recenze
Command and Conquer: The First Decade

Command and Conquer: The First Decade
Command and Conquer: The First Decade
00:00, 25.04.2006

Jakmile si hru zakoupíte a otevřete, vykoukne na vás manuál, ve kterém najdete popsány všechny jednotky ve všech hrách. Dále balení obsahuje plakát velikosti A3, na kterém najdete jakýsi futuristický tank a neméně futuristický orbitální kanón. Vás ovšem jistě zajímá krabička s dvěma DVD. Na prvním z nich jsou všechny hry série, druhé obsahuje různé bonusy, jako jsou videa , artworky a podobně.

Příběh začíná...

První díl, prostě nazvaný Command and Conquer, se odehrává v jakési alternativní současnosti. Na Zemi se vyskytuje minerál zvaný Tiberium, nerost složený z mnoha vzácných surovin naší současnosti. To je hlavní důvod, proč se o tuto vzácnou surovinu zajímá skupina GDI, což je zkratka pro Global Defense Initiative, na straně dobra a Brotherhood of Nod, kteří kopou za zlo.

Ať už si vyberete jakoukoliv stranu, musíte zničit svého soupeře dřív než to udělá on. To samozřejmě zahrnuje vybudování základny, což financujete z těžby Tiberia a tvorbu jednotek, kterými protivníka zašlapete do země. K tomu vám poslouží i takové vychytávky jako jsou Nukleární hlavice Bratrstva, nebo Orbitální Iontový Kanón GDI, kterým usmažíte nepřátelskou základnu na škvarek. Pokud jste viděli Bondovku Zlaté oko, dokážete si udělat představu o účincích této zbraně. Mezi jednotlivými misemi jsou vkusně vložena videa, která vám objasňují cíle vaší další mise a také samozřejmě odhalují část příběhu.

K této hře také vyšel datadisk Covert Operations, který přidává další mise a jednotky oběma bojujícím stranám. Bohužel nic víc.

Klik pro zvětšení (Command and Conquer: The First Decade)Klik pro zvětšení (Command and Conquer: The First Decade)

Rudá hrozba

Další díl série, tentokrát s podtitulem Red Alert, nastiňuje další alternativní současnost. Albert Einstein sestrojí stroj času, kterým zničí Adolfa Hitlera a zabrání druhé světové válce. Namísto Hitlerovy Třetí říše však Evropu napadne Stalin se svým Sovětským svazem. Aby mu zabránili v ovládnutí celého světa, vyšlou Američané své vojáky do boje proti této nové hrozbě.

Kampaň začínáte jako nový velitel sovětského svazu, který vede boj o obsazení Evropy. Později však usednete do křesla velitele Američanů a budete naopak Sovětům bránit ovládnout svět. Hlavním cílem některých misí je opět vybudovat fungující základnu, vybavenou různými ničivými zbraněmi, jako jsou ruská jaderná sila či americká Chronosféra, zařízení, které dokáže přesunovat jednotky na určitá místa, zkráceně teleport. Ovšem v některých misích se objevuje relativně unikátní počin ve strategických hrách. Se svými jednotkami vstoupíte do některých klíčových budov a zkusíte je sabotovat zevnitř. Hlavní jednotkou v těchto budovách bývá především Inženýr, díky němuž se můžete nabourávat do cílových terminálů a podobně.

Jako u předchozího dílu jsou mezi misemi videa, jenž ještě více odhalují příběh a samozřejmě vám sdělují úkoly. Hra byla natolik úspěšná, že si vysloužila dokonce dva datadisky a to The Aftermatch a Counterstrike, přidávající nové jednotky a mise.

Klik pro zvětšení (Command and Conquer: The First Decade)Klik pro zvětšení (Command and Conquer: The First Decade)

Příběh nekončí...

