recenze
8BitDo Ultimate Wireless Controller

8BitDo Ultimate Wireless Controller - recenze
8BitDo Ultimate Wireless Controller - recenze
12:00, 15.12.2022

Ja osobne registrujem existenciu hardvérovej spoločnosti 8BitDo naplno od roku 2018, kedy sa im podarilo na seba upútať pozornosť novinárov počas tohoročnej E3, keď v priestoroch výstaviska Los Angeles predstavili unikátnu líniu retro gamepadov, určených nie len pre systém Nintendo Switch. Snáď dobré umiestnenie ich stánku (boli rovno oproti slávnemu Capcomu), alebo len prostá zhoda okolností, tak či onak, 8BitDo razom prerazilo silnú stenu všeobecného povedomia a z nenápadnej čínskej spoločnosti sa razom stal akceptovaný a vyhľadávaný predajca. Ich portfólio síce cieli výhradne na srdcia retro hráčov, ale aktuálna séria zvaná Ultimate Controller je predsa len trocha niečím iným. Nám sa do redakcie dostala jedna z troch verzií predmetného gamepadu a nižšie vám o nej, vďaka mesačnému testovaniu, porozprávame trocha viacej.

Áno, produkty 8BitDo sa dajú kúpiť aj u lokálnych predajcov

Klik pro zvětšení (8BitDo Ultimate Wireless Controller - recenze)

Klik pro zvětšení (8BitDo Ultimate Wireless Controller - recenze)

Nebudeme tu chodiť okolo horúcej kaše, ostatne dizajnérom z vyššie opisovanej firmy, už dávno prischol trocha nelichotivý prívlastok akýchsi vizuálnych zlodejov, čo však netreba hneď brať vyložene nejako negatívne. Celá ich hardvérová línia produktov sa totižto zámerne snaží inšpirovať starou érou konzol od Nintenda a jednotlivé šasi ovládačov a ich príslušenstva cielene modelujú tak, aby v zákazníkoch vyvolávali spomienky na detstvo a časy aké trávili pri svojich obľúbených projektoch. 8BitDo Ultimate Controller je však iným a to predovšetkým pre čiastočnú vizuálnu podobnosť so Switch Pro ovládačom. Ide preto o akýsi model pripomínajúci Croissant, ktorý si však mimo uvedenej Nintendo inšpirácie berie nemalé zdroje aj z Xbox Series X/S príslušenstva - ostro rezané hrany a spodné vykrojenie je toho dôkazom. Podobnosť s ovládačom od Xboxu však pokračuje ďalej a stačí len aby ste si prešli prstom po analógových páčkach, pokračovali letmým pohľadom na hlavné spínače v strede a celú túto túr zakončili skúmaním drsnej gumovej textúry na zadnej strane, a bude vám to okamžite jasné.

Tri verzie a tri ceny

Klik pro zvětšení (8BitDo Ultimate Wireless Controller - recenze)

Klik pro zvětšení (8BitDo Ultimate Wireless Controller - recenze)

8BitDo Ultimate Controller je možné zakúpiť v káblovej verzii, bezdrôtovej s USB donglom (2.4G) a vôbec najdrahšej Blietooth forme. Nám sa do rúk dostala už spomínaná zlatá stredná cesta, ktorú si aj na našom trhu môžete zakúpiť za sumu necelých päťdesiat eur. Ak sa pre danú investíciu rozhodnete, okrem samotného ovládaču si v balení nájdete aj príslušnú USB-C kabeláž a čo je ešte dôležitejšie, tak aj praktickú dokovaciu stanicu. Dok v sebe obsahuje zásuvku pre uloženie USB kľúča (jeho dizajn je mimochodom ďalšou retro spomienkou na Nintendo produkciu) a súčasne má aj pôsobivú LED indikáciu stavu nabíjania (svetlo je umiestnené na spodnej hrane dokovacej stanice a pulzuje počas nabíjania). Gamepad je v tejto podobe kompatibilný s Windows 10, Android 9.0 a vyššie a Raspberry Pi. Skúšal som ho spárovať aj s PlayStation 5 a Xbox Series X, avšak na tento spôsob je určená verzia vyrobená špeciálne pre podporu Xboxu/PC. Späť však k nami testovanej vzorke.

Slušné vibrácie a softvérová podpora

Klik pro zvětšení (8BitDo Ultimate Wireless Controller - recenze)

Klik pro zvětšení (8BitDo Ultimate Wireless Controller - recenze)

Ovládač váži 236 gramov a svojím tvarom je ideálny pre stredne veľké ruky. Ani po hodinách hrania s ním som nemal žiadne zásadné problémy s pohybom prstov pretože všetky tlačidlá, ako aj analógové páčky, majú medzi sebou nastavenú rozumnú vzdialenosť. O správnom spárovaní s počítačom vás informuje jednoduché LED koliesko v strede padu, pod ktorým nájdete tlačidlo určené na prepínanie trojice prednastavených profilov. Užívateľ si tak má možnosť upravovať skratky pre jednotlivé tlačidlá, nastavovať citlivosť triggerov (mimochodom tvar štvorice triggerov ako keby z oka vypadol DualSense ovládaču), modifikovať intenzitu vibrácií a rovnako tak regulovať citlivosť u páčok - všetko toto následne zabaliť do spomínanej trojice profilov a počas hrania si medzi nimi ľubovoľne prepínať. Spoľahlivosť uvedeného softvéru hodnotím kladne a pri testovaní som s ním nemal žiadne zásadné problémy. Ostatne žiadne problémy nenastali ani pri hraní titulov ako takých, kde som logicky a zámerne striedal rôzne žánre, v snahe privodiť testovanému hardvéru čo najviac kritických situácií. Musím povedať, že 8BitDo Ultimate Wireless Controller sa aj v tomto smere osvedčil. Reakcie spínačov boli expresné a citlivosť analógových páčok, bez akéhokoľvek dodatočného nastavovania, zvládala hladko spracovať aj tie najjemnejšie pohyby.

Batéria vydrží dostatočne dlho

Klik pro zvětšení (8BitDo Ultimate Wireless Controller - recenze)

Klik pro zvětšení (8BitDo Ultimate Wireless Controller - recenze)

Cez to všetko, že kvalita vibračného modulu nainštalovaného do 8BitDo nedosahuje kvality next-gen ovládačov, pre hranie ako také je samotná intenzita podľa môjho názoru dostačujúca. Batéria má kapacitu 480 mAh a vydrží vám v kuse takmer 19 hodín s tým, že nabíjanie trvá dve až tri hodinky (môžete nabíjať aj priamo cez kábel a pri tom hrať). Mesiac s 8BitDo Ultimate Wireless Controller mi vo finále potvrdil už v úvode spomínaný predpoklad o celkovej serióznosti daného výrobcu a ak momentálne hľadáte akýsi záložný, alebo pokojne aj hlavný, ovládač pre svoje PC, toto je jeden z tých cenovo dostupných a rozumných variantov. Kto by mimo PC potreboval samotný pad prepojiť aj s konzolami, výrobca mu vďaka svojmu bohatému portfóliu ponúka viacero možností a nájdete si medzi nimi to pravé orechové.Klik pro zvětšení (8BitDo Ultimate Wireless Controller - recenze)

Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti 8BitDo

Klik pro zvětšení (8BitDo Ultimate Wireless Controller - recenze)


CGwillWin