recenze
World of Warcraft: The Burning Crusade

World of Warcraft: The Burning Crusade
World of Warcraft: The Burning Crusade
00:00, 01.03.2007

Začal vyzvánět mobil. Šípková Růženka se probudila, protáhla se, prokřupla krk a mobil zvedla. Ozval se rozzlobený sípavý hlas: „Ty…! Ty…ty…! Víš kolikátého je dneska? Sedmnáctého! Včera se otevřel Temný portál, ty náno pitomá a tys to zase zaspala! Jak teď chceš být první na sedmdesátce? Jeden frantík už je 69ka! OMG, vážně!” Růženka na mobil koukala jako bombu, co má každou chvilku vybuchnout. Podrbala se na hlavě a odpověděla: „Ehhh…sorry…však vy víte, já sem dycky měla problémy se zaspáním… a vůbec nechápu, proč jste si na to nezavolal Sněhurku a sedm trpaslíků!“ „To je prosté, Sněhurka byla otrávena a trpaslíci pro mě teď grindujou v dole. A ty už konečně běž!“

Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)

Marr3wk_23-02-2007-07-31-48_01.jpgPřed vstupem do Outlandu je nutná dezinfikace!
Šípková Růženka sice trochu nestíhá, ale já věřím, že vy, věrní fandové WoWu, už jste dávno na sedmdesátce a vy ostatní, kteří jste s koupí WoWu teprve váhali, jste si už přečetli „exkluzivní“ recenze ve všech ostatních herních médiích. Ale pokud z nějakého důvodu stále World of Warcraft: Burning Crusade nemáte, věnujte pozornost naší recenzi. Možná si říkáte: „Haha! Blbci! Nestíhaj a teď se to snaží napravit nějakym vokecávánim a pohádkou o Šípkové Růžence.“ Víte, zatímco všechny ty úspěchané recenze vydané záhadně už týden po vydání vám nabízejí pohled maximálně na prvních pět levelů, zato my už jsme si otestovali i život zestárlého sedmdesátníka a věřte nám, ten důchod opravdu není kdovíjak úžasný.

Kapitán Ridion se svoji jednotkou se zastavil před Temným portálem a kouká na děvče, spící na zemi opodál. Se vztyčeným prstem se obrátil ke své jednotce a zašeptal: „Pssst.“ Došel k dívce a zatřesl jejím ramenem. Šípková Růženka se probudila, protáhla, prokřupla krk a spatřila před sebou jakéhosi vojáka. Polekaně vyskočila a nasměrovala se proti útočníkovi v bojovém postoji rozmáčklého šípku. Kapitán k ní klidně přišel a naučeným pohybem poslal do bezvědomí (rozuměj - dočasně usmrtil, než si zase dojde ke své mrtvole a oživí se). Z řady vojáků vystoupil zakrslý gnóm a rozechvělým hlasem se tázal kapitána: „Šéfe! Šéfe! Vy ste ji klepnul! Co vám udělala?!“ „Vůbec nic, ale patřila k Hordě.“ „Cože…?“ „To nevidíš, že je Nemrtvá? A navíc jsme za ní dostali 30 honoru, takže není pochyb!“

Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)

Prošli jste Temným portálem...

Po vstupu do portálu se před vámi otevře nový rozlehlý svět a zaručuju vám, že první pohled na Hellfire Peninsulu bude: „Jůůůů! Hele! Podívejte se! Planety všude na obloze! A podívej jak támhle statečně bojují s tou velkou příšerou!“ Pokud ne, tak je s vámi předčasně už něco divně. Každopádně, první dojem je ohromující. Jakmile nasednete na gryfona (Kapitán Ridion doporučuje – je zadarmo!) a dorazíte do Honor Hold, prvního města Aliance, první věc co uděláte, bude určitě průzkum okolí. Při něm objevíte trenéry pro profese, prohlédnete si reputační odměny a tak dále. Časem se ale určitě vydáte plnit první questy nebo instance (o těch až později). Pokud jste do Outlandu naskočili hned první den, určitě jste si všimli, že je všude strašná hromada lidí. Blizzard ale svým slibům dostál a i přes nápor hráčů se questy daly relativně pohodlně dělat. Jenže, nebyl by to Blizzard, kdyby vše bylo k úplné spokojenosti hráčů. A když ne k jejich spokojenosti, tak ke spokojenosti jednoho všetečného recenzenta a závislého hráče.

Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)
Marr3wk_23-02-2007-07-31-48_04.jpgV některých questech si zalétáte i na dracích.
Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)
Marr3wk_23-02-2007-07-31-48_05.jpgA přitom vás budou pozorovat tajemné sochy v kápích...

...prosekáváte se dál...

Jak budete postupovat světem Outlandu, budou vám nejspíš zóny připadat stále méně záživné a jakoby méně „epické“. Rozhodně nebudou budit stejně ohromující dojem jako počáteční zóna Hellfire Peninsula. Po ní vás totiž čeká zaplivaný močál Zangarmarsh, dále temný Terokkar Forest, po kterém většinou následuje Nagrand. Na Nagrand se těší snad všichni hráči. Je to totiž země, která by jako z pohádky vypadla, lidská rasa může poznat podobnost se svojí počáteční zónou Elwynn Forest. Čeká vás prosluněné safari, na kterém pobíhají nejrůznější příšery. Právě tato nekonečná dálava plná lovné zvěře přilákala i Hemeta Nesingwaryho, který opustil Stranglethorn Vale (tedy, spíše se naklonoval) a spolu s kamarády založil na severovýchodním konci Nagrandu svůj kemp. Čeká vás tedy série zvířecích questů, při nich zabijete celkem 183 zvířat, tedy quest na který se všichni hráči s radostí těší (Argggg….TALBUK!.... – nezasvěcení nepochopí)! V Nagrandu se usídlil i jeden goblin, pořádající v Circle of Blood (taková malá aréna) sérii soubojů, na jejichž konci čeká hráče hezká odměna v podobě kvalitních modrých zbraní. Kapitán Ridion doporučuje dělat to tak v sedm ráno, protože jinak je tam většinou dost lidí, kteří se perou o své místo v aréně a ještě se tam škádlí Aliance s Hordou, takže nakonec stejně nic nemáte.

...některými zónami jen prosvištíte...

Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)

Marr3wk_23-02-2007-07-31-48_06.jpgSakra, sakra, sakra!
Poté, co se nabažíte krásou Nagrandu, čeká vás výlet do zóny, kterou snad vývojáři dělali pod vlivem tvrdých drog a pořádného loku alkoholu. Neváhal bych se ji udělit cenu „Nejhorší zóna World of Warcraft“. Nezáchraní to ani Toshleyho výzkumná stanice, neustále napadaná vlnami roztodivného broučího hmyzu, která zapomněla, že je v Blade’s Edge Mountains a ne na planetě brouků z Hvězdné pěchoty. O tom, že tato zóna neprospívá vašemu správnému mozkovému vývoji svědčí i skutečnost, že jsem měl veliké nutkání ji opustit před splněním všech dostupných questů, což se mi u žádné jiné zóny nestalo. Tak, nyní byste měli být tak na levelu 68 až 69 a čeká vás výběr kde konečně „dingnout“ (běžný výraz používaný, když poustoupíte o level výše). Buď do trochu klasičtější zóny Shadowmoon Valley, nepříliš veselé zóny plné zmutovaných vepříků, démonů a jiných ne zrovna příjemných potvor, nebo se vypravíte do futuristického Netherstormu. Zde se asi autoři inspirovali plány pro přestavbu Marsu a až na fialovou zeminu a fakt, že lze všude dýchat - k úspěšné vizi nic nechybí. Čekají vás jak nehostinná planina, tak ecodómy s umělými pralesy a haldou nebezpečných potvor.

...a tak budou vám chybět zkušenosti...

