Aj keď už v úvode vyložene hrozí, že sa budem zase opakovať, nemôžem začať inak než nasledujúcim konštatovaním. Raná éra tabletov, čoby hardvérového nástroju na nenáročné prehľadávanie internetu, začala s takou veľkou vervou, až ste pri pohľade na vtedajšie čísla nadobudli pocit, že tie doštičky s displejmi snáď začnú ohrozovať trh s mobilnými telefónmi. Pochopiteľne tu trocha preháňam, ale určite viete, na čo v tomto prípade narážam. Ako to už vo svete technológií často býva, s pokrokom nositeľnej elektroniky sa pôvodne žiarivá idea rýchlo utopila v mory iných, oveľa praktickejších produktov, a po bombastickej sláve nastal citeľný útlm. V jeden moment to dokonca vyzeralo tak, že tablet ako taký sa definitívne scvrkne a na trhu už zostanú vyložene len extrémne dravé varianty určené pre grafikov a ľudí živiacich sa vlastnou kreativitou. Výrobcovia to však so samotnými tabletmi nevzdali a namiesto opakovania jedného a toho istého modelu naprieč rôznymi značkami, sa rozhodli cieliť špecificky na viacero druhov koncových zákazníkov. Dnes si preto môžete zaobstarať nie len už spomínané prémiové a výkonom ohromujúce zariadenia určené do rúk profesionálnych grafikov, ale rovnako tak máte širokú ponuku tabletov pre deti, študentov či v oblasti technológií neskúsených dôchodcov. Jednou z pravidelných liahní tabletov je aj spoločnosť Xiaomi, ktorá v roku 2024 priniesla na trh výkonný model Pad 6S Pro. Mal som možnosť pozrieť sa práve na tohto zaujímavého zástupcu vyššie opakovaného konceptu bližšie v rámci mesiac trvajúceho testu.
Distribútor bol taký milý, že mi na test mimo tabletu samotného zaslal aj fyzickú klávesnicu s obalom v jednom, ktorá je separátne predávaná za sumu cca 140 eur a štandardný obal aj s bezpečnostným uchytením samostatne predávaného pera. Hodnota štandardného obalu je cca 30 eur. Keď už spomínam ceny, Xiaomi Pad 6S Pro štartuje na sume 600 eur, čím sa účelovo snaží podliezť výkonom zrovnateľnú, ale cenovo oveľa drahšiu konkurenciu v podobe Samsungu a Apple. V balení tabletu je možné nájsť kompletnú kabeláž vrátane výkonného adaptéru (140 W), čo rozhodne kvitujem ako pozitívum. Pôvodne som sa nechcel bližšie vyjadrovať na margo kvality uvádzaného puzdra, myslím toho bez klávesnice, každopádne práve pri ňom som jemne vypenil. Proces jeho transformácie do oporného stojanu, tak aby ste si na stole mohli samotný tablet dať do pre vás ideálnej polohy, je zbytočne komplikovaný a už spomínaná poistka proti strate pera sa mi neustále plietla pred obrazovku. Tak či onak, obal, v ktorom je zakomponovaná nízkoprofilová fyzická klávesnica, bol na tom v tomto smere oveľa lepšie a keďže je samotný tablet vyložene stavaný na prácu v teréne, určite by som vám odporúčal si k nemu zakúpiť práve tento užitočný doplnok. Poďme však konečne k samotnému tabletu. Po dizajnovej stránke ide o minimalistické, ale vďaka použitým materiálom prémiové zariadenie s rozmermi 278,7 × 191,6 × 6,3 mm. Rám, ako aj zadná strana, sú vyrobené z už na dotyk príjemného kovu, ktorý nezbiera odtlačky prstov a súčasne nemá tendenciu priťahovať malé škrabance. Použitím kovu sa váha bez príslušenstva dostala na cifru 590 gramov, čo v kombinácii so spomínaným puzdrom/klávesnicou stavia tablet váhovo takmer do kategórie prenosných laptopov. Rozhodne ho v ruke budete cítiť.
Z prednej strany je možné vnímať len presne zaoblené hrany rámu, ktoré pomocou čierneho lemovania prechádzajú do 12,4 palcov veľkého IPS panelu – priestrel so selfie kamerou je, našťastie, na správnom mieste, čiže na predĺženej strane obrazovky. Naopak na skrátených stranách tela sú postupne umiestnené stereo reproduktory s podporou Dolby Vision Atmos nasledované fyzickým tlačidlom s dobre reagujúcou čítačkou odtlačkov prsta a pochopiteľne aj USB-C konektorom. V prípade, ak sa rozhodnete zainvestovať do pera (ste grafik alebo si len radi píšete poznámky voľnou rukou a zariadenia ako reMarkable sú pre vás príliš hipsterské), tak tento doplnok je možné k boku tabletu pripojiť klasicky pomocou dostatočne silného magnetu. Xiaomi Focus Pen v hodnote cca 80 eur sa nabíja bezdrôtovo a ponúka očakávaný štandard v podobe 4 096 snímaných bodov tlaku. Zadnú stranu, mimo magnetov určených na prepojenie s príslušenstvom, zdobí rovnako výrazný modul fotoaparátu, o ktorého kvalitách bude ešte reč neskôr. Xiaomi Pad 6S Pro som tie štyri týždne používal prakticky s radosťou. Tablet je výborne vyvážený a vďaka širším rámikom sa dobre drží v ruke, a to v akejkoľvek pozícii. Trocha ma mrzí, že výrobca takto kvalitne spracované telo nepodporil ochranou voči vode alebo prachu, každopádne, určite by som sa nebál si zariadenie zobrať napríklad na pláž – len ho, prosím, nepoužívajte ako lopatu na piesok.
