Posledný Razer produkt, čo som dlhodobo recenzoval, bolo to snáď ešte pred necelými tromi rokmi a konkrétne išlo ich prémiovú klávesnicu Blackwidow V3 PRO, sa stihol pokaziť ešte počas testu a preto mi nemôžete mať za zlé, že na predmetnú, vo svete stále nesmierne populárnu značku hardvéru, nazerám s istou rezervou. Cez to všetko som na oslovenie lokálneho distribútora v rámci ponuky testovania nového bezdrôtového headsetu Razer Blackshark V2 HyperSpeed kývol s nadšením. Prečo? Osobne si myslím, že robiť plošný úsudok na základe jednej situácie je jednak neprofesionálne, dáme teraz bokom celosvetovú štatistiku poruchovosti herných periférií naprieč celým spektrom značiek, a hlavne, každý si zaslúži druhú šancu, nech už bliká ako Rumunský kolotoč alebo len tak nenápadne pulzuje tam niekde v kúte.
Je tomu tak, že súčasná scéna s bezdrôtovými headsetmi sa potáca v akejsi letargii opakujúceho sa kolobehu života, kde výrobcovia nemajú veľa priestoru pre zásadné novinky a preto sa snažia ladiť čiastkové prednosti toho či onoho hardvéru. Prvé čo mňa pri rozbaľovaní Blackshark V2 HyperSpeed v tejto súvislosti zaujalo (odporúčam vám pustiť si na konci recenzie aj príslušný video unboxing), bola dozaista váha. S hmotnosťou 280 gramov pri kategorizácii jemne prémiového herného náradia je totižto skutočne možnosť preskakovať konkurenciu aj bez zásadného rozbehu a keď si k tomu navyše pridáme solídne spracované šasi, či už hlavového mostu s koženkou lomeno pamäťovou penou, alebo krytov mušlí, razom je dôvod na zdvihnuté obočie. Z počiatku som síce v rámci hodnotenia konštrukcie mal trocha strach z tenkých kovových vodiacich drôtikov, ktoré sú mimo transparentného prepojenia meničov, jedinou spojnicou celistvosti daného headsetu, ale nakoniec sa moje obavy nepotvrdili a testovaná vzorka zvládla aj drsnejšiu manipuláciu - hádzanie o stôl, krútenie do protismeru a podobné veci aké so slúchadlami za 150 Euro asi robiť bežne aj tak nebudete. Na margo kvality spracovania celého šasi preto nemám dôvod vznášať žiadne negatívne poznámky a bol som headsetom v tomto smere milo prekvapený.
Na ľavej strane mušle s drsnejšou povrchovou textúrou sa nachádza hlavná hviezda tejto súpravy. Nádherné retro koliesko s dokonale nastaveným odporom a jemným sekvenčným delením počtu otočení si mňa získalo už na prvý dotyk. Aj preto mňa trocha mrzí, že mikrofón od tela neoddelíte a nemôžete so slúchadlami, v režime Bluetooth 5.2, vyraziť von užívať si kvalitu Razer zvuku - či už za účelom počúvania podcastov alebo hudby ako takej. Mimo BT spárovania je ďalšou voľbou, a tu už sa dostávame vyložene do sveta videohier, využitie USB donglu a napojenie sa na bezdrôtovú technológiu HyperSpeed s nulovou latenciou prenosu (ešte je tu logicky ja možnosť priameho prepojenia káblom). V balení tak, mimo samotných slúchadiel a kabeláže určenej pre nabíjanie batérie, nájdete aj dizajnovo futuristický dongle s malou LED kontrolkou v rámci indikácie pripojenia. Počas mesiac trvajúceho testovania som nemal ani raz problém s vypadávaním zvuku, nemožnosťou spárovania slúchadiel s PC/notebookom alebo nič v tomto smere. Jediné čo mi prekážalo, bolo obmedzenie konektivity na jedno jediné zariadenie - jednoducho, nemôžete mať slúchadlá pripojené súčasne ku dvom zdrojom. Apropo je to trocha divné, každopádne toto je Razer hardvér bez jediného RGB svetielka.
Vďaka nízkej váhe a dobre nastavenému odporu prítlaku mušlí som nemal problém nosiť Razer Blackshark V2 HyperSpeed pokojne na hlave aj pól dňa. Interná batéria s papierovou výdržou 70 hodín mi to umožnila (pri meraní pripojenia cez BT som sa dokonca dostal ešte na vyššiu cifru) a vďaka rýchlemu spôsobu tankovania energie, vám stačí kompletne vyšťavený headset nechať zapojený do siete len 15 minút a pokojne môžete hrať/počúvať ďalších šesť hodín v kuse. Poďme však k tomu v zásade najdôležitejšiemu, kam spadá hodnotenie kvality poskytovaného audia a rovnako tak prenosu vášho hlasu. Začnem tým horším z oboch aspektov a to mikrofónom. Skutočnosť, že je mikrofón na pevno spojený s ľavou mušľou som už spomínal, ale horšie na tom je jeho schopnosť potláčať ruchy v pozadí, čo ide na úkor inak dobre zvládnutého prenosu vášho hlasu. Preto ak často hrávate v hlučnejšom prostredí alebo máte chladenie u PC spravené na štýl V8 motoru závodného auta, pripravte sa na uštipačné poznámky vašich spoluhráčov.
Razer v tomto produkte využíva membrány potiahnuté tenkou vrstvou titánu a deklaruje patenty pre dokonalé ladenie výšok, hĺbok a stredu. V praxi sa mi potvrdilo, a to teraz padá na hlavu aj iným firmám vyrábajúcim prémiové headsety, že PR fráza často predbehne kvalitu výsledku a pre hráčov nie je ani tak dôležité vedieť, či ten alebo onen headset zvláda dokonalo reprodukovať Mozarta (pri 150 Eurách aj tak väčšinou nie), ale ako je to s ním priamo vo víre online hier. V tomto smere môžem s pokojným svedomím povedať, že kúpou testovaného headsetu ako hráč neurobíte chybu a dostanete presne to čo od hernej náhlavnej súpravy očakávate - spoľahlivosť pripojenia, čistý a na efekty dostatočne pestrý zvuk so slušným pasívnym odhlučnením, pohodlie aj pri dlhom nosení, jednoduché ovládanie, kde hlavné otočné koliesko v mojom osobnom rebríčku čoby technologického recenzenta predbehlo všetku konkurenciu a príjemný dizajn bez blikajúcich žiaroviek.
Som osobne rád, že som sa počas testu nenechal nejako zásadne ovplyvniť predchádzajúcou negatívnou skúsenosťou so značkou Razer a že ich nový headset Blackshark V2 HyperSpeed môžem označiť za nadpriemerne kvalitné herné náradie s jemným presahom aj do štandardného využitia.
Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Razer