Tak jsme si - přiznávám, možná trochu zdlouhavě - představili jednotlivé zóny, kterými chtě nechtě musíte projít, abyste úspěšně „dingnuli“ sedmdesátku. Ale samozřejmě, nejde o to je jen projít, ale také splnit doslova stovky úkolů. Když poprvé na své zkušeností čáře uvidíte číslo asi 490 000, jehož musíte pro postup dosáhnout, možná se troch zarazíte s pocitem: „Kde to sakra vezmu?“ Ale nebojte, zatímco v původním WoWu jste za questy dostali maximálně pět tisíc zkušeností, zde to bude minimálně deset tisíc. Každopádně nechápu, proč není počet potřebných zkušeností nižší a objem zkušeností za questy také menší. Protože v aktuální situaci je pro levely 58 a 59 velice snadné dosáhnout šedesátky, splní pár questů v Hellfire Peninsule a je to. Samozřejmě jim pak bude nějaká ta trocha chybět na vyšším levelu, ale nic co by nespravilo několik výprav do dungeonu. Nicméně, Blizzard si s námi tak trochu zahrává. Nejdříve naberete sotva 3 questy, ale po jejich splnění se odemknou další dva a tímto způsobem dále a dále zapadáváte do questího bahna (lepší výraz mě opravdu nenapadl ). O to překvapivější je poté skutečnost, že vám v určité fázi přeci jenom zkušenosti chybět budou a dungeonímu řádění se nevyhnete.

Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)
Marr3wk_23-02-2007-07-31-48_07.jpgPo dobrém to asi nepůjde...
Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)
Marr3wk_23-02-2007-07-31-48_08.jpg...tak to zkusíme v přestrojení.

...možná se budete u úkolů nudit...

A co koncepce samotných questů? Dostál Blizzard slibům, že bude více typů questů a jejich obsah bude pestřejší? Ale vůbec ne! Copak jste snad v něco opravdu věřili? Čeká vás několik schémat na podobných principech. Tedy, buď jen mlácení příšer nebo mlácení příšer kvůli něčemu, anebo mlácení příšer kvůli něčemu s čímž můžete s něčím promluvit (pozor novinka!) nebo jen s někým promluvit, něco někomu donést, někoho eskortovat a tak podobně. Narazil jsem na jediný quest, který by se svým principem nepodobal žádnému z klasických questů a o to větší bylo moje překvapení, když vše nešlo předpokládaným způsobem. Tuším, že v goblinním městě Area 52 v Netherstormu, jsem ještě s jedním přítelem hunterem dostal quest Dr. Boom, který byl shodou okolností o likvidaci Dr. Booma. Ten se usídlil kousek za městem, kde si hraje z malými vybuchujícími robotky. Domluvili jsme se, že na něj prostě vlítneme, zabijeme a quest úspěšně doručíme, co taky jiného dělat, že? O to větší pak bylo naše překvapení, když mě Dr. Boom po dvou ranách srazil mrtvého k zemi a sám byl bez škrábnutí. Až poté jsme v batohu našli bomby, určené k jeho zneškodnění. Celý quest je totiž jedna malá minihra, spočívající v házení bomb na Dr. Booma (jedna bomba = 150 000 poškození, pro srovnání - můj běžný úder kladivem je asi 500-600) a šikovnému vyhýbaní se jeho pomocníkům, kteří do vás chtějí najet a s radostí vybuchnout. Po tomto šokujícím objevu jsme již samozřejmě Dr. Booma v pohodě zdolali a já jsem v duchu zatleskal Blizardu, že se jim podařilo vymyslet zábavný quest.

...a tak radši zalezete do zapáchající kobky...

Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)Instance, dungeony, jeskyně, říkejte si jim, jak chcete, každopádně jsou tady a to v nemalém množství. Téměř v každé nové zóně je lokace obsahující několik dungeonů. Naleznete tam klasické instance pro pět hráčů v různých levelových skupinách a někde také velký dungeon pro partu 25 lidí (některé jsou ale v dnešní době ještě nedostupné). Pokud jste si zvykli na systém ze starých pětičlenných dungeonů, kdy v drtivé většině případů stačilo bosse umlátit k smrti, tak dávejte pozor. Nyní už to vůbec není procházka růžovým sadem! Snad každý boss má totiž nyní nějakou speciální schopnost a boj s nimi se teď mnohem více podobá bojům například v Molten Core nebo Blackwing Lair, jen v menším měřítku. Dungeony pro nižší levely se dají ještě v pohodě dávat, ale ty sedmdesátkové už jsou opravdu dost tvrdé. Pokud nechcete wipovat (běžný výraz pro „dostání na hubu“ v dungeonu) i na obyčejných mobech, chce to opravdu vyváženou partu dobrodruhů nejlépe z vaší gildy, o kterých víte, že umějí hrát. S náhodně získanými parťáky, z vlastní zkušenosti, opravdu velké šance na výhru nedávám, i když také záleží na zvolené instanci, například takový Steamvault je poměrně jednoduchý.

