recenze
Moss: Book II

Moss: Book II - recenze
Moss: Book II - recenze
11:10, 06.06.2022

Sú to už viac než štyri roky čo sme sa spoločne rozprávali o kvalitách VR projektu Moss, toho času vydaného na systém PlayStation VR a headsety určené pre PC. Dnes, keď si predmetnú recenziu čítam je jasne badať, že už vtedy som začínal cítiť istú frustráciu z virtuálnej reality a v prípade hardvérových limitov prvej generácie VR helmy od SONY, kde gro problémov tvorila nie len helma samotná ale predovšetkým zastarané Move ovládače, to bolo ešte viac umocnené. Cez to všetko som si dielo od spoločnosti Polyarc vlastne nesmierne užil, keďže bolo vytvorené tak aby predovšetkým bavilo a súčasne všetky vyššie vyslovené negatíva potláčalo do úzadia. Aktuálne, kedy sme snáď len pól roka od vydania novej generácie PlayStation VR, je na scéne opäť onen roztomilý myšiak menom Quill a to v priamom pokračovaní s veľavravným podtitulom Book II. Poďme sa preto opätovne pozrieť do čarovnej knihy plnej zaujímavej interakcie, kde hráč samotný predstavuje kombináciu medzi pasívnym divákom a pánom nad osudom jedného myšiaka.

Sfúkol som prach

Klik pro zvětšení (Moss: Book II - recenze)

Nebudem vám tu hneď v úvode klamať. VR headset od SONY sa už u mňa prepadol na to úplne posledné miesto v rámci využívania akéhokoľvek hardvéru v kancelárii, keďže aj keď sa na predmetnú helmu stále vydávajú rôzne PC porty starších arkád, vo finále sa užívateľ a hráč musí zmieriť so skutočnosťou, že kvalitatívna krivka tohto prístroja zažila svoj vrchol už pred niekoľkými rokmi. Teraz je to všetko len akási z núdze cnosť a čo si budeme hovoriť, každý majiteľ PlayStation 5 čaká predovšetkým na vydanie PlayStation VR2, ktoré by mimochodom mohlo nastať začiatkom roku 2023. Tak či onak, prvý diel značky Moss bol v mojich očiach ceneným dielom a preto som pri obdržaní review vzorky hry Moss: Book II neváhal a spomínaný headset opäť oprášil - ach bože, tie Move ovládače sú jednoducho peklo. Príbeh druhej knihy pokračuje presne tam kde skončil príbeh tej prvej. Quill sa naďalej snaží ochrániť vzácny kryštál tak aby nepadol do rúk temnej strane, ktorá by ho s najväčšou pravdepodobnosťou použila na zničenie celého sveta. Ako tak putuje novými lokáciami po inak stále nádhernej krajine plnej čarovnej prírody a rôznych stavieb, stretáva spriaznenú dušu menom Sahima. Práve ona je prvou novinkou, keďže ju môžete počas kampane reálne ovládať, tak ako samotného myšiaka.

Meč a bumerang

Klik pro zvětšení (Moss: Book II - recenze)

Zatiaľ čo myšiak Quill sa tak ako v prvom dobrodružstve tak aj teraz oháňa svojim ostrím mečom, tak jeho kamarátka zo zvieracej ríše Sahima používa na likvidáciu robotického hmyzu a iného nebezpečenstva špeciálny bumerang. Ich cupkanie naprieč krásnou prírodou kde sa husté lesy striedajú s temnými močiarmi a zasneženými horami, sem tam postretne aj nejaký architektonický skvost s nádychom minimalizmu. Vďaka toľko proklamovanému efektu virtuálnej reality sa tieto lokácie zdajú byť ešte o kus atraktívnejšie a keďže ide o statické 3D pozadia, aj výkon prvého PlayStation VR vás zvládne dostatočne zaujať. K tomu si treba ešte pripočítať nádherné animácie pohybov ústrednej dvojice, ktoré dali autorom zo štúdia Polyarc skutočne zabrať. Presne to čo bolo pre všetkých hráčov tak očarujúce v prvej časti - minimalizmus prírody zasadený do fantasy sveta s hádankami a súbojmi, funguje v tomto pokračovaní ešte lepšie. Aj preto trocha zamrzí skutočnosť, že si autori nedali trocha práce a nesťažili súboje aspoň o pár stupňov. Ak vám totižto na jednotke trocha prekážala jednoduchosť súbojov, kde bolo možné protivníkov poraziť behom pár sekúnd, tak od dvojky neočakávajte v tomto smere žiadne zmeny. Vývojári navyše pridali nové možnosti akčnej interakcie, čím súboje vlastne ešte zjednodušili.