…, právě naopak. Ve vzdálené budoucnosti se opět setkali dvě znesvářené strany GDI a Brotherhood of Nod, jak jinak opět soupeřící o Tiberium. Tento nerost se však již nenachází na Zemi, ale na jiných planetách. Právě proto se třetí díl série honosí názvem Tiberian Sun. V roli velitele jedné kosmické lodi GDI budete bojovat proti vůdci Nodu, Kaneovi, který byl mnoho let považován za mrtvého. Za Nod naopak vaším alter-egem bude jeden z vysoce postavených důstojníků Bratrstva, jenž měl být popraven bůh ví za co, ovšem díky skvěle naplánované akci unikl trestu smrti přímo v přímém přenosu Bratrstva Nodu.

Hra oproti původní bitvě o Tiberium doznala mnohých změn. Jednou z hlavních je to, že Tiberium dokáže vytvářet z lidí nebezpečné mutanty, pokud v jeho blízkosti pobývají příliš dlouho. Tohoto faktu začalo využívat Bratrstvo a své řady rozšiřuje o různé mutanty či kyborgy. Co se týká ostatních jednotek, hlavní jednotkou zde budou různé létající stroje nebo obří mechové, vybaveni těmi nejničivějšími zbraněmi. Co se týká super-zbraní, tak opět poslouží Orbitální Kanón, nebo jaderná sila. Hra se také dočkala svého datadisku, Firestorm, který přidává dvě nové kampaně a několik nových jednotek.

Klik pro zvětšení (Command and Conquer: The First Decade)Klik pro zvětšení (Command and Conquer: The First Decade)

Je libo trochu akce?

Ano, vývojáři po několika dílech této přísně strategické série zařadili jednu akční vložku. Její jméno je Renegade, což téměř přesně vystihuje svůj český překlad, Odpadlík. Jako člen jednočlenného komanda :-) budete bojovat proti Bratrstvu Nodu. Vaší hlavní postavou se stane voják jménem Havoc, který je ve službách GDI, i když moc nerespektuje své nadřízené. Po jedné misi si za to dokonce vyslouží kratší pobyt ve vězení.

V pěkně vymodelovaných kulisách, ze kterých mohu například jmenovat ostrov nebo základnu Nodu budete zabíjet nepřátele pomocí mnohých nalezených zraní, jako jsou například rotační kulomet nebo plamenomet. Pokud budete potřebovat zničit nějakou budovu, můžete zvolit vnitřní infiltraci, nebo zničení pomocí Orbitálního kanónu, pro který však musíte položit přijímací zařízení.

Mnohem více účinnější varianta, kterou já osobně preferuji, je spíše ona likvidace zevnitř. Když naleznete správné bezpečnostní karty, které nejčastěji vypadávají z některých důstojníků Nodu, dostanete se k řídícímu terminálu. Zde přichází čas pro vaše výbušniny C4 nebo raketomet. Jakmile je panel zničen, budova přestane fungovat, v případě elektrárny tak ochromíte skoro celou základnu.

Náplně misí jsou velice zajímavé. V jedné máte jako hlavní úkol ochránit napadený konvoj a následně zničit základnu Nodu, v jiné zase musíte zachránit přední vědce, pracující na výzkumu Tiberia. Celé toto dění je pak doplněno spoustou nepovinných úkolů, dělených na sekundární na terciální. Za jejich splnění získáte další body, které vám dopomáhají v povýšení. To sice žádný efekt nemá, ale alespoň vás někdo ocení.

Celé herní menu je zařízeno velice zajímavě jako obrazovka přístroje EVA, neboli Electronic Video Assistant. Toto zařízení má na ruce každý voják GDI a umožňuje prohlížení mapy, nebo seznamu úkolů. Stejně tak je zde možnost si prohlédnout seznamy budov, jednotek a zbraní, na které jste během svého putování narazili.