...jenže, tam asi zemřete...

Tato skutečnost je trochu smutná, protože Blizzard sliboval možnost získání slušné výbavy i v klasických pětičlenných dungeonech. A to hlavně v jejich heroic módu. Do toho získáte přístup po získání speciálního klíče, který je vždy k dostání za revered reputaci u určité frakce. Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)

Marr3wk_23-02-2007-07-31-48_10.jpgTady jde o život!
Problém je v tom, že vy sotva porážíte druhého bosse (a kdo ví, jestli vás nezastaví dva obyčejní strážci, jako mojí partu v Alcatrazu) v normálním módu, natož první obyčejnou příšeru v heroic. Heroic dungeony jsou podle některých těžké, ještě těžší než raidovní instance, jako je třeba desetičlenný Karazhan, podle jiných to zase tak strašné není. Na vlastní kůži jsem jejich sílu nevyzkoušel, ale brzy se tam s kamarády vrhneme, takže uvidíme. Každopádně se Blizzard snažil o nějaké ozvláštnění dungeonů a to se mu povedlo hlavně v Caverns of Time. Tam vás čekají dvě částí: Old Hillsbrad Foothills a Black Morass. V té první se podíváte do celých Hillsbrad Foothills, ale do dob velice dávných. Ve městečku Southshore vládne klid a pohoda a potkáte tam staré známé, které znáte z jiných částí hry jako své úhlavní nepřátele. Celý dungeon je vlastně o záchraně orca Thralla z pevnosti Durnholde a eskortu k jeho milé. V Dark Portalu se zase podíváte do tajemné bažiny Black Morast, kde budete pomáhat Medivhovi v otevírání Temného portálu. Což o to, je to nové, je to zajímavé, ale otázkou je, zda-li přeci jenom nemáme radši dungeony, kde se prostě ženete vpřed a kosíte co vám přijde pod meč/sekeru/fireball.

...a proto se vydáte zkosit nějakou tu Hordu...

Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)

Marr3wk_23-02-2007-07-31-48_11.jpgHmmm, prasátko na pomerančích. To si dám!
Záležitostí s názvem Player versus Player (zkráceně PvP) se hlavně před vydáním datadisku zabývala většina lidí a naší guildě se tím úplně zhroutily raidy. A proč? Přišel totiž patch, který předělal PvP systém ke spokojenosti běžných hráčů, kteří nemohou hrát 24/7 kvůli skvělým odměnám. Nyní totiž získáváte za boje v battlegroundech tzv. honor body, které směníte za libovolné předměty, jako kdybyste je kupovali za peníze. V datadisku už ale klasické PvP ztrácí trochu smysl a na počtu hráčů je to znát. Nové odměny totiž obsahují pouze 3 epické předměty (boty, pásek, zápěstní chránič) a dále jen zbraně a pěti kusový set brnění v modré kvalitě. Situaci nezachrání ani nový battleground Eye of Storm, který je mixem Arath Basin a Warsong Gulch. Mimochodem, je velice nudný a proto se podívejme na krev vlitou do žil PvP pomocí arén!

Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)

...nebo rovnou vpadnete do arény...

