V stredných vodách segmentu mobilných telefónov aktuálne pláva niekoľko vyložene ohromujúcich korábov, o ktorých som vám aj ja v separátnych článkoch patrične referoval a zdá sa, že aj spoločnosť Xiaomi má ambície v danej skupinke vytiahnuť svoju vlajku na stožiari čo najvyššie. Vybrali si k tomu nedávno predstavený model T v rámci štrnástej série, ktorý v celku logicky dopĺňa základnú štrnástku a verziu Ultra. Xiaomi 14T som mal možnosť naživo vidieť pred dlhším časom, v tej dobe ešte počas novinárskej prezentácie, a najhlavnejšou témou celého eventu bola sila umelej inteligencie, ktorá v spojení s daným hardvérom dokáže výrazným spôsobom zamiešať karty a postrčiť onen koráb pred konkurenciu. Ako zásadné postrčenie to v praxi vlastne je a čo všetko uvedený telefón prináša, tak o tom vám poviem bližšie v nasledujúcich riadkoch.
Aby som bol fakticky presný, tak Xiaomi 14T svojou výbavou a ostatne aj cenovkou spadá skôr do kategórie vyššej strednej triedy – model Xiaomi 14T (12 GB/256 GB) sa na lokálnom trhu predáva za sumu cca 650 euro. Bez nejakého preháňania si dovolím tvrdiť, že papierovo je predmetný mobil schopný predbehnúť viacero konkurentov z prémiového segmentu a ani sa pritom zásadne nezapotí. Jedna vec sú však ohromujúce cifry v PR letáku a druhá samotná prax, preto nebudem predbiehať a začnem takzvane od Adama. Testovaná vzorka mi dorazila v podozrivo tenkej krabičke a ešte než som ju rozbalil, tak nejako som tušil, že aj v tomto prípade takzvane „prišiel na psa mráz“. Áno, pod tlakom cielenej regulácie elektronického odpadu sa aj inak historicky najštedrejší výrobca mobilnej techniky musel uchýliť ku vykastrovaniu krabice a odstrániť nabíjací adaptér. Okrem telefónu som preto mal možnosť zobrať do rúk už len štandardné silikónové puzdro a kabeláž.
Minuloročný model 13T sa od tohto aktuálneho v zmysle dizajnu výrazne odlišuje. Štrnástka ponúka vyložene plochý dizajn vo väčšine plný štvorcových tvarov, kde jemne zaoblený rám je vyrobený z plastu a zadný chrbát naopak z matného skla. Musím povedať, že 14T v tomto smere dokonalo klame telom a človek má pocit, že v ruke drží plne kovové zariadenie, ktoré je však súčasne prekvapivo ľahké – rozmery 160,5 x 75,1 x 7,95 mm, váha len 195 gramov a tvar čo perfektne padne do dlane. Kto by chcel, aby mu ruky voňali po citrónoch, môže si vybrať model s vegánskou kožou, keďže tú podľa slov výrobcu tvorí zmes recyklovaných plastov a citrónového vlákna. Onen spomínaný kovový efekt cielene podtrháva fyzický spínač pre zapínanie, s povrchom mriežkovaným ako poklop od kanálu. Opisované tlačidlo je umiestnené v dostatočnej výške a nad ním sa nachádza ešte regulátor hlasitosti. Spodná hrana je tradične vybavená USB-C vstupom, reproduktorom, mikrofónom a zásuvkou pre dve SIM karty. Keď už spomínam spodný reproduktor, tak stereo zvuk mobilu zabezpečuje pochopiteľne aj reproduktor umiestnený v hornej hrane a spoločne dávajú slušnú audio kulisu nie len počas sledovania videí (podpora Dolby Atmos).
