recenze
Iron Harvest Complete Edition

Iron Harvest Complete Edition - recenze
Iron Harvest Complete Edition - recenze
12:00, 10.11.2021

Klasických realtime strategií na konzolích nevychází nikterak mnoho, a tak je každý další přírůstek, minimálně z mé strany, pečlivě sledován. Nejinak tomu bylo i v případě konverze původního PC titulu Iron Harvest, který mě již před rokem, kdy spatřil světlo světa, uhranul svým zasazením a říkal jsem si, jo, toto bych si chtěl zahrát. Inu, rok se s rokem sešel a vývojáři z týmu King Art Games přinášejí na platformy PlayStation 5 a Xbox Series obsahově nadupanou verzi hry v podobě Iron Harvest Complete Edition.

Klik pro zvětšení (Iron Harvest Complete Edition - recenze)

Klik pro zvětšení (Iron Harvest Complete Edition - recenze)

Válka jako řemen

Naši nadšenou recenzi původní PC verze hry naleznete zde, nicméně se sluší alespoň lehce připomenout, s kým a čím máme v tomto titulu vlastně čest. V rámci kampaně tak budete opět sledovat příběhy třech hlavních postav, zasazené do alternativní minulosti univerza 1920+, kdy světem zmítá válka fiktivních velmocí, jejichž reálný předobraz pravděpodobně nezabere identifikovat nikomu nějak extrémně dlouho. Většina příběhu se navíc odehrává v nám relativně blízkém regionu východní Evropy, což je jistě pro naše hráče také příjemným prvkem. Mno, a jak taková alternativní minulost vypadá? Například tak, že součástí bojových jednotek jsou obří dieselpunkoví roboti, to dá rozum. Ač se tedy budete muset obejít bez notoricky známých válečných reálií, tak nemusíte smutnit, jelikož i právě díky těmto prvkům je Iron Harvest skutečně podařeným kouskem, který by žádný z fanoušků žánru neměl minout, i když raději drží v ruce gamepad. Kromě klasické kampaně spočívající v průchodu jednotlivými misemi, nechybí v konzolové verzi ani hra více hráčů včetně jedné nové mapy a jak již samotný název hry napovídá (Complete Edition), tak ani dodatečně vydaná dvě samostatná rozšíření - Rusviet Revolution a Operation Eagle. Jedná se tak o pořádnou nálož obsahu, kterou než se prokoušete, uběhne v pohodě pár desítek hodin. Na tomto místě musím zmínit, že rozhodně ne každé rychlé řešení je to správné a mnohokrát se tak budete muset až stealthově přiblížit do zad nepřítele, u kterého byste s čelním útokem vůbec nepochodili.

Klik pro zvětšení (Iron Harvest Complete Edition - recenze)

Klik pro zvětšení (Iron Harvest Complete Edition - recenze)

S gamepadem v ruce

A jak se vlastně tedy Iron Harvest hraje na konzolích? Musím říci, že velmi dobře. Já měl pro testování k dispozici verzi pro PS5 a již od prvních chvil jsem se cítil jako ryba ve vodě. Za to zčásti mohou solidně zpracované nápovědy, které navíc díky české lokalizaci poskytnou všemožné tipy všem hráčům a nemusíte se tak bát, že byste některé prvky přehlédli nebo je nepochopili. Samozřejmě, v určitých hektičtějších fázích by byla myš zajisté k užitku, nicméně v pohodě jsem si vystačil i bez ní, i když bylo občas nezbytné jednotky ručně seřadit a přiřadit jim možnost požadované rychlé volby. To však není nic, co by vám mělo během průchodu hrou nějak extrémně komplikovat a znechucovat zážitek. Samo sebou nechybí určité „tlačítkové zkratky“, které kromě volby jednotek a jejich rozpouštění/sdružování solidně poslouží například pro útoky speciálními schopnostmi či rychlému stavění mechů či trénování vojáků v kasárnách. Na PS5 ovladači našel využití i dotykový panel, pomocí kterého se lze vskutku rychle posouvat po celé mapě, což rozhodně kvituji.

Klik pro zvětšení (Iron Harvest Complete Edition - recenze)

Klik pro zvětšení (Iron Harvest Complete Edition - recenze)

Na pohled fajn

Co se grafického zpracování týče, tak ani zde nedošlo k žádné degradaci a hra tak vypadá stejně jako ve verzi pro PC, podívám-li se na obrázky z ní pocházející. Jediné, co mě lehce praštilo do očí, byla kvalita videí, ale jelikož jsem původní počítačovou verzi nehrál, nemohu s určitostí říci, jestli se jedná o záměr tvůrců nebo za tuto skutečnost může něco specifického pro konzole. Na samotný závěr zhodnocení konzolové edice hry tedy musím říci, že pokud vás Iron Harvest minul jen díky platformě, rozhodně neváhejte a hru si pořiďte. Za sebe rozhodně doporučuji využít i možnosti používání lokálních jazyků, které zní skutečně parádně a díky použitým českým titulkům budete také vždy vědět, o čem postavy hovoří, ať už například nejste přeborníky v ruštině či polštině. Budete se královsky bavit.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Comgad

Klik pro zvětšení (Iron Harvest Complete Edition - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 5

Ceny hry Iron Harvest Complete Edition srovnáte na Zboží.cz.

SKVĚLÉ
85%
CZECHGAMER
Parádní realtimovka ze staré školy, navíc zasazena do poutavého prostředí, která se na konzolích hraje velice příjemně.

CGwillWin