Severský startup reMarkable, ktorý začal svoju púť už pred dekádou, sa dokázal tak výrazne odlíšiť od zvyšku výrobcov tradičných E Ink tabletov, že sa dnes môže v danom odvetví nazývať trendsetterom. Pred rokom som vám ja osobne ponúkol komplexný test ich druhej generácie prémiových tabletov s prostým pomenovaním reMarkable a ak si dobre spomínam, hovoril som o istej forme zámernej nedokonalosti. Aby ste tomu rozumeli, tak produkty tejto značky cielene potláčajú akýkoľvek digitálny smog so zámerom nerozptyľovať používateľa a nechať ho sústrediť sa predovšetkým na svoju prácu, ktorá je pre neho v daný moment oveľa dôležitejšia než najnovšie príbehy na Instagrame. Ruka v ruke s filtrovaním akýchsi moderných digitálnych návnad, ak to tak môžem nazvať, ponúkajú reMarkable tablety maximálne realistický pocit z písania a kreslenia voľnou rukou. A práve toto celé následne dokázateľne podporuje oveľa kreatívnejší prístup ku konceptuálne rozdielnej práci než bežné ťukanie do klávesnice, či už tej fyzickej alebo virtuálnej. V prvom rade to celé stojí na špeciálnom displeji a v neposlednom na zámerne degradujúcich hrotoch nemenej unikátneho pera. Toto všetko zabalené do prémiového tabletu s minimalisticky uhladeným dizajnom si výrobca ohodnotil dvoj až trojnásobne vyššou cenou, než majú klasické tablety, a to si k tomu ešte pridajte mesačné poplatky za prenos dokumentov naprieč vlastným ekosystémom a drahé príslušenstvo. Jeden by si myslel, že niečo takéto nemôže uspieť čo? Avšak opak je pravdou. Spoločnosť reMarkable dodnes dokázala predať viac ako milión kusov druhej generácie uvedeného E Ink tabletu a aktuálne na trh prináša vylepšený model Paper Pro, ktorý je akýmsi derivátom želaní celej komunity milujúcej ten charakteristický pocit počas písania do ich zariadení. Vďaka ochote nórskej firmy reMarkable som dostal možnosť ich novinku patrične otestovať a zistiť, v čom je vlastne celá pointa jej pretrvávajúcej existencie. Pochopiteľne sa v nasledujúcom texte neubránim porovnávaniu s predchádzajúcim reMarkable 2, čo však nemôže byť na škodu ani pre jednu stranu.
Áno, dnes už má reMarkable 2 viac ako štyri roky a napriek tomuto svojmu výraznému veku je všeobecne považovaný za strop v rámci segmentu digitálneho papiera - keď píšem o digitálnom papieri, primárne pochopiteľne poukazujem na vyššie toľko spomínané E Ink tablety všeobecne, do ktorých je možné si robiť poznámky voľnou rukou či editovať už vytvorené dokumenty. Onen vek spomínam zámerne hlavne preto, aby sa prípadní odporcovia celej tej idey, ktorú uvedená firma dlhodobo reprezentuje, neskúšali chytať tvrdení o podvode na zákazníka, a to hlavne v súvislosti s jeho vylepšeným nasledovníkom. reMarkable Paper Pro totižto fakticky neohrozuje existenciu druhej generácie a tá sa sama o sebe neprestáva ďalej vyrábať/predávať, čo mi ostatne potvrdili priamo vo vedení tejto počtom zamestnancov skromnej spoločnosti. Paper Pro je tu naopak pre všetkých tých, komu pri reM2 prekážala absencia niekoľkých pre nich dôležitých funkcií. V prvom rade narážam na možnosť zapnutia obyčajného podsvietenia (nie, pôvodná dvojka nič také neponúkala), pokračovať by som mohol znížením latencie systému na 12 ms z pôvodných 21 ms, ale predovšetkým na nový takmer dvanásť palcov veľký displej Canvas Color, ktorý toto všetko umožňuje. Panel je schopný priamo vykresliť dvadsaťtisíc farieb, z čoho šesť reálne môžete zadávať počas interakcie s ním. Klasická dvojka používa monochromatický displej s rozlíšením 1872 x 1404 pxl (226 DPI) a o viac ako palec väčšia a len štyri desatiny milimetra hrubšia Pro verzia disponuje rozlíšením 2160 x 1620 (229 PPI). V tomto smere musím nórskym inžinierom skutočne zatlieskať, a to nie len za samotný skok v možnostiach ich digitálneho papieru ako takého, ale za zachovanie maximálne prémiového spracovania. Ak som pred rokom písal o podobnosti s produktami nesúcimi logo nahryznutého jablka, tak tentokrát si uvedené spodobnenie vynásobte číslom dva. Prakticky všetko čo sa dalo na celej idei premeny bežnej čítačky kníh na nedoceniteľného pomocníka pre kreatívnych a bežný papier požierajúcich ľudí vylepšiť, sa im reálne vylepšiť podarilo a čo je dôležitejšie, podarilo sa im to bez toho, aby popreli celú filozofiu o filtrovaní digitálneho smogu.