Klik pro zvětšení (Command and Conquer: The First Decade)Klik pro zvětšení (Command and Conquer: The First Decade)

Sovětský svaz podruhé

Ano, je to tak. Po porážce Stalina v prvním dílu Red Alert byl do vedení SSSR dosazen premiér Romanov, který ovšem potají spřádá plány na ovládnutí světa. K tomu chce využít technologie ovládání myšlenek, kterou vynalezl sovětský vynálezce Yuri. Tato technologie se uplatní při sovětské invazi do Ameriky, kde zabrání Američanům odpálit své jaderné bomby na Rusko.

Celý útok Sovětů přežil pouze jeden velitel. Ano, hádáte správně, jste to vy. Vy musíte pomoci Američanům obránit svou zemi a následně vést invazi do Ruska. K tomuto účelu musíte ochránit laboratoř profesora Einsteina, který pracuje na projektu Chronosféry, zařízení, které dokáže přesunovat jednotky v prostoru a čase.

V roli Sovětů naopak musíte vést invazi do Ameriky, a pak následně bránit Matičku Rus před odvetou imperialistů :-). Vaším cílem je například eliminace Pentagonu, v předposlední misi za Sověty musíte dokonce zlikvidovat i vlastní sídlo vlády v Kremlu, ve kterém se ukrývá zrádce.

Tím zrádcem je šílený vynálezce Yuri, který zabije premiéra Romanova a vás využije k zabití velitele Sovětského námořnictva, který je oním údajným vrahem. Sám pak se skupinou svých věrných zmizí a nějakou dobu o něm není vůbec nic známo.

V datadisku „Yuri's Revenge“ je vynálezcem dokončena stavba Psychických Dominátorů, se kterými chce ovládnout celý svět svojí šílenou myslí. Je to poprvé v celé historii série Command and Conquer, kdy datadisk přidal zcela nový národ. Tím národem je Yuri se svými nohsledy, zaměřujícími se na bojování pomocí speciálních technologií, jako jsou myšlenky ovládající tank či vozidlo, jež za pomoci magnetického paprsku dokáže přitáhnout jakékoliv jiné vozidlo či budovu a zcela ho tak zpacifikovat. Vyloženými lahůdkami jsou létající talíře, které dokáží vysávat energii nebo kredity z nepřátelských elektráren nebo rafinérií.

Kampaně v datadisku jsou více než povedené. Za Američany se například musíte vrátit v čase, abyste zabránili Yurimu ve vybudování jednoho z Dominátorů, nebo uchránit budovu anglického Parlamentu, ve které se podepisuje spojenectví mezi Američany a Sověty. Za SSSR si také zacestujete časem, jednou dokonce jistým omylem i do pravěku. Obzvláště zábavnou misí je boj na Měsíci, kde má Yuri vybudovanou základnu. Na boje kosmonautů ve vzduchoprázdnu se opravdu nedá zapomenout :-). Celý datadisk má několik malých nedostatků, například, že se na celou hru musíte dívat z pohledu Americké kampaně, nebo že hra neobsahuje kampaň za Yuriho.

Klik pro zvětšení (Command and Conquer: The First Decade)Klik pro zvětšení (Command and Conquer: The First Decade)

Moderní válka

Zatím poslední vydaný díl série s podtitulem Generals vás zavede na moderní bojiště válek s teroristy. Hlavními mocnostmi, a tedy i hratelnými stranami jsou zde jak jinak než Spojené státy a Čína. Proti těmto dvou velmocem však stojí neméně významná teroristická organizace GLA, neboli Globální Osvobozenecká armáda.

V kampaních za tyto tři strany si někdy zkusíte ten stejný boj, akorát z jiných stran. Takže zatímco za Čínu se musíte pokusit ochránit vodní přehradu, za GLA ji naopak musíte zničit. Samozřejmě, že mnohé mise jsou zcela unikátní. Za Ameriku musíte vést nelítostné boje proti teroristům a jejich biologickým zbraním v pouštích a městech Iráku, za Číňany vést jakýsi odvetný úder za útok na Peking a za GLA tyto akce kazit.

