Sú to už dva roky, čo sa Indie scéna rozrástla o originálny projekt spoločnosti Klei Entertainment, ktorý môžete poznať ako Don't Starve. Úspech tejto akčnej adventúrky s prvkami "tower defense" narástol do pomerne vysokých čísiel, keďže už rok od svojho uvedenia cez online služby dokázala hra zaujať viac ako milión nadšencov. To jej zabezpečilo port na rôzne platformy a dokonca aj expanzie vrátane multiplayeru či práve Giant Edície pre konzolu Nintendo WiiU. Práve na ňu sa bude v riadkoch nižšie sústreďovať moja pozornosť a práve tú si zhodnotíme v už klasickom štýle recenzií na našom serveri.
Čo potrebujete vedieť hneď na úvod, tak to je rozhodne následovné: Don't Starve: Giant Edition by sa dal označiť za odnož populárneho sveta Minecraft spracovaného v izometrickom 2D cez umelecký art, ktorý ako keby vypadol z duše Tima Burtona. Ak spomíname Minecraft, tak ten je tu zastúpený formou budovania a boja o prežitie. Hra vás bez nejakej dôkladnej prípravy vyvrhne hneď po krátkej animácii do nepreskúmaného sveta, kde vám hrozí nebezpečie na každom rohu. Cez deň sa to ešte ako tak dá prežiť, avšak s príchodom temnej noci, kedy na oblohe nesvieti ani jedna jediná hviezdička nádeje a mesiac sa stráca v hustej hmle z mrakov, znamená prežitie oddialenie nápisu Game Over. Práve ten sa vám rozhodne nevyhne v úvode a než si hráč bude schopný privyknúť na koncept celej hry, zaberie to jednoducho pár malých hrobov pod voňavou brezou.
Cyklus dňa a noci je tu umožnený rýchlym plynutím času. Hlavný hrdina sa musí pomocou postupného získavania surovín prepracovať k výrobe predmetov tak, aby si bol schopný behom pár dní zabezpečiť aspoň nejaké tie šance na budúcnosť. V hre nenájdete možnosť priameho ukladania a jediné, čo aspoň ako tak pripomína súčasný trend, je ikonka "Save and Quit". Všetko pracuje na logických krôčkoch vpred. Ak chcem poraziť strom, musím si najprv samozrejme zabezpečiť sekeru. Ak chcem mať sekeru, musím si najprv nájsť ostrý kameň a kus dreva. Takto jednoducho si je schopná vaša postava do začiatku svojho nekonečného dobrodružstva zaistiť čoraz väčšiu šancu na prežitie temnej noci. V ten čas znamená svetlo doslova všetko a ak sa vám stane, že oheň vo vašej ruke alebo v ohnisku vyhasne, môžete si rovno začať písať parte. Temné bytosti z mysle fanúšika Tima Burtona sa prikradnú z poza tieňov a roztrhajú vás na kúsky.
Základom je teda oheň a jeho neustále udržiavanie. Na to stačí nielen drevo, ale aj suchá tráva a v podstate všetko, čo by ste mohli v reálnom živote hodiť do kotla. Realita je tu zastúpená aj faktom, že prežitie sa rovná prijímanie potravín, a teda živín. Po lesoch, pod snehom a v tajomných jaskyniach sa hráč bude snažiť nájsť niečo pod zub, aby získal čas na výrobu prvej zbrane. S ňou následne môže vyraziť na lov zajacov a iných chutných darcov orgánov či svaloviny. Pri tomto opise sa môže zdať, že vám hra dá dostatok času na nejaké plánovanie, čo ale v skutočnosti nie je vôbec pravda. Jedna jediná chyba sa tu rovná smrti a nazbierané predmety končia stratené v automaticky generovanom svete. Nič sa po reštarte hry už nenachádza tam, kde by ste to čakali a v podstate začínate úplne od nuly. Je teda potrebné mať pred konceptom dostatočný rešpekt, ale zároveň mať aj gule na to, aby ste si dovolili trochu riskovať.
Don't Starve: Giant Edition pre WiiU, ako súčasná novinka jeho eShop sekcie, disponuje priestorom pre vylepšené ovládanie oproti iným verziám. To je v prvom rade zabezpečené vďaka aktívnej mape zobrazujúcej sa na ovládači a zároveň preneseniu všetkých predmetov ako aj ich výroby do dvoch stĺpcov po hranách gamepadu. Trocha ma mrzí, že sa autori práve v tomto smere nesnažili vyťažiť maximum a okrem mapy, ktorú si hráč môže dotykom presúvať a zväčšovať, neprináša táto edícia pre Nintendo nič extra. Je tu možnosť hrania cez off-TV modus, čím sa ale hráč musí trocha pohrať s nastavením tak, aby si zväčšil malé písmenká a itemové zobrazovanie. Aj pri takomto prechode je hra stále atraktívna aj po stránke vizuálnej, nevraviac o hudobnom prednese, ktorý ide ruka v ruke s jej atmosférou boja o prežitie. Brániť sa a zároveň podstupovať výpravy za hranice svojho tábora, to chce kus znalostí v oblasti budovania. Každú surovinu, ktorá sa vám v hre dostane pod ruku, je možné spracovať cez určité technologické postupy do výsledného materiálu a ten použiť na stavbu obranných valov. Ak teda získate schopnosť opracovávať kameň, môžete si z neho vyrobiť murovaný plot. Nič ale nevydrží večne a čím viac dní na vašom konte, tým nebezpečnejšie okolie. Prežiť v tejto hre znamená dostatok nervov a rýchle definovanie stratégie doslova za pochodu.
Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti ConQuest entertainment a.s.
Recenzovaná verzia: Nintendo WiiU