Opäť som na vás ušili malú búdu použitím českého nadpisu, ale keď som si ho dnes ráno našiel vo svojej mailovej schránke, prišiel mi až lyricky dojímavý a nemal som to srdce ho prepisovať do svojho rodného jazyka. O čom však táto fráza je?
Uznávaný (údajne) psychológovia z univerzity v meste Nottingham, vykonali po dlhej dobe niečo skutočne záslužné, odhodili totiž reči o koláčoch a matkách, aby skúsili objaviť malú Ameriku v ponímaní dopadu virtuálnej reality na spotrebiteľa vo všeobecnom merítku. Výsledok ich unikátneho bádania si môžete prečítať v prílohe nižšie. Tá sa mi rovnako nechcela prepisovať, ale to už z úplne iného dôvodu.
Mnoho lidí skličuje pouhá představa veřejného vystoupení nebo prezentace informací kolegům v práci. Podle psychologů z univerzity v Nottinghamu by mohla k odstranění úzkosti pomoci technologie virtuální reality. Odborníci ke zkoumání využívají software, pomocí kterého umístí účastníky do simulovaného prostředí přednášek.
Dobrovolníkům dají na hlavu brýle podporující virtuální realitu a do nich promítají speciální software vyvinutý univerzitou. Uživatelé mohou sami ovládat velikost publika a měnit výrazy na pozitivní, neutrální a negativní. Kromě toho mají také možnost regulovat další aspekty ve virtuálním prostředí. Mohou si například navolit, v jaké vzdálenosti budou od publika hovořit nebo kolik nápověd dostanou ke zvolenému tématu.
Využití virtuální a zároveň rozšířené reality se zvýší do pěti let až šestnáctkrát. Příznivě na tuto technologickou oblast působí jak snižování cen hardwaru, tak stále větší využití technologie v různých odvětvích.
Nadšení převládá také u koučů mediálních a prezentačních schopností, improvizace a schopnosti hovořit tzv. spatra před veřejností. Podle nich by se podobný nástroj mohl stát nedocenitelnou pomůckou i pro klienty, kteří primárně úzkostmi netrpí.
Ve světě i v České republice si podle českých psychologů budou vědci s těmito technologiemi ještě nějaký čas „hrát“ ve svých laboratořích, než začnou reálně pomáhat klientům.