Jak už jsme se zmínili v nedávném preview hry Risen, společnosti Piranha Bytes a Jowood se rozdělili a každá z nich pracuje na své vlastní hře. Někdo si řekne, že bez té druhé firmy to nepůjde, a ani jeden z titulů nedosáhne požadované kvality, ale uvidíme, co nakonec dokáží obě značky stvořit. Zatímco zmiňovaný Risen tvoří právě Piranha Bytes, Jowood se rozhodl pro Spellbound Entertainment, který pro něj vytvoří Gothic 4.
Z marketingových důvodů (hlavně pro Ameriku) byl Gothic 4 přejmenován na Arcania: A Gothic Tale. To se tak někdo má, když vlastní licenci. Abychom lehce nastínili děj hry. Ze slavné postavičky, který je často označována jako „Bezejmenný“ se stal král Rhobar III, který nyní působí na ostrovech Argaan, Feshyr a spoustě dalších. Jo jo, když se někdo stane vládcem Myrtany má prostě neomezené možnosti. Bohužel ihned na začátku hry nechá vyvraždit a srovnat se zemí celou vaši rodnou vesnici se zemí, a tak musíte vyrazit do boje a dříve tolik oblíbeného hrdinu sesadit z trůnu. Pravda, příběh může být poněkud podivný, ale možná je to tím, že jste nehráli datadisk k třetímu dílu s názvem Forsaken Gods. Kvůli jeho nesmírné zabugovanosti se o něm příliš nemluvilo, takže je klidně možné, že o něm ani nevíte. Každopádně právě on měl vyplnit mezeru mezi třetím a čtvrtým dílem. Jako dodatek poznamenáme, že ve hře se setkáme se starými známými, například Gornem, Xardasem, Lesterem, Diegem a možná i s dalšími.
Abychom ještě něco prozradili o ostrovech. Na Argaanu se bude odehrávat převážná část celého univerza, dále zde najdete ohromné hlavní město a spoustu malebných vesniček. Na Feshyru započnete celý děj, neboť právě zde bude zničena vaše rodná vesnice. Samotný základ by se ve hře změnit neměl. Autoři opět přidají spousty jeskyní, hor, měst, kopců, říček, nestvůr, lidí, lesů a všemožných věcí, až nám z toho půjde hlava kolem. Základní příběh bychom si měli projít zhruba za nějakých třicet hodin, což je věru slušná řádka minut nabitých tou, doufejme, nejlepší atmosférou. Při plnění vedlejších questů a minidobrodružství by se měla hra údajně natáhnout až přes sto hodin. Rozloha by měla být podobná jako v Gothic 3, přeci jenom jde o podobné lokace, ale věřte, že ne stejné.
Samozřejmě se dočkáme i tradičního střídání dne a noci občasně doprovázeného dešťovými přeháňkami či nějakou tou vánicí, ale zde také záleží na momentální lokaci. Velice zajímavé by měly být i jednotlivé frakce lidí, kterých je celkem pět, a to Mágové, Bojovníci, Lovci, Alchymisté a Obchodníci, přičemž každá z nich má být v něčem nenahraditelná a jedinečná. Vy samozřejmě budete mít možnost se k jedné z nich přidat. V závěru hry by měla být ovlivněna víra v jednoho z bohů. Záleží na vás a vašich činech, který bůh se stane pro lidstvo tím správným a bude muset vyrovnat účty s „Bezejmenným“.
Velmi špatnou zprávou je, že autoři se nechali zlákat systémem boje v Zaklínači. Pravda, tam se nám to líbilo, ale zatvrzelým fanouškům série Gothic se to líbit nebude. Jednoduše máte pouze možnost klikat a klikat, dokud soupeře nezdoláte, pouze s výjimkou, že v dané chvíli ještě stisknete tlačítko a dáte kritický zásah. Smutné, že. Nic s tím ale nenaděláme a můžeme pouze respektovat rozhodnutí tvůrců nebo se nad ním beznadějně vztekat. U střelných zbraní bude vaším velkým nepřítelem vítr, který má ztížit možnosti střelby. Pro ty, kterým by toto nesedlo, přichází automatické zaměřování - když to jde ulehčit, tak proč ne. Velkou roli bude hrát magické umění, které bude možné získat v jedné ze tří škol. Školy se dělí podle bohů Adanose, Beliara a Innose, tedy stejně jako v předchozích třech dílech. Kompas, výběr předmětů a zbraní, minimapa a ukazatel životů a many zůstavají na svých zažitých místech. Pro ty, které by to snad mohlo rušit, je možné tyto funkce povypínat.
Největší úžas ale přivodilo grafické zpracování. Takto detailní a jemné provedení zde již dlouho nebylo, natož u RPG žánru. Dokonce ani takový velikán jako je Dragon Age: Origins se nemůže grafikou zdaleka rovnat novému Gothicu. Detaily brnění, deště, vody, stromů a samotných postav jsou naprosto úchvatné a potěší i ty největší gurmány. Což můžete sami ocenit na videu.
Při předváděčce na letošní E3 nebyla Arcanie zcela dokonalá, jelikož šlo o alfa verzi. Samotné NPC a různé detaily ve hře naprosto chyběly, takže nezbývá, než si na finální požitek počkat. Musíme věřit, že Spellboundi nás nezklamou, a dokáží přinést stejně skvělý titul, jakým byly první dva díly. Bohužel, poslední díl společně s datadiskem byl naprosto katastrofální, tedy co se technické stránky týče. Buďme rádi že autoři použili nový engine, který by měl veškeré chyby vychytat. Spellboundi a Jowood očekávají návrat legendy, my také! Arcania: A Gothic Tale vyjde na PC a Xboxu 360, prozatím není pevné datum, ale mělo by se jednat o první čtvrtletí příštího roku, tedy v dobách Mafie 2.