30 sekund do seskoku – Hra začíná intrem v letadle kde hned nepoznáte Davida Jonese navlečeného do kukly, přilby a teplého oblečení s padákem na zádech. Po příkazu navigátora David využije svých předešlých zkušeností se skoky s padákem z letadla a už si to plachtí k bývalému zlatému dolu kdesi v rumunských Karpatech. Než se nadějete tak se ocitáte na zemi a už k vám z nového velení putují jasné úkoly. V prvních třech na sebe se vázajících misích je rozkaz ukrást jakýsi nano-technologický čip. V první misi je úkol pouze dostat se do podzemí a jak to uděláte už je jenom na vás. Možností jak splnit úkol je v některých misích i více jak čtyři. V té první se můžete buď prostřílet přes hlavní bránu do areálu, což nedoporučuji snad nikomu, protože kdyby se vám náhodou podařilo přežít tak vás určitě dostane přivolaná hlídka. Druhá možnost je vypáčit zámek u vrat jedné haly, kde tiše zneškodníte dva strážné a pokračujete buďto přes most který je poměrně dobře hlídán jak vojáky tak kamery, nebo půjdete tiše oklikou do továrny v níž vylezete až na střechu, kde změníte směr pásů na kterých se přepravovalo zlato a po nich se dostanete do budovy z které se musíte buďto proplížit nebo prostřílet ven a dojít do dalšího hlídaného objektu s toužebně hledaným výtahem. Poslední možnost je taková kulišárna – obejdete celý komplex a v té zimě skočíte do jezera které na šířku přeplavete a vylezete u mostu z vody ven. Zde sestřelíte tlumeným Glockem17 kameru a dva vojáky, kteří šikovně stojí u tlačítka s poplachem. Nakonec už stačí dojít k výtahu a hodnocení SECRET AGENT je na světě.
Kdopak to velí – Jak si určitě hned zprvu všimnete tak z velení nikoho nepoznáváte, velí vám totiž jeden zkorumpovaný mafián který po vás chce krást čipy a odměnu vám slibuje až bude mít všechny. Ve chvíli kdy vlastní vše co chtěl tak s namířenou pistolí dá Davidovi na výběr buď ať sám skočí z letícího vrtulníku, nebo že mu to našije mezi oči. David raději sám skočí a náhodou se mu podaří přežít. V tu chvíli nastoupí opět staří známí: Anya a Josef Priboi. Ty vám pomohou dostat se ze skoro beznadějné situace a dále dopadnout mafiána který doposud velel. Mimochodem už IGI neznamená I´m going in, ale Institute for Geotactical Inteligence což je trochu divné a určitě zamrzí.
Změna je život – David ve výcvikovém táboře nezahálel a naučil se pár novým trikům. Nyní se dokáže pomalu procházet, skrčovat se a dokonce i zalehnout a plazit se. Dokonce i nepřátelé se něčemu přiučili – zalehávají, skrčují se a skáčou elegantní kotouly do stran alá Matrix. Co se týče umělé inteligence protivníků tak doznala oproti minulému dílu několika změn, ale je nutno podotknout že i přes to není vyladěna na 100%. Vojáci chodí ve skupinkách, chvílemi to dokonce připomíná koordinovaný útok a snaží se vás pronásledovat dokud vás nezabijí, nebo neztratí stopu. Také když voják uvidí svého kamaráda mrtvého tak už se narozdíl od prvního dílu něco děje. Buďto vás spatří a začne hned střílet, nebo když jste dobře skryti tak jde prvně zapnout poplach a dále varovat nejbližší hlídku. V některých chvílích překvapí nadpozemská přesnost protivníků střílejících na vzdálenost 200 metrů z AK47. Změnou které si dozajista všimnete hned po spuštění hry je změna podbarvení všech ukazatelů ze zelené na slušivou modrou. Vedle ukazatele zdraví přibyla postava panáčka u které vidíte jestli zrovna jdete, běžíte, jste skrčeni nebo ležíte. U tohoto ukazatele přibyla dále ikonka udávající vaše odhalení. Když střílíte hlučnou zbraní poblíž nepřátel tak se zbarví do červena a to znamená že vás nepřátelé zaregistrovali a půjdou po vás. Zato když jste zalezlí někde dobře ve křoví a střílíte zbraní s tlumičem tak ikonka zůstává někde ve spodní hranici.
