Nezávislá severská spoločnosť Northplay sa už dlhé roky špecializuje na produkciu mobilných hier s tým, že sem tam im to takpovediac uletí aj mimo tohto rámcovania. Aktuálne sa to v ich prípade stalo s akčnou adventúrou Headland, ktorá sa už nejaký ten týždeň teší z portu na Nintendo Switch. Keďže distribútor bol ohľadom danej hry aktívnejší než je bežné, donútil aj mňa osobne dať projektu, aký by ste okrem Switchu našli aj na mobiloch, predsa len šancu a zhodnotiť jeho kvality.
Predstavte si krásne farebný a pestrý fantasy svet existujúci v snovej realite, ktorý je plný bujnej vegetácie a neustále sa vrtiacich objektov. Jeho nevinnosť a roztomilosť sa však stala cieľom nebezpečného zloducha a jediný, kto môže obyvateľov Headlandu zachrániť, je chlapec menom Nora. Dejová linka tejto rýdzo arkádovej záležitosti vykazujúcej jasné znaky softvéru určeného pre telefóny vás už od úvodu nechce nijako trápiť a je voči samotnej hrateľnosti skôr sprievodnou vatou. Úlohou vás, hlavného hrdinu, je preskúmať celý kraj a postupne získať všetky špeciálne čarovné úlomky schopné zastaviť akékoľvek snahy zo strany vyššie spomínaného zloducha.
Mapa sa delí na akési ostrovy zobrazované pomocou izometrickej kamery, medzi ktorými sa premiestňujete prostredníctvom svojej špeciálnej lode. Toto vzdušné plavidlo schopné manévrovať medzi oblakmi je súčasne vašou základňou plnou robotov a niekoľko z nich je pre vás nesmierne dôležitých. Vďaka ich schopnostiam si dokážete vylepšovať zbrane a navyšovať vlastné atribúty ohľadom sily a energie. Čím viac EXP bodov, respektíve materiálov sa vám podarí nahromadiť počas čistenia spomínaných ostrovov a ostrovčekov, o to viac možností, kam posunúť ústrednú postavu, dostanete. Vďaka takto nastavenému progresu si môžete dokonca otvárať nové časti mapy, a preto ak vám jednoduchosť bojovej mechaniky padne do noty a budete chcieť preskúmať každý jeden kút mimo hlavnej dejovej linky, vydrží vám Headland dlhšie než iná podobne koncipovaná arkáda.
Rozprávať sa tu o jednoduchosti nie je moja snaha o zosmiešnenie diela ako takého. Ovládanie ústrednej postavy spočíva v troch tlačidlách, kde jedno zabezpečuje útok, ďalšie obranu a tretie úskok. Čím viac virtuálnych a celkovo zaujímavo spracovaných príšeriek pokosíte, o to vyššia náročnosť bude sprevádzať ich náhradníkov a ak si vytvoríte dostatočnú svalovú pamäť, začnete Headland hrať so zatvorenými očami (trocha paradox s ohľadom na dejovú linku začínajúcu jedným poriadne veľkým a dlhým spánkom). Koncepcii snívania navyše nechýba ani humor, čo zistíte v momente, keď vás niekto náhodou dokáže poraziť. Autori sa evidentne snažili inšpirovať v mnohých oveľa komplexnejších herných sériách, čo je sem tam doslova do očí bijúce, ale cez to všetko nezabudli ani na svoj prínos v zmysle originality. Vôbec najlepším partom sa podľa mňa stal záverečný súboj s hlavným bossom, ktorý ako keby ani nepatril do sféry mobilných arkád, začo by som rád vývojárom aj prostredníctvom tohto textu zatlieskal. Mimo tejto časti je však ich práca skôr jednoduchšej povahy a pre ostrieľaného veterána nepredstavuje žiadnu výzvu.
Akčnú adventúru Headland by som odporúčal skôr mladšiemu publiku bez výraznejších skúseností. Práve pre takto nastavenú bublinu by sa projekt od Northplay mohol stať tým pravým orechovým, pre zvyšok ide však skôr o nenáročnú arkádu, akých by ste na mobiloch mohli dnes nájsť stovky. Verzia pre Nintendo Switch navyše neobsahuje možnosť ovládania cez dotykový display, čo s ohľadom na prostredie, odkiaľ pôvodná forma tejto hry pochádza, beriem ako mínus.
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Northplay
Recenzovaná verze: Nintendo Switch