IPS panel je prekrytý sklom Corning Gorilla Glass 5 a už v základe nedisponuje žiadnou ochranou v podobe fólie. Viac ako 12-palcová obrazovka zvláda rozlíšenie 2032 x 3048 pxl pri obnovovacej frekvencii 144 Hz. Limity spomínanej IPS technológie si uvedomíte v momente, keď s tabletom vybehnete von pod ostré slnečné lúče (obrazovka dosahuje maximálnej hranice 900 nitov). Dá sa na to zvyknúť, ideálne podmienky sú skôr mimo opaľovania sa, a preto si na tú mnou spomínanú pláž nezabudnite zobrať aj patrične široký slnečník. Akokoľvek by som si vedel predstaviť uvedený model tabletu skôr v kombinácii s OLED obrazovkou, napriek tomu dokázala testovaná vzorka uspokojiť moje nároky pri sledovaní filmov, seriálov a NFL priamo v posteli či prípadne ležiac na gauči. Vďaka integrácii Snapdragonu 8 druhej generácie ruka v ruke s 8 GB operačnou pamäťou som navyše mohol spustiť akúkoľvek náročnú mobilnú videohru a doceniť tak horný limit vysokej obnovovacej frekvencie. Tablet si však málokto kupuje primárne na hranie, a preto vás, potencionálnych zákazníkov, určite poteší tá skutočnosť, že daný hardvér zvláda s prehľadom aj náročný multitasking, a to naprieč kancelárskymi, ale aj komplikovanejšími aplikáciami. Mohol som tak, napríklad, pracovať v kaviarni na viacerých článkoch súčasne a ešte si pri tom jedným očkom sledovať záznamy amerického futbalu. Audio stránka síce nie je ideálna do otvorených priestorov a skôr uspokojí primárne jednu osobu, ale na nejaké veľké zvukové prezentácie sú tu úplne iné typy tabletov a tu je podstatná čistota prezentácie na krátku vzdialenosť.
Keď som si ešte pred spustením testovania tabletu letmo prezeral jeho papierové parametre, trocha ma zaskočil údaj o kapacite batérie. Pri takom veľkom displeji a rovnako tak pri nemalom výkone, je integrácia akumulátoru s 10 000 mAh trocha zarážajúca. V praxi sa, našťastie, moje obavy ohľadom krátkej životnosti zariadenia nepotvrdili, keďže pri nenáročnom spôsobe používania bol Xiaomi Pad 6S Pro schopný pokojne potiahnuť päť dní v kuse a pri náročnom záprahu, kde si videohry striedate s kancelárskou prácou a menej komplikovanou postprodukciou, je tablet schopný vydržať jeden celý deň bez napojenia do elektrickej siete. Samotné nabíjanie je potom vyložene otázkou trištvrte hodinky, keďže po použití originálneho adaptéru s výkonom 120 W viete do tabletu natlačiť energiu viac ako svižným tempom. Do výbavy tabletov dnes stále musíme zahrnúť aj schopnosť robenia fotografií či prípadne videí. Štandardne ide skôr o núdzovú pomoc, pri ktorej si chcete za ideálneho svetla „skenovať“ dokument a potom ho podpísať (pokojne aj perom priamo na dotykovej obrazovke). Niekedy si však výrobcovia tabletov dajú na kvalite modulov záležať a pokúšajú sa v tomto ohľade priniesť niečo naviac. V prípade Xiaomi Pad 6S Pro ide skôr o prvý scenár, keďže akokoľvek sa výrobca chváli primárnym snímačom s 50 Mpx, realita je taká, že mu sekunduje vyložene archaický 2 Mpx snímač ostrosti. Pri tom najideálnejšom svetle je možné zachytiť priemerné fotografie, no akonáhle sa podmienky čo i len trocha zhoršia, nastáva citeľná degradácia.
Na úplný záver som si nechal ešte stručné zhodnotenie operačného systému HyperOS. Prečo stručné? O tejto nadstavbe vám opakovane referujem počas testovania mobilných telefónov značky Xiaomi, a teda nevidím dôvod nejako to rozpitvávať aj pri jej integrácii do tabletu. Ak vlastníte práve mobil predmetného čínskeho výrobcu alebo máte v rámci domáceho ekosystému viacero produktov od Xiaomi, pri používaní Pad 6S Pro získate obrovskú výhodu. Takisto musím oceniť už naznačenú svižnosť počas interakcie. S čím som však mal opakovane problém, bola snaha používať dotykové pero pri úprave dlhších textových súborov, kedy bola presnosť výberu konkrétnej pozície vyložene mätúca. Isté obmedzenia nastali aj pri snahe umiestniť špecifické aplikácie, ako napríklad YouTube, do plávajúceho okna či prípadne zmeniť veľkosť okna a pridať si na obrazovku niečo mimo systémom nastaveného rámiku. Jednoducho sú v užívateľskom rozhraní isté špecifiká, na ktoré si budete musieť v rámci HyperOS zvyknúť a nemusí vám to vždy byť po chuti.
Xiaomi Pad 6S Pro ponúka benefity, za ktoré sa oplatí siahnuť hlbšie do vrecka. Ak túžite po dostatočne výkonnom spoločníkovi na cestách, v rámci kancelárskej, ale aj kreatívnej činnosti, nevidím dôvod, prečo by ste mali práve tento tablet vyradiť zo zoznamu potencionálnych nákupov. Bohaté príslušenstvo ruka v ruke s veľkým displejom a dostatočnou výdržou batérie môže byť perfektnou pákou na ignorovanie nákupu laptopu. Špeciálne, ak od prenosného počítača neočakávate nič viac než som v rámci pozitív opisoval vyššie.
Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Xiaomi