recenze
Deus Ex: HR: The Missing Link

Deus Ex: HR: The Missing Link - recenze
Deus Ex: HR: The Missing Link - recenze
16:55, 25.10.2011

Každý, kdo si letos v srpnu pořídil velice očekávané pokračování legendární série Deus Ex, si toho musel všimnout – v příběhu čněla menší mezírka o velikosti tří dnů (podrobněji se o ni zmíním hned v následujícím odstavci). Autoři z montrealských studií Eidosu však takřka ihned po vydání s hráči rozehráli takovou malou hru, když jim předkládali menší indície vždy doprovázené otázkou „What is The Missing Link?“. Trvalo to ovšem pouhých pár dní, déle už nás vývojáři napínat nevydrželi a rovnou oznámili, že na říjen chystají vůbec první příběhové DLC pojmenované právě „The Missing Link“, ve kterém bude konečně zalepena výše zmiňovaná díra. Dostalo se nám důstojné odpovědi?

Příběhový nástřel

Jak už jsem tedy zmiňoval v úvodu, příběh stažitelného balíčku The Missing Link vyplňuje sedmdesáti dvou hodinovou mezeru v příběhu původního Deus Ex: Human Revolution. Jistě si vzpomínáte na výbuch v docích Belltower (ukázali jsme vám jej také hned na začátku naší videorecenze třetího Deus Ex), kdy se Adam Jensen i přes určité problémy dostal do jednoho z kontejnerů na lodi plující do laboratoří zmiňované organizace. Jenže ne všechno vyšlo tak, jak mělo a když se hlavní hrdina svému příteli na telefonu (přesněji řečeno na rádiu) Pritchardovi konečně ozval, nechtěl o událostech posledních třech dnů vůbec mluvit.

Bylo to proto, že jej během plavby objevila místní posádka. Samozřejmě byl automaticky považován za nepřátelského špiona a tak mu bylo zabaveno brnění, vypnuty veškeré augmentace a aby toho nebylo náhodou málo, je v jedné z kajut brutálně vyslýchán dvojicí vysokých důstojníku Belltoweru - Netanya Keitnerovou a Pieterem Burkem. Přesto se mu však podaří uniknout a dostane příležitost zjistit, zda se na ropné věži, kde loď mezitím zakotvila, nenachází jeho unesená přítelkyně – Megan Reedová. Hráči, kteří už Human Revolution dohráli, samozřejmě pravdu znají, proto doplníme, že se příběh netočí jenom okolo hledání Reedové.

Klik pro zvětšení (Deus Ex: HR: The Missing Link - recenze)Klik pro zvětšení (Deus Ex: HR: The Missing Link - recenze)

Třetí Deus Ex ještě jednou a stále skvěle!

Co se týče samotné hratelnosti, tak zde vás vzhledem k charakteru světa stažitelných balíčků nečeká absolutně žádné překvapení. Velice zjednodušeně se totiž dá říci, že pokud vás bavilo původní Human Revolution a hráli jste jej určitým stylem, naprosto stejně si oblíbíte také The Missing Link a budete jej moci hrát také naprosto stejně. Samozřejmě, mé krátké nastínění příběhu pochopitelně zcela vybízí k tomu, abyste nepřátele potichu obcházeli, snažili se hledat co nejvíce ventilačních šachet a vůbec se chovali jako taková polo-mechanická verze Sama Fishera, jenže pokud si chcete spíš zastřílet, nikdo proti tomu nic mít nebude.

Na druhou stranu se krom všeho pozitivního přeneslo také vše negativní. Především tím myslím (krom pár grafických chybiček) umělou inteligenci, jejíž chování je občas docela nepředvídatelné. Nepřátele totiž velice často reagují tak, jak byste to nejméně předpokládali. Tím chci říct, že občas se mi stalo, že si mě všimli, i když se na mne nedívali (a já šel potichu jako myška), občas jsem zase pár metrů od nich skákal na místě jako šílenec a nic, očividně je to ani trochu nevyvedlo z míry. Upřímně řečeno opakování těch stejných chyb zamrzí, když už si autoři dali tu práci s vylepšením grafiky, mohli zapracovat i na tomhle. Snad příště (= v příštím DLC).

Konečně důstojný závěr

A co je na The Missing Link vůbec to nejlepší, je závěrečný souboj s hlavním protivníkem (nebojte, žádné spoilery na vás nechystám). Konečně vás totiž hra nepřinutí akceptovat takový pomyslný trychtýř, kdy musíte všech předchozích pět hodin určitého herního stylu obětovat ve prospěch „rozstřílej toho frajera (frajerku) na cucky“, ale podobně jako celou hru stojíte před možností volby. Chcete si opět pořádně zastřílet (a zažít tu neuvěřitelnou frustraci z původní hry)? Můžete! Chcete se spíše takticky plížit? Můžete! Dokonce ho ani nemusíte zabít, stačí, když bosse složíte na zem. Ale to už bych předbíhal. Rozhodně však autory z Eidosu chválím, je skutečně evidentní, když i tuto část dělají přímo autoři a ne nějaká náhodná externí firma.

Klik pro zvětšení (Deus Ex: HR: The Missing Link - recenze)Klik pro zvětšení (Deus Ex: HR: The Missing Link - recenze)

Ve světě Deus Ex začalo pršet

Kratičká zmínka také k technickému zpracování. Autoři se v některém z videí, které zveřejnili ještě před samotným vydáním tohoto balíčku dušovali, že jednou z hlavních grafických novinek je krom hezčích textur a grafických efektů především déšť. Nutno uznat, že se jim skutečně povedl. Především pasáž odehrávající se na palubě lodi v první polovině The Missing Link vypadá skutečně úchvatně, tím spíš se zapnutou tesalací v režimu DirectX 11. Zvlášť musím vypíchnout vzhled mokré paluby s dopadajícími kapkami deště, která se mně osobně líbí zřejmě nejvíc.

Jděte do toho!

Kolem a kolem, první stažitelný balíček pro Deus Ex: Human Revolution je zkrátka skvělý. Nabízí nejenom všechny ty prvky, díky kterým jsem původní hře ve své videorecenzi udělil vynikajících devadesát čtyři procent, ale v některých ohledech jde dokonce ještě dál. Vždyť vzpomeňte, jak jsem se rozplýval třeba nad kvalitami grafického kabátku (hlavně pasáž na palubě je skutečně skvělá), o závěrečné souboji s hlavním protivníkem, který je konečně důstojný celému universu Deus Ex jsem se již podrobněji také zmiňoval.

Klik pro zvětšení (Deus Ex: HR: The Missing Link - recenze)Klik pro zvětšení (Deus Ex: HR: The Missing Link - recenze)

I také z těchto důvodů nakonec musím „překonat“ svoji averzi vůči různým DLC balíčkům, které zaplavují herní trh a ohodnotit The Missing Link o jedno procento lépe než původní hru. Jedná se totiž o pět hodin bonusového herního obsahu, který by měl být povinností pro každého, komu se Human Revolution líbilo.

SUPER
95%
CZECHGAMER
Kdyby byly všechny DLC k počítačovým hrám jako The Missing Link, neměl bych proti nim absolutně vůbec nic.

CGwillWin