recenze
Manic Mechanics

Manic Mechanics - recenze
Manic Mechanics - recenze
12:58, 28.03.2024

Celosvetovo populárny projekt Overcooked zasadil pred tromi rokmi nečakane sľubné semiačko takzvanej "gaučovej zábavy pre viacerých hráčov" a je preto logické, že sa jeho základy z času na čas snaží niekto cielene napodobniť. Aktuálne sa tak deje s dielom Manic Mechanics, ktoré vytvorilo štúdio 4J a súčasne ho aj vydalo na rôzne platformy. Ja som mal možnosť sa pred časom pozrieť na verziu pre PlayStation 5, z ktorej vám teraz poreferujem ohľadom jej kladov a záporov.

Kuchárov striedajú mechanici

Klik pro zvětšení (Manic Mechanics - recenze)

Netreba z toho robiť nejakú veľkú vedu. Kulinársku tému v zmysle hektického života kuchárov a čašníkov pohybujúcich sa v interaktívnom prostredí rýchleho občerstvenia tentokrát striedajú automechanici. Vývojári jednoducho prepli témy a miesto krájania paradajok vytvorili koncept umývania karosérií, dofukovania pneumatík, opravu motorov a ďalších pridružených akcií aké bežne vídať v skutočných autodielňach. Cieľom vás a ďalších troch kamarátov (či už v rámci jedného off-line gauča alebo nekonečného online sveta) je v čo najrýchlejšom časovom okne poraziť oveľa skúsenejších majstrov vo svojom obore. Obsah Manic Mechanics je rozdelený do šiestich kapitol v rámci prostredím rozdielnych častí ostrova, kde je primárne nutné opravovať rôzne mašinky - nie vždy ide o automobily a nájdu sa tu aj také stroje ako helikoptéry, traktory alebo dokonca ufo s ponorkami. Celkovo je v hre štyridsať levelov, ktoré by vás a vašich spolu-mechanikov mali zamestnať na zhruba tri hodinky čistej a hektickej zábavy.

Skutočne zábavy?

Klik pro zvětšení (Manic Mechanics - recenze)

Hovoriť explicitne o čistej zábave je silno relatívne, keďže na môj vkus autori v rámci interakcie a kombinatoriky správneho postupu jednoducho pritlačili príliš na ten pomyselný pedál. Na rozdiel od už spomínanej kuchárskej predlohy to však neraz pôsobí až prehnane chaoticky a hrať Manic Mechanics osamotene proti a po boku AI, je vôbec ten najhorší scenár aký by ste si po zaplatení (cca 23 Euro) mohli želať. S nástupom kompletnej živej kooperácie sa zábava pochopiteľne dostaví a minimálne v tých štyroch kapitolách zo šiestich som sa, aj po boku svojich blízkych, dokázal zaujato ponoriť do toho interaktívneho bordelu. Stačí len, aby sa vám a vaším mechanikom začala rovnako (ne)dariť a razom sa dokážete zasmiať už len na tom, že sa váš avatar dookola hádže o zem tam kde niekto vylial motorový olej. Koncept pochopiteľne využíva hlavne časový pres a núti vás robiť veci rýchlo a nekvalitne, z čoho práve dokážu vybublať rôzne situácie. Pointou je spolupráca a správne rozdelenie úloh v tíme, čo je však logicky zase len opakovanie schémy z Overcooked.

Audiovizuálne je to v poriadku

Klik pro zvětšení (Manic Mechanics - recenze)

Čo musím oceniť, mimo už spomínaného výseku 3/4 kapitol, je príťažlivá audiovizuálna stránka a rovnako tak dobre zrealizované ovládanie na gamepadoch. Skutočne, nech už som do projektu zapojil akokoľvek neskúseného hráča, ovládanie jeho postavy mu nerobilo žiadny problém, čo sa však nedá hovoriť o už spomínanej a prehnanej komplikovanosti konkrétnych pracovných postupov. Mimo spolupracovania pod jedným tímom je možnosť sa skúsiť zabaviť aj v moduse verzus, kde môžete vyzvať skutočných hráčov z celého sveta alebo prípadne z celej vašej obývačky a skúsiť ich poraziť ziskom najvyššej úrovne v rámci skóre. Manic Mechanics je stelesnením nenáročného lavírovania okolo oveľa známejšej a komplexnejšej predlohy. Nemám samozrejme nič proti tomu sa inšpirovať u konkurencie, ale nech to vo výsledku prináša aspoň čiastočný nápad a nejakú invenciu. Štúdio 4J síce v prvom kroku dokázalo napodobniť Overcooked, ale skoro všetko to, čo do svojej hry pridali aby ju aspoň trocha odlíšili od uvedenej inšpirácie, vo finále musím označiť za krok vedľa.Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme 4J Studios

Klik pro zvětšení (Manic Mechanics - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 5
DOBRÉ
60%
CZECHGAMER
Decentná gaučová ale nekonzistentná zábava

CGwillWin