to samé a kouzelné. Ukecaná adventura, která své adventurní prvky staví na hádankách a puzzlech. Procházíme herní Londýn a každou krásně vykreslenou lokaci zkoumáme po každičký kout. Jak tomu tak bývá, všude se může něco ukrývat. Od penízků na kupování rad k řešení puzzlů, po sběratelské předměty. Ale v první řadě hlavně další hádanky.
Ty hráče nijak nešetří a od začátku to sypou jako dříve. Žádné velké rozkoukávání a už řeším první hádanku, která mi vychází. Má rovnici, abych zjistil, že japonská hravost mě zase nachytala v nedbalkách. Ano, slovíčkaření a snaha zmást vás na špatnou kolej je opět zde. Někdy mě to naštve, protože jsem raději pragmatičtější a volím exaktní řešení. Někdy se pousměji nad tím, jak mi hra zase zamotala hlavu. Hádanky střídají přemýšlivé přes interaktivní puzzle. Nic nového, ale i po těch letech s touhle sérií to funguje výtečně.
Samozřejmě ve chvílích oddechu od hlavních případů se můžete věnovat jiným aktivitám. Převlékat Katrielle do jiných obleků je celkem jasná volba pro hru. A zařizování kanceláře, aby vypadala co nejvíce k světu, také sedí k hlavní protagonistce. Doplněné jak jinak než minihrami. V jedné budete servírovat postavám jejich ideální kombinaci jídla, v další bude v hlavní roli pes Sherl. Samozřejmostí je možnost vrátit se k nevyřešeným puzzlům anebo dokonce k celým případům. Novinkou je možnost stahovat další puzzly z internetu anebo zakoupit malé DLC, to pro ty, kterým by nálož ve hře nestačila.
Z technického hlediska je hra standardně kouzelná. Anime stylizace a povedené sekvence tu hrají prim. Samozřejmostí je částečný dabing postav v důležitých sekvencích, ale ve hře samotné pouze textovou formou. Katrielle se představila jako regulérní náhrada za distingovaného profesora. Její příběh sice není nijak extra zapamatovatelný, ale odstartovala dobře. Pokud se hře bude dařit, rád bych prožil s Katrielle regulérní dobrodružství. Hlavně to o hledání jejího otce.
PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ConQuest entertainment a.s.
Recenzovaná verze: New Nintendo 3DS