Zbrojní arzenál každé ze znesvářených stran je velice rozdílný. Zatímco Američané vysílají do bojů své Humvee, těžké Tanky a mariňáky, Čína bojuje pomocí některých lehce bizarních zbraní, jako je plamenometný tank Dragon nebo pomocí mobilního Atomového kanónu. GLA zase všechno kontruje svou lehkou pěchotou a vozidly a jejich hlavní specialitou, systémem podzemních tunelů, nápadně připomínající tunely Vietcongu. Samozřejmě že nemohou chybět nějaké ty super-ničivé zbraně. Čína disponuje nukleárními raketami, GLA zase raketami S.C.U.D. a nakonec požírači hamburgerů mají opět nejbizarnější zbraň, Částicový kanón, ne nepodobný Orbitálnímu z předchozích her série.

Celá hra přešla z výrobního panelu pro všechno na trend nových strategií, tedy vyrábění nebo stavěním kliknutím na příslušnou jednotku či budovu. Pravou stranu obrazovky vám nyní bude okupovat panel s tak zvanými „Generálskými schopnostmi“. Ty vám přináší různá vylepšení, jako je například výroba lepších jednotek, nebo povolání různých bombardérů či špionážní satelit schopný odhalit část mapy.

Hra se samozřejmě dočkala svého datadisku, tentokrát s podtitulem Zero Hour, který přidává novou kampaň za každou stranu a několik nových jednotek, jako je například americký Avenger, vozidlo schopné pomocí laseru sestřelovat rakety nebo zaměřovat jiná vozidla. Ovšem ani ostatní národy neostrouhali, takže se setkáme třeba s čínským vrtulníkem Helix, který je schopen shazovat napalmové bomby nebo mít namontovaný nějaký dodatek, například Rotační kulomet nebo Rozhlasovou věž, která léčí okolní jednotky..

Hlavní novinkou datadisku jsou tzv. „Generals Chalenges“. To je jakási série her, ve které si vyberete jednoho z devíti generálů a pak musíte v real-time boji porazit všechny zbývající. Každý generál vám nabídne několik změněných jednotek, například místo obyčejného tanku tank vybavený laserem.

Klik pro zvětšení (Command and Conquer: The First Decade)Klik pro zvětšení (Command and Conquer: The First Decade)

Bonusový disk

Jak jsem se zmínil na začátku, balení obsahuje také druhý DVD disk, na kterém lze nalézt nespočet bonusového materiálu a to jak oficiálního nebo různá videa od fanoušků. Pojďme se na něj podívat blíže.

První je krátká historie celé série Command and Conquer. Ve videu se prolínají útržky z videí ve hře a rozhovorů s lidmi z EA/Westwood Studios. Dozvíte se zde bezesporu mnoho zajímavostí. Jedinou vadou celého DVD je to, že neobsahuje ani anglické titulky, a proto je někdy třeba poslechnout si vše vícekrát, aby jste mluvenému slovu dobře porozuměli. Dalším videem je rozhovor s Louisem Castlem, ředitelem Westwood Studios, který popisuje historii celého tohoto vývojářského studia, od jeho prvopočátků v garáži a pokoji až po začátky série C&C. Třetím v pořadí jsou videa ze všech dvanácti her doplněná komentáři tvůrců. Dále je možné shlédnout plány studia do budoucnosti, krátké video o komunitě fanoušků nebo, dle mého názoru dokonalá, videa od fanoušků celé série.

Posledním bodem v menu je možnost prohlédnout si trailer na First Decade či se podívat na velké množství krásně zpracovaných artworků, na nichž si můžete prohlédnout kresby mnoha jednotek a budov z každého dílu série.

Klik pro zvětšení (Command and Conquer: The First Decade)Klik pro zvětšení (Command and Conquer: The First Decade)

SUPER
90%
CZECHGAMER
Velice kvalitní sběratelská série neméně kvalitních her

CGwillWin