Konštrukčná pevnosť sa aj cez nemalú prítomnosť plastu udržala na vysokej úrovni a akokoľvek to v tejto cenovej kategórii dnes už musíme brať ako samozrejmosť, tak Xiaomi 14T má certifikát odolnosti voči vode a prachu IP68. Poďme sa však pozrieť na mobil z prednej strany. Pod fóliou chránenou Gorilla Glass 5 sklom sa nachádza 6,67 palcov veľký AMOLED panel s rozlíšením 1 220 x 2 712 pxl – pomer strán zostáva tak ako pri trinástke 20:9. Cez to všetko, že nejde o primárne kompaktné rozmery, sa zariadenie na základe mojej skúsenosti, ako majiteľa stredne veľkej dlane, drží skutočne výborne. Displej má v spodnej časti umiestnenú spoľahlivú čítačku odtlačkov prstov a okrem nej ponúka čiastočne variabilnú obnovovaciu frekvenciu 144 Hz a nadpriemerne vysoký jas na úrovni 4 000 nitov – môžeme naozaj hovoriť o predimenzovanom jase a pokiaľ s telefónom nebudete operovať so zváračskou helmou na hlave, sotva takú svietivosť doceníte. Obrazovka podporujúca HDR10+ a Dolby Vision je ideálnym nástrojom na sledovanie video obsahu, ale vďaka svojim proporciám nájde uplatnenie aj v rukách nadšencov do videohier – o hrách ešte bude reč nižšie.
Xiaomi 14T dostanete s operačným systémom Android 14 doplneným o prívlastok HyperOS. Cez to všetko, že sa nejedná o vyložený čistý softvér, väčšina predinštalovaných aplikácií spadá medzi tie užitočnejšie. Testovaný model dokonca obsahoval aj AI asistenta Google Gemini, ktorého vyvolanie je otázkou okamihu – stačí len krátko podržať ten poklop od kanálu. S Gemini som viedol klasicky viacero rozhovorov a aj keď v tomto ohľade stále nie sme v rovine maximálnej užívateľskej dôvery, tak cez to všetko sa jedná o užitočného pomocníka, ktorého neuškodí mať poruke či už by ste ho využívali pravidelne, alebo len sporadicky. Rýchlosť operácií zabezpečuje čipset Mediatek Dimensity 8300 Ultra doplnený o 12 GB operačnú pamäť a v mojom prípade 512 GB úložisko. Pri bežnom spôsobe používania sa štrnástka samozrejme ani len nezapotí, ale z čoho som bol jemne v šoku, bola schopnosť tohto telefónu poradiť si aj s tými najnáročnejšími videohrami súčasnosti – to všetko bez zásadného prehrievania. Ak by som pracoval v PR oddelení čínskeho výrobcu Xiaomi a mal by som pripraviť leták na promovanie modelu 14T, jeho nemalá časť by sa krútila okolo prémiových herných schopností. Tie totižto dnes neponúkajú často ani dvojnásobne drahší konkurenti.
Kapacita batérie sa voči trinástke nijako nezmenila a zostáva 5000 mAh. Výrobca v súvislosti so zvýšením výdrže spomína efektivitu procesoru, avšak čo som mal možnosť počas testovania vypozorovať, tak v praxi sa opäť rozprávame o jednom dni pri maximálnom vyťažení a dvoch dňoch pri normálnom spôsobe používania. Na strednú triedu ide preto o štandardnú kapacitu. Nabíjanie je možné realizovať maximálne pri výkone 67W, avšak keďže sa v balení nenachádza adaptér, budete si ho musieť buď separátne dokúpiť alebo využiť prípadne staršiu z iného Xiaomi mobilu. Pri správnom type príslušenstva si viete telefón dotankovať energiou už behom necelej hodinky a to vďaka funkcii Power Delivery 3.0. Najväčšie sklamanie však predstavuje absencia bezdrôtového nabíjania, čo naopak pri toľko spomínanej cene už tak nejak očakávate.
