V poradí už tretí first-person shooter z obdobia prvej svetovej vojny od štúdia Blackmill Games s názvom Isonzo, uzrel svetlo sveta len veľmi nedávno. Po úspešných projektoch Verdun a Tannenberg, v ktorých sme sa pozreli na východný a západný front tohto konfliktu, sa v Isonze presunieme na sever talianska, do slnečných avšak brutálnou vojnou poznačených Alpských vrchov.
Krutý konflikt Rakúsko-Uhroska s Talianským Kráľovstvom v rokoch 1915 až 1917, je v Isonze, ako to už v hrách od Blackmill Games býva, zobrazený veľmi autenticky. Krásne granitové vrcholy hôr sú obmotané v ostatnom dráte a na vojakov, často bojujúcich bajonetmi muž proti mužovi sú zhadzované Yperitové bomby a vystreľované salvy z kanónov. Nechýba tu tak ani náročný boj s obmedzenou vizibilitou v plynových maskách.
Jediný hrateľný mód ktorý v Isonze nájdeme je jednoduchý. Veľká mapa s viacerými checkpointami na ktorý sa (ak sa nachádza vo vašom zabranom území) spawnete a tlačíte na nepriateľa oproti. Ak dokážete určitú časť mapy udržať po istý čas pod kontrolou, stane sa vašou a vy si tam môžete zriadiť checkpoint, z ktorého útočíte ďalej. Nakoľko sa vo veľkej miere bavíme o "horskej" vojne, často budete tlačiť na nepriateľa na vrchole kopca, ktorý na vás smerom dole sype všetko čo má, zatiaľ čo vy sledujete nepravidelný skalnatý horizont, za ktorým môžu vždy číhať nepriatelia.
Vybrať si pri tom môžete až zo šiestich hrateľných klás, pri ktorých si každý typ hráča zaručene príde na svoje. Či už túžite byť sniper, inžinier schopný stavať barikády, klasický pechotný rifleman alebo napríklad officer, ktorý vďaka telefónu dokáže z pohodlia základne povolať leteckú podporu, v Isonze vám to bude umožnené. Každá z klás má niečo zaujímavé do seba ak sa so spoluhráčmi primerane zohráte, dokážete vyskladať plne schopnú bojovú jednotku, schopnú systematicky zatlačiť nepriateľa.
Poďme sa však pozrieť aj na trochu kontroverzejšie prvky tohto titulu, ktorými sú napríklad perky postáv, umožňujúce napríklad rýchlejšie bandážovanie sa, alebo redukciu trasenia zbrane pri mierení. Toto a napríklad tiež ikonky nad hlavami friendly hráčov ťahajú Isonzo od seriózneho, krutého vojnového simulátoru niekde smerom k Battlefieldu či Call of duty. Samozrejme že podobné vlastnosti robia hru omnoho prístupnejšiu masám, no naopak zarytým fanúšikom autentických vojnových titulov uberajú na zážitku. A nakoľko sa skôr považujem za druhú alternatívu z menovaných, musím povedať že kompromis ktorého sa tu vývojári dopustili je cítiť.
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti BlackMill Games
Recenzovaná verze: PC