Výrobca si jasne uvedomuje, že ich reMarkable tablety nie sú ani náhodou určené do rúk širokých más, a preto sa do verzie Pro snažil dostať práve tú úroveň evolúcie, ktorá poteší predovšetkým ľudí, čo už mali nejakú skúsenosť s predchádzajúcimi generáciami alebo o nich minimálne uvažovali. Aktuálny model, ktorý je apropo momentálne drahší o dvesto eur než druhá generácia (reMarkable Paper Pro štartuje konkrétne na sume 649 eur), je stále svojou filozofiou identickým zariadením ako dvojka. Ide o elektronický papier, na ktorom sa čítajú a upravujú PDF súbory, vytvárajú vlastné dokumenty v rôznych vizuálnych podobách a formátoch (písané buď voľnou rukou priamo pomocou špeciálneho pera alebo originálnym príslušenstvom v podobe klávesnice) a kreslia skice. Za predpokladu, že dám bokom možnosť prenosu vašich výtvorov do PC alebo mobilného telefónu, s daným tabletom toho už viac jednoducho nezmôžete. O dôvodoch celej tejto cielenej limitácie funkcií som písal vyššie. Poviete si; a za toto mám platiť také nekresťanské peniaze a k tomu ešte nejaké predplatné?! Áno, pretože akokoľvek daný hardvér robí nutné minimum čo do funkčnosti, ten proces interakcie s ním je dovedený do takej dokonalosti, za ktorú je vybraná sorta koncových zákazníkov ochotná platiť a to opakovane. Prečo opakovane? V tomto smere narážam na nutnosť dokupovania vymeniteľných hrotov u pera, v čom tkvie čiastočne celé to know-how ohľadom realisticky pôsobiaceho pocitu pri písaní a rovnako tak aj na platenú službu v rámci automatického synchronizovania vašich súborov naprieč aplikáciami v telefóne alebo PC. Ešte než sa posuniem ďalej, určite stojí za zmienku tá skutočnosť, že kúpou reMarkable Paper Pro získate uvedenú službu na sto dní zadarmo a následne vám bude účtovaných 2,99 eur za mesiac. V tejto cene máte dátovo neobmedzené cloudové úložisko (samotný tablet má v sebe 64 GB pamäť), spomínanú a okamžitú synchronizáciu pod bezpečnostnými protokolmi, obojstranné prenášanie dát medzi telefónom/PC a tabletom a tri roky záruky na samotný Paper Pro.
Unikátny E Ink tablet značky reMarkable nájdete často v rukách tej sorty ľudí, čo by za normálnych okolností počas tvorenia poznámok spotrebovala tony papiera ročne. Píšem tu pochopiteľne o učiteľoch, novinároch, architektoch, IT odborníkoch, herných dizajnéroch, lekároch, jednoducho kreatívne zmýšľajúcich jedincov s fixáciou na zaznamenávanie čohokoľvek pre nich dôležitého. Práve pre nich je onou pridanou hodnotou realistický pocit počas interakcie s povrchovou textúrou displeju Canvas, čiže obrazovky silne pripomínajúcej papier. Je totižto vedecky dokázané, že ľudský mozog dokáže vyvinúť oveľa väčšiu mieru kreativity počas tvorenia voľnou rukou než neosobným bubnovaním do virtuálnej klávesnice. Ak si k tomu celému ešte pridáte účelové odrezanie od digitálneho smogu, razom začnete chápať tie mnou v úvode spomínané čísla predajnosti. Vráťme sa ešte späť k tomu, čo nové vlastne testovaná vzorka prináša do portfólia reMarkable. Strojovňu Paper Pro poháňa 1,8 GHz procesor Cortex A53 prepojený s 2 GB RAM, čo je významný skok voči minulej generácii (1,2 GHz čip s 1 GB RAM). Akokoľvek vám uvedené cifry môžu prísť jemne úsmevné, treba si uvedomiť, že ono zámerné odrezanie hardvéru takmer úplne od online sveta ho automaticky nenúti disponovať prehnane výkonnými črievkami. Zásadný upgrade však zaznamenala aj kapacita batérie, ktorá z 3 000 mAh narástla až na 5 030 mAh. Je to pochopiteľne logický nárast, keďže Paper Pro má 11,8 palcov veľký a hlavne farebný displej s podsvietením, na rozdiel od monochromatického 10,3 palcov veľkého panelu z reM2. Výdrž sa v mojom prípade pohybovala v rozmedzí desiatich až trinástich dní podľa toho, ako často som potreboval zapnúť podsvietenie. Obrazovka má oveľa tenšie rámiky okolo plne kovového a odolného šasi a napriek tomu, že je väčšia než u predchodcu, držať pár hodín v kuse tablet s váhou pól kilogramu (bez puzdra) mi počas testovania nerobilo problém. Ďalšia významná novinka sa týka priamo pera. Takzvaný Marker (89 eur) spadá po novom do kategórie aktívneho pera, čo znamená, že funguje vyložene len na tablete Paper Pro a je nutné ho dobíjať - pero sa magneticky pripojí k pravej hornej hrane tabletu a spustí nabíjanie. Starší reM2 naopak využíva pasívne pero bez akejkoľvek elektroniky. V predaji je ešte aj Marker Plus (139 eur), ktorý oproti svojej lacnejšej verzii obsahuje praktickú, ale nie životne nutnú funkciu gumy. Dizajn týchto užitočných pomocníkov je absolútne dokonalý a povrchová úprava je príjemná na dotyk. Vymieňanie hrotov po novom prebieha ešte o niečo jednoduchšie a ich degradácia záleží od času, ktorý strávite jednotlivými činnosťami - dosť náročne sa to odhaduje, každopádne, ja osobne som pri vytváraní bežných poznámok a nejakého toho malého a pekne škaredého obrázku dokázal s jedným hrotom vydržať už pri reM2 viac ako dva mesiace. V balení nájdete šesť náhradných hrotov.
