-obrazek1-" src="/pics/clanky/Apollo21_20-6-2004-23-15-21_logo.jpg" />
První byl Wolfenstein. Určitě ho znáte – pixelovatá grafika a kvílící PC-Speaker. Následovalo pár klonů a Doom, ale hlavní zlom přinesl až Doom2 – síť. V té době rozpoutala tato nenápadná featurka davové šílenství. Ani já jsem v té době nezůstal ušetřen. Není divu, že se vývojáři této libůsce začali více věnovat. A čas plynul – Duke Nukem (to byla fakt bomba!!!), Quake, Quake2, Unreal (taky bomba), ale pak přišel další zlom. Do té doby byl multiplayer pouze víceméně jen jakýmsi doplňkem singleplayeru, ale na konci roku 1999 přišla ona dvojice králů – Quake3 a Unreal Tournament a svět akčního multiplayeru se rozdělil na dva tábory. Já tehdy patřil ke Quakerům, ale jen z toho důvodu, že jsem ještě tehdy neokusil klenot druhý a žil jsem ve sladké nevědomosti. No, co vám budu povídat Unreal Tournament mi sedl více.
Zanechme minulost pod nánosem hlíny a užívejme sladkou přítomnost. Už jste si mohli přečíst recenze na hry nové i starší, ale jedna se nám pořád vyhýbala – Unreal Tournament 2003 (dále jen UT2003). Jestli se stane progamingovým titulem, nebo jen další z řady multiplayerových akcí, které nám dnes rostou, jak houby po dešti, se už rozhodlo a nám tedy nezbývá, než se smířit s tím, že se další noci nevyspíme a možná i zemřeme. Jednou, dvakrát, desetkrát a někteří i stokrát ba i tisíckrát. UT2003 je perfektním pokračováním skvělé hry.
Styl hry se od minule moc nezměnil, ale ke klasickým modům přibyl ještě jeden úplně nový, ale o něm později. K opravdové klasice patří Deathmatch, čili zabij koho můžeš (rozfraguj ho na sr**ky!!! – pozn. Chap), nebo jeho týmová varianta Team Deathmatch, kde se hráči rozdělí na dva týmy a úkolem je zabíjet hráče z opačného týmu, než jste vy. Capture The Flag, neboli šlohni vlajku, je také stálicí mezi multiplayerovými hrami. Princip se neliší od TD, ale každý tým má svou základnu s vlajkou. Úkolem je ukrást soupeřovu vlajku, donést ji do své báze a takto získat bod. Vyhrává tým s nejvíce body. V minulém díle jsme si mohli zahrát i mod Domination. Zde se objevuje jeho nová verze s názvem Double Domination. Hlavní změnou v tomto modu je, že stanoviště, která musíte po stanovený čas (10 sekund) udržet, jsou dvě, takže se musíte spoléhat i na ostatní, protože udržovat obě stanoviště zároveň je úkol věru nadlidský. A tou zmiňovanou novinkou je mod Bombing Run. Principem se tento mod blíží klasickému fotbalu kříženému s CTF. Uprostřed mapy je „míč“, který musí prolítnout „bránou“ v soupeřově bázi. Problémem je, že nosiči jsou hráči a hráč „nosič“ je absolutně bezbranný a může pouze míč odhodit nebo přihrát jinému hráči. Na druhou stranu je hráč s míčem rychlejší a regeneruje si zdraví. Za prohození míče bránou jsou 3 body, za proskočení s míčem 7 bodů. Abyste toho ale dosáhli, musíte nutně spolupracovat s ostatními hráči, takže hraní s boty (o nich později) není moc dobrý nápad. Vyhrává tým, který dříve dosáhne určitého počtu bodů. Oproti minulému dílu nás opustil mod Assault, protože se nehodil do nového pojetí hry, které je mnohem akčnější. Mnoho modů včetně Assaultu, Last man standing, mutant, invasion atd. jsou dostupné ve formě neplacených přídavků, nebo Bonus Packů přímo od Epicu. Navíc je zde taková drobnost, která tvoří hru neskutečně konfigurovatelnou a překypující možnostmi – mutatory. Tyto velmi malé (kolem 500KB) přídavky umožňují hru dodatečně dotvářet a přidávat nové možnosti.
Mapy jsou dokonale přizpůsobeny modům, pro které jsou určeny a umožňují mnoho taktických postupů. Mapy pro CTF, BR a DOM jsou většinou souměrné, takže hráč, který se vyzná ve své bázi se neztratí ani na druhé straně fronty. Mapy pro Deathmatch a Team Deathmatch přímo překypují možnostmi k použití speciálních pohybů, jako dodge (úskok), Wall Jump (dodge o stěnu), Lifter Jump (skok z jedoucího výtahu) apod. Powerupy a zbraně se vyskytují opravdu hojně, takže zase strávíme mnoho času učením se, jak se který powerup nebo zbraň časuje.