Zopár nových nápadov

Klik pro zvětšení (Moss: Book II - recenze)

Celkovo nízka náročnosť je z môjho pohľadu najväčší nedostatok hry ako celku. Osobne som očakával, že aspoň súboje s bossmi budú predstavovať nejaký výzvu, avšak aj keď tento part v sebe obsahuje istú logiku (stále ste ten kto ovláda myš čo spadla do králičej diery, ako sa povie), náročnosť je tu stále extrémne nízka. Všetky tie prípady kedy mi ústredná postava zomrela neboli naviazané na fakt, že ju niekto zabil v boji, ale skôr súvisela so skutočnosťou, že spadla nešťastne do priepasti - presne toto sa ale stávalo aj v prvej časti. Veľkou prednosťou Moss: Book II ostávajú aj naďalej puzzle ako také. Hádanky sú tu vytvorené s citom tak aby zapadli do atmosféry čarovnej krajiny Moss a čo je ešte lepšie, autori ich preplietli s postupným získavaním schopností hlavnej postavy. Budete si tak vytvárať cestu vpred pomocou rôznych čarovných postupov kam spadá napríklad ovládanie prírodných javov, čo je dozaista zaujímavé už keď o tom len čítate, však? Nanešťastie ani tu sa gameplay tak úplne nezaobišiel bez problematických situácií. Najviac mi prekážala nie úplne dobre vyriešená kamera, ktorá neraz skomplikovala zmysel pre orientáciu ako aj prehľadnosť počas akčných sekvencií. To sa priamo spája s možnosťou pátrania po vzácnych zberateľských predmetoch, ktorými je Moss prešpikovaný, kam spadá napríklad zisk vzácnejšieho brnenia.

Viac hodín zábavy

Klik pro zvětšení (Moss: Book II - recenze)

Na dosiahnutie stopercentného poznania obsahu v hre Moss z roku 2018 vám stačilo necelých šesť hodín. Ak by ste chceli prejsť len základnú príbehovú linku, tá by vám zabrala sotva štyri hodiny hrania. To, ako určite uznáte, nebolo zase nejako veľa a tak sa autori rozhodli v tomto ohľade trocha pritlačiť na obsah. Moss: Book II má aj preto dejovú linku natiahnutú na päť hodín čistého času a ak by ste chceli odhaliť každý jeden vzácni predmet v hre a preliezť všetky zákutia mapy, pridajte si k tomu ešte dve hodinky navyše. Druhý zväzok knihy o odvážnom myšiakovi dopadol viac ako dobre a aj keď som očakával možno trocha väčší tlak na stupeň náročnosti, cez to všetko som bol opäť spokojný. Medzi nosné piliere spadá čarovný svet plný krásnych animácií, ktorý z pohľadu VR má stále čo povedať a nemenej zaujímavá je aj zmes logických hádaniek skombinovaná s pátraním po skrytých bonusoch. Čo sa týka negatív, tak problémom sú občasné výpadky kamery, slabšie súboje bez vyššieho stupňa výzvy ako aj čiastočná strata orientácie.



Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech.

Klik pro zvětšení (Moss: Book II - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 5 / PSVR
SUPER
90%
CZECHGAMER
Jedna z najlepších VR hier dostala nemenej kvalitné pokračovanie

CGwillWin