Hra, ktorá využíva možnosti PS Vita azda naplno má ciele zaujať najmä deti. Zaujme ich? Neodložia hru na poličku a tá sa následne zanesie prachom? Ťažká otázka, ale my sa na ňu pokúsime odpovedať. Na prvý pohľad totiž tzv. novodobí Pokémoni rozhodne zaujmú!
The Alliance sa skladá viacerých častí hry a aj jednotlivé herné módy sa od seba celkom dosť odlišujú. Za úlohu máte zbierať príšery a vyhrávať s nimi súboje ako v Mortal Kombat. Aj keď to je len veľmi matné prirovnanie. Do toho je to celé sprevádzané akýmsi príbehom skrze hrané scénky, ktoré nám pripomenuli staré dobré in-game videá v sérií Command and Conquer. Aj keď skôr než o vyobrazenie príbehu sa jedná o podrobnú inštruktáž čo máte a čo nemáte robiť. Treba však dodať, že sa nám rady často krát hodili a síce sme neskôr už videá s radosťou preskakovali, niekedy bolo potrebné si ich pozrieť znovu.
Potrebné lovenie Invizimalsov je vždy zaujímavé a takisto vždy sa jedná o nejakú mini-hru spojenú so skutočným prostredím. Napríklad máte za úlohu kamerou nájsť Invizimalsa vo svojej izbe, buď sledujete pípanie a tým sa blížite k úspechu objavenia príšery, alebo musíte zamerať najfarebnejšiu plochu, či nájsť ho pomocou hlasného zvuku. Avšak to ešte nie je všetko, potom čo príšeru objavíte musíte s ňou bojovať, alebo splniť s ňou nejakú úlohu. Trebárs uloviť čo najviac múch. V tomto prípade boj vyzerá tak, že príšera po vás strieľa vy sa musíte uhnúť a strieľate naspäť, alebo rôzne iné podobné varianty. V tomto ohľade nie je hra vôbec stereotypná a vždy niečím novým prekvapí. Horšie je to s ovládaním týchto úloh v reálnom prostredí. Hlavne ak sú vyžadované aj QR karty pribalené k PS Vita, tak funkcionalita hapruje. Level so žabou bol totálne nepríjemný, žaba mala uloviť spomínané muchy a pritom bolo nutné skákať s lekna na lekno, keďže sa jednalo o žabu ťažšiu než bežné lekno bolo schopné uniesť. O nepríjemný level sa jednalo jednoducho preto, že level hry bol plný chýb a nedal sa so šťastím vôbec úspešne dokončiť. To sa občas stávalo aj keď v menšom merítku aj pri iných leveloch.
Zaujímavou časťou hry je časť budovateľská, nakoľko máte svoju základňu a na nej si môžete, resp. musíte stavať potrebné budovy. Tie skladáte v reálnom prostredí, napríklad na pracovnom stole v práci a táto činnosť je lákavá pre puzzle, alebo lego nadšencov. Aj keď opäť sa dostávame k problémovému ovládaniu. Využíva sa aj zadný dotykový panel Vity aj predný. Takže je paráda, že sa jedná o hru, ktorá skúša konzolu tak trošku naplno. Využíva napríklad aj zvukový senzor, to vtedy ak máte do hry fúkať z nejakého rozumného dôvodu.
Aj keď sú lákavé a pre deti rozhodne zaujímavé činnosti, kde využívate reálne prostredie aj pomocou QR kariet, mňa zaujali najmä iné veci. Napríklad možnosť prepojenia hry s hrou Invizimals: The Lost Kingdom na Playstation 3, ktorú sme si zrecenzovali minule. Vďaka tomuto prepojeniu môžete súperiť s kamarátom, priateľkou alebo podobne. Jeden na Vite, druhý na PS3. Prípadne si môžete zas naopak hru Invizimals: The Lost Kingdom na PS Vite skrz Remote play. Je to tak jednou z mála hier na Playstation 3, ktorá to dokáže.
Súperenie Invizimalsov má viacero zdanlivých nevýhod ako sú RPG prvky, v tomto prípade vylepšovanie postáv. To núti človeka hrať za dve príšery a ostatné ignorovať. Lebo nevytrénovaná postavička je vám na nič. V kampani sú novšie a novšie súboje a arény čoraz náročnejšie a hra pre viacerých hráčov je tak čoskoro stereotypná.