Nový panel Canvas Color je unikátny vo viacerých veciach a myslím, že nadšencov do technológií bude určite zaujímať, že každý jeden pixel v jeho strede obsahuje atramentové guľôčky týchto konkrétnych farieb: žltá, azúrová, biela a purpurová. Ich kombináciou dokáže panel vytvárať celkovo paletu z ôsmych celistvých farieb a tie pomocou tónovania následne rozmnožiť až na už uvedených dvadsaťtisíc odtieňov. Vďaka tejto unikátnej technológii vyzerá takmer všetko zobrazené na Canvas Color displeji nie len úžasne živo (v istom smere to evokuje čerstvo vytlačené klasické noviny), ale hlavne neinvazívne voči vašim očiam. Panel sám o sebe odráža prirodzené svetlo a môžete ho tak sledovať pokojne celý deň bez toho, aby to malo nežiadúci efekt na mieru vašej únavy (žiadne modré svetlo sa samozrejme nekoná). Musím povedať, že akokoľvek milujem svoj reM2, tak mať možnosť zobrať si celú túto ideu do postele a interagovať aj po tme vďaka novinke v podobe podsvietenia, to je úžasná výhoda. Presnosť hrotu pera a čitateľnosť textu ostávajú naďalej bezproblémové. Dodatočné zasahovanie do akýchkoľvek iných a v danom tablete nevytvorených dokumentov funguje vo väčšine prípadov rovnako bez problémov - niektoré farby majú v tomto smere menej výrazný akcent, a preto som často pri editácii PDF siahal hlavne po červenej a čiernej. Uvádzaná odozva (12 ms) je na daný formát zariadenia tak isto v poriadku, aj keď sa pochopiteľne treba zase opierať o v tomto texte veľakrát vysvetľovanú dušu existencie značky reMarkable ako takej.
Súčasne s testovanou vzorkou mi dorazilo na recenziu aj príslušenstvo. Book Folio (199 eur) obal vyrobený z reálnej kože a Type Folio (249 eur) obal doplnený o skrytú nízkoprofilovú fyzickú klávesnicu s podsvietením. V oboch prípadoch, rovnako tak ako pri tablete samotnom, sa môžeme rozprávať o príslušenstve prémiovej kvality, ktoré však nie je kompatibilné s predchádzajúcou generáciou a to isté platí v opačnom garde. Na margo oboch obalov len uvediem, že konečne disponujú praktickým istením pre pero a tak sa už nemôže stať, že vám Marker v batohu alebo kdekoľvek inde len tak odpadne od tabletu. Čo sa týka fyzickej klávesnice, tak tá je po novom doplnená o klávesu Escape a niekoľko ďalších užitočných skratiek na editáciu dokumentov. Písanie na nej má svoje úskalia, špeciálne ak nemáte možnosť si celú zostavu položiť pred seba na rovný povrch, ale napríklad vo vlaku a lietadle som vďaka nej bol schopný vytvoriť článok v surovej forme a neskôr si ho editovať pekne v pokoji na hoteli.
V samotnom závere sa už budem zase len opakovať. Filozofia produktu reMarkable Paper Pro ostáva nemenná tak, ako som vám ju opisoval už pred rokom počas recenzie na reM2. V prípade celej tejto evolúcie ide predovšetkým o naplnenie túžob podporovateľov idey samotnej, ktorým chýbala možnosť používať farbu vo svojich prácach a rovnako tak vykonávať interakciu v tmavom prostredí. Ich túžby sa aktuálne stávajú realitou a ak spadáte medzi nich a o investícii do takto špecifického a sofistikovaného náradia vhodného pre rozvíjanie vašej kreativity ste minimálne uvažovali, nastal čas konečne otvoriť peňaženku.
Za poskytnutie produktu na recenzi ďakujeme spoločnosti reMarkable