V nasledujúcom texte sa spoločne pozrieme na indie hru od spoločnosti Pixpil, ktorá má sídlo v Šanghaji. V druhej polovičke minulého roka im na PC scéne vyšla zaujímavá akčná adventúra s názvom Eastward, ktorá sa neskôr dočkala aj portu pre systém hybridný Nintendo Switch. Práve túto oveľa prenosnejšiu verziu som nedávno obdržal na test a tak sa teraz pozrieme na jej kvality.
Uvedený autorský tím sa už pred vydaním svojho debutu vôbec netajil faktom, že ich cieľom je priniesť remeselne vyzreté dielo so silnou inšpiráciou prameniacou z rôznych legendárnych značiek. Ostatne stačí aby ste sa pozreli na pár obrázkov z Eastward a okamžite vám na myseľ príde hneď niekoľko potencionálnych spodobnení. Čo všetko som z tej krásne štylizovanej spleti pixelart grafiky a herných mechaník vyveštil ja osobne? Našiel som tu trocha zo série The Legend of Zelda, trocha z ikonického Illusion of Gaia a dokonca je možné vycítiť aj rovnako legendárny EarthBound.
Keď hráte akúkoľvek už navonok nádejnú nezávislú produkciu, behom niekoľkých minút viete zistiť, do akej miery sa autori snažili jednotlivé aspekty ich diela vyšperkovať a čomu naopak nevenovali veľa času. U Eastward je v tomto smere rozhodne prepracovaná predovšetkým dejová linka, kde vás už od úvodu výprava bombarduje zaujímavými NPC postavami a predkladá vám ich spletité osudy. Tie sa postupom času (hlavný príbeh vám zaberie cca 20 hodín) preplietajú a aj keď scenár sám o sebe zaujme, nájdu sa tu nedokončené party a nevyváženosť tempa samotného. Dosť mňa mrzelo, že sa zopár mnou obľúbených postáv nedočkalo finálneho rozuzlenia svojich problémov a že ich autori tak trocha odsunuli bokom a to na úkor iných.
Príbeh začína v podzemnom meste v Potcrock Isle plnom zatuchnutých jaskýň. V jednej z takýchto jaskýň bola nájdená tajomná slečna, ktorej záchrancom sa stal ostrieľaný veterán John. Daná dvojka si k sebe už zakrátko vytvorí isté puto a keďže sám bývalý baník John už nechce žiť v problémovej komunite pod povrchom zeme, rozhodne sa zobrať svoju novú priateľku s cieľom vyraziť na čerstvý vzduch a začať tam nový život. Ako to už ale býva, nič nie je také aké sme si to vysnívali a aj sám John razom zisťuje, že povrch je pohltený zlou a temnou aurou. Čím ďalej ústredná dvojka putuje o to viac záhadných situácií zažíva a tu je práve pomerne slušne uchytený onen dobrodružný aspekt hry Eastward. Hráči tak aj po boku Johna zisťujú, čo všetko sa s jeho krajinou vlastne deje - spestrenie v podobe neustáleho pomáhania slabším je už len na bonus.
Eastward využíva príjemnú kombináciu humoru založenom na monológoch Sam s drsnejším aspektom prehľadávania na obsah pestrých dungeónov. Bude vám síce nejaký čas trvať než pochytíte nie zrovna vyvážené tempo, ale akonáhle ochutnáte z toho sladkého nektáru skrytého v jadre hry samotnej, stanete sa na Eastward závislými. Kapitolou samou o sebe sú skvelo vyvážené súboje a dobrodružný aspekt pátrania po rôznych bonusoch - toto všetko podporené prepracovanými animáciami, ktoré vás ani po hodinách neprestanú udivovať svojou pestrosťou. Ústredné duo zo seba neustále chrlí niečo nové a nevidené. Ak náhodou len tak postávajú, nikdy reálne nepôsobia ako počítačové postavy ale skôr navodzujú dojem živých bytostí - je radosť na to celé pozerať. Oku lahodiaci pixelart krásne dopĺňa aj prepracovaný soundtrack plný minimalizmu s puncom správne trafenej atmosféry.
Cez to všetko, že základné princípy súbojov sú v tomto spracovaní podobné s klasickými akčnými adventúrami z éry 90 rokov, kedy sme na Super Nintende sekali trávu mečom len aby sme si zarobili na luk, v spojení s vyššie opisovanými prednosťami to celé vo finále dáva zmysel. Hlavný hrdina sa navyše postupom času vybavuje novým a novým arzenálom čím rozširuje pestrosť súbojového partu (začínate s panvicou a končíte s guľometom). Tam kde John zastupuje akúsi rýdzu a surovú agresiu sa jeho kolegyňa Sam stará o magické prvky - je schopná znehybniť protivníkov alebo vytvárať ochranné štíti. Zdolať bežných súperov by vám v zásade nemalo robiť žiadne problémy ale ku koncu hry sa náročnosť trocha navýši, kde samostatnou kapitolou ostanú stretnutia s bossmi. Čím viac predmetov však bolo na obrazovke Switchu, o to viac bolo cítiť, že autorom sa nepodarilo priniesť tak úplne vyladený port. Aby ste tomu rozumeli, tak boje s bossmi sú v tejto hre priam epické a pri ich snahe vás zničiť je v zábere obrovské množstvo interakcie a efektov a to prináša FPS drop a nemalé problémy.
Schopnosti oboch hrateľných postáv sú alfou a omegou aj na rozlúsknutie nie zrovna náročných puzzle častí. Hádanky, akokoľvek vás nepotrápia, sú však cez to všetko navrhnuté s láskou a dávajú vám chuť ich riešiť - to sa tiež dnes nestáva úplne bežne. Suma sumárom sa Eastward ako debut malého a nie zrovna skúseného tímu dá považovať za obrovský úspech, aj keď hra má svoje technické problémy a aj keď je vyvrcholenie dejového partu pre mňa skôr menším sklamaním. Rád si to však nechám celé vysvetliť v prípadnom pokračovaní, ktoré by mohlo v tejto recenzii už vymenované pozitíva zobrať a vypilovať do tvaru diamantu.
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Pixpil
Recenzovaná verze: Nintendo Switch