Určitě se podařil vyřešit systém ukládání. Ten je nyní vyřešen tak, že save provádíte updatem dat přes počítač do centrály IGI, přičemž každé uložení vám spotřebuje část baterie. Baterie má různou výdrž, podle toho na jakou obtížnost hrajete. Na obtížnost easy máte celkem v každé misi 5 uložení což je dostačující, na obtížnost normal máte k dispozici savy 3 a na hard nejde ukládat vůbec. Komu se líbila podle dosti lidí přehnaná obtížnost prvního dílu bez možnosti uložení pozice doporučuji obtížnost hard. Na tuto obtížnost má hra o mnoho lepší atmosféru a po dokončení mise máte určitě větší radost a dostaví se i jistá úleva. Podle mě je takto vyřešený systém ukládání naprosto ideální. Ve chvíli například hackování pc nebo lezení po žebříku se opět pohled přepíná do pohledu třetí osoby pro lepší přehlednost situace a když chcete začít střílet budete muset akci přerušit.
Hlavně tiše – Jako správný agent máte také k dispozici pořádnou výbavičku. Stejně jako v prvním díle máte laptop, s jehož pomocí jak už bylo řečeno lze hru ukládat. K dalším jeho funkcím patří seznam úkolů, které v misi musíte splnit, samozřejmě nechybí satelitní mapa. Ta funguje jako v prvním díle - lze na ní zoomovat, zobrazuje dokonce i jednotlivé postavy nebo pohybující se vozidla, díky čemuž se dá snadno plánovat váš postup. Při nejbližším přiblížení si můžete prohlédnout například co má váš vyhlídnutý voják za zbraň a uvážit jestli jeho zabití má vůbec smysl. K dalšímu vybavení patří dalekohled a termo vidění. To je v poslední době ve hrách velmi oblíbené, zde však narazíte na podstatný problém. Když používáte termovizi, nemůžete střílet, čímž se tato věcička stává použitelnou pouze na odhalení skrytých nepřátel a ne už na jejich likvidaci v tmavém prostředí. V misích kde máte za úkol zaměřit cíl pro určení přesné pozice letadla dostanete laserový zaměřovač, který zaznamená polohu a nasměruje raketu z trykového letadla. Lékárniček výrazně ubylo, já našel v celé hře pouze tři. Jednou z novinek je možnost připlížit se protivníkovi k zádům a akční klávesou ho chytnout pod krkem a zlomit mu vaz. Ze zbraní se ve hře nachází klasický nůž, z pistolí je to bubínkový Magnum, odtišený Glock17 a Socom s laserovým zaměřovacím paprskem, dále velmi silný Desert-Eagle AE a ruský Makarov. Samopaly jsou tyto: MP5A3, Type 64 SMG, Mac-10, SMG-2, Uzi a Double Uzi která má sice solidní rychlost a účinnost, ale nabíjení je velice zdlouhavé. Z pušek to je: AUG, M16 s poděsným granátometem, G36, AK-47 a přesně smrtící G11. Pokud si rádi zasniperujete tak poslouží odtišená PSG-1, zastaralý Dragunov a 18ti kilová M82A1 s mocným desetinásobným zoomem a obrovskou účinností. Do stísněných prostorů se dozajista využijí brokovnice. Jednou z nich je skvělí plně automatický Jackhammer, nebo M104ka. Horší je Spass-12ka která musí po každém výstřelu přebíjet. Takovou speciální skupinku tvoří těžký kulomet FN Minimi a RPGčka RPG-7 a LAW 80 určená k ničení obrněných transportérů. Nechybí ani granáty a flashbangy. Několikrát se setkáte s Proximity Minou která lze vhodně využít například ke dveřím u kterých víte že někdo bude procházet. Jak je zde vidět na své si přijdou jak hráči co hrají stealth způsobem, tak i řezníci kteří se vyřádí například s kulometem Minimi. Na vymodelování zbraní se podílel bývalí agent protiteroristických jednotek Chrys Ryan což je vidět. Zbraně jsou detailní a působí věrohodně jak jejich model, tak i nabíjení a střelba.
Vydavatelé se u prvního dílu nesetkali s příliš kladně hodnotícím nesením neomezeného počtu zbraní a proto zde udělali výrazná omezení. Nyní máte ve výbavě vždy nůž, dále jednu pistoli, nebo malý samopal SMG2 a třetí zbraň může být jakákoliv velká – sniperka, samopal, puška nebo brokovnice.. Omezený je i počet granátů a proximity min a to na tři kusy od každého. Vždycky si ke konci mise rozmyslete co si vezmete do další, protože zbraně a náboje se v sobě navazujících misích přenáší.