Arény přinesl už patch před datadiskem, a tak jste si mohli už na 60ce vyzkoušet (hodnocené bitvy jsou k dispozici až na levelu 70), jak takové arény fungují. Abyste mohli získávat aréna body, musíte mít vytvořený tým a to jeden ze tří kategorií – 2vs2, 3vs3, 5vs5. V každém týmu může být nejvíce dvakrát tolik hráčů, než pro jakou je kategorii (tedy 4 ve 2vs2, 6 ve 3vs3 a 10 ve 5vs5) a založení stojí 80 zlatek pro 2vs2 tým, 120g pro 3vs3 a 200g pro 5vs5 tým. Po založení týmu máte tzv. rating na hodnotě 1500 a je jen na vás, jestli půjde nahoru nebo dolů, ale čím vyšší je, tím lépe. Nemyslete si ale, že se rovnou vrhnete na hodnocené bitvy a budete vyhrávat. Nejdříve je určitě zapotřebí zkusit si vaší sestavu ve cvičných bitvách nebo se nebudete stačit divit, jak dostáváte na držku. I když ale prohrajete, nezoufejte, několik bodů získáte vždy, když váš tým nahraje alespoň 10 bitev a vy osobně jste hráli alespoň 30% z nich. Nutno podotknout, že nejlépe hodnocené jsou bitvy 5vs5, které jsou také nejtěžší na koordinaci a tudíž úspěšné vítězství. K bojování jsou zatím k dispozici dvě arény, a to Nagrand Arena a Blade’s Edge Arena. K samotnému boji – je to skvělé, ale v případě našeho týmu to chce ještě hodně trénovat, zatím je naše skóre tak jedná výhra na 3 bitvy, ale i přesto jsme tento týden získali 315 arena bodů, což v podstatě není tak špatné.

...a stejně skončíte u farmování reputace...

Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)Nyní nelze opomenout věc, která dala World of Warcraftu přezdívku World of Farmcraft. Je fakt, že za touto přezdívkou stojí především boti, tedy počítačem ovládané postavy, které na různých místech farmovaly dobře prodejné artikly a vůbec celkově kazily herní ekonomiku. Možná také kvůli nim jsou nyní lokace přecpané moby, což sice znemožní botům kvalitní práci, ale pořádně naštve hráče při plnění úkolů. Chtěl jsem ale mluvit hlavně o reputaci. S příchodem BC pochopitelně přibyla hromada nových frakcí, které si můžete naklonit. Stojí před vámi taky volba jedné z frakcí ovládajících město Shattrath, což je jediné velké město Outlandu, bohužel bez trenérů a aukce. Tedy volba mezi draeneii – Aldor a krvavými elfy – Scryers. Problém s reputacemi je ale trošku jinde. Jak jsem již zmínil, na otevření heroické obtížnosti dungeonů musíte vlastnit heroic klíč, který je ke koupi za revered reputaci s tou či onou frakcí. Jenže, problém je právě v tom, že tyto reputace většinou nelze získávat jinak než chozením sedmdesátkových dungeonů, takže hráč, který na ně moc nemá čas, má prostě smůlu, což se mi zdá trochu nefér, vzhledem k původnímu zaměření WoWu i na vytížené či jiné osoby, které prostě nemohou hrát příliš často a dlouho.

Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)Klik pro zvětšení (World of Warcraft: The Burning Crusade)

...takže co?

Pomalu ale jistě jsme se dokolébali k vyřknutí závěrečného ortelu. Ortelu, který jistě ovlivní osudy mnoha malých dětí a možná nejen jich! Tak si to shrňme, přibyla nová země, v ní stovky nových úkolů, desítky dungeonů, dvě rasy, jedna profese a před vámi cesta překonání deseti levelů. Ale, co je doopravdy nové?! S lítostí musím oznámit, že leda tak arény, i když ty se podobají battlegroundům. Ve výsledku tedy Burning Crusade není vůbec, ale vůbec nic jiného než původní hra zabalená do nového kabátu (pochopitelně ne grafického). Trochu mě to celé mrzí, obzvláště když okolo není nikdo s kým jít dungeon, arénu nebo tak podobně. Život jednotlivce se totiž omezuje pouze na battlegroundy, farmování čehokoli anebo PvPčka, tedy vůbec ničeho nového a zábavného. Pokud se vám tedy starý styl líbil a nevadí vám, že BC nepřináší v podstatě nic nového, přičtěte si k hodnocení 5% a hru si určitě pořiďte. No a vy ostatní? Pořiďte si jí tak jako tak. Zvláštní síle této hry totiž nelze odolat…

SKVĚLÉ
89%
CZECHGAMER
Povedené pokračování ještě povedenějšího MMORPG, kterému ale schází nějaká výrazná inovace a také obsah pro jednotlivce.

CGwillWin