Poďme to celé ukončiť opisom kvalít objektívov. V prvom rade bude pochopiteľne reč o hlavnom snímači. Jedná sa o 50 Mpx modul od SONY (IMX 906) ponúkajúci 23 mm ohniskovú vzdialenosť. Prostredníctvom hlavného snímaču si viete zaobstarať archiváciu životných momentiek vo vysokej kvalite, špeciálne počas ideálneho svetla, avšak rovnako tak aj v noci. Snímky ponúkajú široký dynamický rozsah, výbornú ostrosť a dostatočnú úroveň detailov. Ona už v úvode spomínaná umelá inteligencia tentokrát nemá tendenciu vašu tvorbu zásadným spôsobom deformovať, ostatne istá záruka kvality padá na ramená spolupráce so značkou Leica (užívateľ má možnosť si nastaviť niekoľko vrstiev výsledného vyznenia snímkou a to v rámci označenia Authentic alebo Vibrant). Výborne však svoju úlohu zvláda naplniť aj teleobjektív s 50 Mpx od Samsungu a Ultra širokouhlý 13 Mpx snímač od OmniVision. Aby som kompletne doplnil zoznam modulov tak ešte treba uviesť 32 Mpx selfie snímač (tiež značky Samsung). Dôležitou zmenou si v prípade aplikácie fotoaparátu prešiel portrétový režim. Modus je po novom zbavený pre bežných užívateľov mobilných telefónov zbytočne komplikovaných nastavení a človek si tak jednoducho pri cielenej snahe zachytiť tvár vytiahnutú do popredia zvolí len ohniskovú vzdialenosť (od 23 cez 35 a 50 až po 75 mm). Výsledné snímky vyzerajú krásne a živo. Aby si však Xiaomi proti sebe nepoštvalo stále dostatočne hlasnú časť zákazníkov profesionálov, v menu aplikácie nájdete aj modus PRO, ktorého súčasťou je možnosť RAW snímkou v plnom 50 Mpx rozlíšení (ďalej si môžete nastavovať atribúty expozície a ISO). Pre mobil často absolútne zbytočné Makro tentokrát trocha nečakane absentuje, začo dávam palec hore. Na margo AI mám síce jednu ale aj voči v tomto ohľade nekonzistentnej konkurencii zásadnú informáciu; oceňujem schopnosť umelej inteligencie odstrániť vybrané objekty z hotových obrázkov tak aby ste voľným okom nedokázali identifikovať akékoľvek zmeny kompozície.
Proces dokončenia fotografie je extrémne rýchly a nezadrháva sa ani v momente, kedy začnete cielene spamovať uzávierku. Nočný režim má síce voči dennému procesu jemné zdržanie, avšak nejde o nič, čo by vás malo vo výsledku iritovať. Zlepšenie voči trinástke som mimo portrétového modusu dokázal zaznamenať aj v prípade kvality selfie kamery, kde sa síce stále dá do budúcna čo to zlepšovať (hlavne ostrosť), avšak nateraz finálne obrázky pomerne slušne zachraňuje hustota detailov a dobrý kontrast. A čo záber videa? Xiaomi sa v tomto smere rozhodne snaží model 14T vyložene vynášať na úroveň adepta hodného pre nadšencov do amatérskej filmovej tvorby – prepnutím na filmový pomer strán 2.39:1 je možné aplikovať funkcie Cinematic Blur a Rack Focus, vďaka čomu získate dynamické rozmazanie a súčasne doostrenie. V menu nájdete aj režisérky modus simulujúci profesionálne kinematografické rozhranie s rozsiahlym nastavením parametrov a zásahy od AI. Komu dostačuje Full HD rozlíšenie, určite docení možnosť zbierania záberov v 60 FPS, avšak kto chce 4K, dostane maximálne 30 snímkov za sekundu. Kvalita videí je obstojná a na bežné rodinné oslavy znesiteľná, každopádne, osobne som v tom počas testovania nevidel nič viac relevantnejšie a už toľko proklamovanú umelú inteligenciu stále nevnímam ako zásadnú barličku pre zlepšenie v základe užívateľsky zlej tvorby.
Suma sumárom. Už dlho som nemal na stole takto komplexného zástupcu strednej a vyššej strednej triedy mobilných telefónov. Model Xiaomi 14T dokáže zaujať vo väčšine atribútov a v mnohom pokoriť aj vlajkové lode z prémiových vôd, cez to všetko že AI v tom nehrá až tak zásadnú rolu. Ak uvažujete o kúpe mobilu v hodnote okolo šiestich stoviek, nemám dôvod vám v súčasnosti odporúčať iný model než práve 14T.
Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Xiaomi