U zbraní a powerupů chvilku zůstaneme a podíváme se na ně trochu blíž. Základní zbraní se stala Assault Rifle, která se v primárním modu chová jako klasický samopal a sekundárně se dá použít jako granátomet s podstatně menší účinností, než jsme čekali. O řád níže bychom ještě našli Shield Gun, která funguje podobně, jako minule pneumatické kladivo, ale v sekundárním modu funguje jako generátor štítu, který vás chrání před kulkami a podobnou kousavou havětí. Pak tu máme biorifle známou z jedničky. Zde jsme se žádné změny nedočkali. ASMD Rifle asi umřela, protože se zde setkáváme s její podstatně přitažlivější sestřičkou zvanou Shock Rifle. Opět se dá použít známé kombo – sekundární koule energie + primární paprsek = destruktivní damage. S Pulse Gun se už asi taky nesetkáme, protože i ona byla nahrazena dokonalejší Link Gun. Funguje opět stejně, ale sekundární paprsky se dají spojovat a posilovat tak jejich účinek.
Klasická „bezbolestná“ alias Minigun se už stal klasikou a tak není divu, že ho potkáme i zde a je sakra o co stát. Primárně se dlouho zahřívá, ale střílí se smrtelnou kadencí. Pokud potřebujeme střílet ihned použijeme sekundární mod, ale za cenu menší kadence. Futuristická brokovnice – Flak Gun změnila jen střelivo a opět se setkáváme s klasikou v plném rozsahu, takže nečekejte změny. Asi nejoblíbenějším se opět stane, jak jinak něž, Rocket Launcher. Rakety létají po vzoru Quake3 rychleji než minule, ale raketomet už nelze použít jako granátomet, ale zato můžeme použít až tři rakety najednou a zaměřování taky zůstalo. Asi největším zklamáním je Lighting Gun coby nástupce Sniper Rifle. Střílí sice blesky, které jsou viditelné, takže i sniper sebou musí pohnout, aby nebyl zfragován, ale zaměřování je poměrně nešetrné k očím a obecně se moc nepoužívá. „Atom na ně, Rico!“- Tohle jste mohli slyšet ve Hvězdné Pěchotě a i v UT2003 se k téhle hlášce dostaneme díky Redeemeru, což je opravdu kapesní jednoraná atomovka. Hrátky s orbitálním Ionovým dělem už nepatří jen do repertoáru futuristických teroristů, ale může je používat i každý Unrealer díky Ion Painteru. Obecně jsme se u zbraní dočkali jen zlepšení vizáže. Vše je teď hezčí překypující a detaily. Powerupy zůstaly nezměněny, ale přibyl adrenalin, který získáváte zabíjením nepřátel nebo sbíráním v podobě červeno-bílých kapslí na zemi. Po dosažení hodnoty 100 adrenalinu, můžete pomocí klávesových kombinací aktivovat powerup. K dispozici jsou zrychlení, berserk, regenerace, neviditelnost atd.
Kromě multiplayeru se setkáme i celkem dobrého singleplayeru proti botům. Dá se použít sice jen jako tutorial a přípravka pro on-line a LAN akce, ale pro tento účel slouží opravdu dobře. Boti jsou celkem chytří a k dispozici máte dostatečné množství úrovní inteligence, ale už od čtvrté nebo páté úrovně bude mít většina z vás opravdové problémy. Boti se oproti očekávání chovají velmi inteligentně, používají dodge, komba se Shock Rifle a jsou celkem přesní. Jasně, lepší hráč vyklepne každého bota, ale jsou celkem dobří. Zde tvůrci neudělali chybu a za boty je mohu jen pochválit.
Nový engine patřil v době uvedení hry ke špičce a pořád je na tom více než dobře. Jde o rychlý a maximálně konfigurovatelný engine. Prostředí hry doslova překypuje drobnostmi a blbůstkami a je vidět snaha o perfekcionalismus. Na druhou stranu jsou tyto zbytečnůstky poměrně rozptylující a opravdu zbytečné. Pokud hrajete proti botům, nemusíte si až tak stěžovat, ale lidský nepřítel, kterého pro krásnou mlhu a hustý porost nevidíte, ale on vás ano, protože má všechno tohle vypnuto, je smrtka mávající kosou. Progameři si to vše stejně vypnou a vy, pokud koukáte někam výš, byste měli taky. Nicméně schopnosti enginu jsou opravdu perfektní a jsou tam. Co je doma, to se počítá.
Hardwarové nároky hry jsou přiměřené. Hra dokáže využít každé procento výkonu k zvýšení snímkové frekvence a k ještě lepší prezentaci grafických orgií. Jede dobře na 2Ghz, ale spustí se i na Celeronu 400Mhz (např. Chap).
Pokud jste čekali i mnohá negativní slova a hrozné výtky směřované na božský Unreal Tournament 2003, asi se už nedočkáte. Hra se stala progamingovou záležitostí a každý vám potvrdí, že je lepší a variabilnější než první díl. Celkově u mě vede UT2003 před Quakem3, ale blíží se Doom3 a s ním i Quake4, tak uvidíme. Příště nashle.