Rozlehlé exteriéry, vylepšené interiéry – Engine hry dostál několika výrazných změn k lepšímu, už umí zobrazovat vodu která v jedničce chyběla úplně, oheň vypadá o dost lépe a textury jsou o něco detailnější. Navštívíte nejprve již zmiňované rumunské Karpaty, Africké pouště a komunistickou Čínu. Mise se opět odehrávají z větší části v rozlehlých exteriérech které jsou ještě věrněji zpracované. Počet misí je stanoven na 19 což je o 5 více než v jedničce a jsou ještě variabilnějšími. Budete opět hackovat počítače, infiltrovat a ničit různé důležité cíle. V některých misích jste limitováni časem, nebo musíte zamezit spuštění alarmu. V jedné velmi zábavné misi si zastřílíte i z vrtulníku. Nachází se zde velké vodní plochy které obzvlášť při západu slunce vypadají hezky. V moři jsou zhruba půlmetrové vlnky a když plavete tak v mělčině na dně vidíte svůj stín což potěší. Ve druhé části hry jsou mise které se odehrávají celé v interiérech, které sice oproti jedničce doznali několika změn, ale i tak jsou poměrně chudé. Jedna věc která mě docela naštvala je vymezené místo pro plnění mise a někdy znemožní ideální vámi zvolený postup. Dám příklad: máte za úkol nejdříve odstranit snipery ze strážných věží a dále proniknout do chrámu, na tom by nic nebylo, ale vy se rozhodnete jít na vzdálený kopec ze kterého snipery zneškodníte a když jste zhruba 1200 metrů od místa plnění úkolu tak k vám z velení dorazí zpráva ať se neprodleně vrátíte na pozici plnění mise a když budete pokračovat v putování za vysněným místem tak se mise ukončí se slovy že jste opustili oblast plnění mise.
A načem to jede – Jako systémově minimum se udává procesor s taktem 800Mhz a výše, 256MB operační paměti RAM a grafickou kartu osazenou 32MB paměti – na této sestavě sice hru spustíte, ale i přes nejnižší rozlišení a detaily se vám hra bude nepěkně trhat. Kvalitně si zahrajete už s 1,5Ghz procesorem, 512MBRAM a GeForce 4Ti 4200. Optimální sestava je zhruba tato: 2 Ghz procesor, 768MBRAM a 128MB grafická karta typu GeForce FX5700 nebo ATI Radeon 9600XT. Vhodná je také prostorová reprosoustava.
Audiovizuální zpracování – První vítanou změnou je prostorový zvuk se spoustou efektů. Zbraně znějí věrohodně a výbuchy granátů nebo sudů s benzínem při vyšší hlasitosti pěkně protáhnou subwoofer. Další věcí je soundtrack který je podařený a jen dokresluje atmosféru. V každé misi to hraje trošičku jinak, takže oposlouchání nehrozí.
S podporou více hráčů - Vy co jste občas hráli Counter-Strike budete v IGI 2 jako doma. Na začátku hry si zvolíte stranu a nakoupíte výzbroj. Na začátku defaultně nemáte peníze ani na pořádný samopal, takže všichni zřejmě sáhnou po nějaké té pistoli a granátu. Časem bude ale vaše konto růst, takže si ti dobří budou moci dovolit i megaúčinné Minimi či RPG-7. K dispozici je celkem 5 map v kterých plníte rozmanité úkoly. Na jedné mapě, máte třeba položit bombu u SAM sítě, ukrást laptop z velení protistrany a položit bombu. Druhá strana pochopitelně brání. Já jsem bohužel neměl možnost multi-player hrát, protože jsem neměl s kým a celkově se na světové scéně moc neprosadil což je veliká škoda.
Verdikt – Kdo hrál předešlý Project IGI tak je pokračovaní nutností, kdo ne tak by měl vyzkoušet oba dva díly. Jedinou pořádnou novinkou je prakticky jen multiplayer a možnost savování. IGI 2 nabízí velice kvalitní příběh, detailní modely zbraní, propracované mise a jejich rozmanitou náplň a především také zábavu. Napravuje chyby prvního dílu, přidává něco nového a je rozhodně důstojným nástupcem svého předchůdce.