Ministerstvo kultury a turismu Jižní Koreje představilo návrh zákona, který by mu zaručil naprostou kontrolu nad herními trhy. Je celkem umně zamaskován pod nálepkou „omezení hazardních her“. Každému s trochou selského rozumu však musí dojít, že jistě postihne i hráče videoher. Pravděpodobně je tento kontroverzní návrh reakcí na výsledky nedávno zveřejněné Game Development & Promotion Institute, které znějí naprosto jasně - trh s virtuálními statky (prodávají se virtuální věci za reálné peníze) každoročně svým provozovatelům vydělá jednu miliardu dolarů, přičemž jen trh s virtuálními penězi tvoří 60%. To jsou celkem slušná čísla, nicméně by nejspíš nebyla tak vysoká, kdyby se to hráčům nelíbilo i přes to, že takové počínání dokáže celkem kvalitně rozhodit herní ekonomiku. Mají takové zákazy smysl? Polovina z vás si možná zanadává, polovina si bude mnout ruce, nicméně vězte, že opravdu existují hry, kde se s takovými věcmi počítá, ba dokonce je to jednou ze součástí zážitku (za všechny vzpomeňme například Second Life). Korea je od nás celkem daleko, takže potenciální farmáři zatím nemusí mít strach. Vyčkejme ještě času pro více informací.
Jaký bude Warhammer online?Zjednodušeně řečeno, Warhammer Online: Age of Reckoning bude naprosto úchvatné MMORPG, které musí každý z vás mít. Může to znít jako trochu otřepaná fráze, kterou možná lidé brali vážně před deseti lety, ale věřte mi, že tentokrát na tom něco je. V Čechách tomu tak sice není, nicméně za mořem je Warhammer fenoménem, který nemá obdoby a pro hráče deskových her je de facto modlou. EA Mythic si proto řekli, že by se z toho dalo něco vytřískat a pustili se do vývoje. Jako vždy mají všichni silné řeči a píšou oslavné ódy, to však není to co nás zajímá. My jsme se do tohoto mini-preview vrhli protože věříme, že tato hra opravdu zajímavá bude a to hned z několika důvodů.
Tím nejhlavnějším tahákem je pro mě nejspíše RvR – nápad v mnoha konkurenčních pařbách pořádně nakousnutý, dosud však nedotažený k dokonalosti. Velice volně přeloženo tato zkratka znamená boj rasy proti jiné rase, nikoli však řešený nesympatiemi nebo mírnými šarvátkami v k tomu určených lokacích. Jádrem hratelnosti se mají konečně stát skutečně masivní války národů, které svět doopravdy nějakým způsobem deformují a ovlivňují. Vrcholem takové války je pak obsazení a vyrabování nepřátelského hlavního města s třešničkou na dortu v podobě hození krále do žaláře. Stran konfliktu máme dohromady šest a podle slov autorů, nikdo své město neudrží navždy. Další zajímavostí je nepřítomnost raid part. Na první pohled hloupost, na druhý pohled spása pro ty, kteří kvůli bossům nehodlají vstávat v jednu ráno. Ono magické slůvko massive se totiž až často stává synonymem ke slovu guilda nebo parta, což je samozřejmě špatně, a proto ve Warhammeru pokud půjdete kolem party, co zrovna zvesela mlátí do stotunového golema, můžete se prostě přidat a pokračovat s nimi dále. S velkými masami lidí se zde prostě počítá a tak je překopán i systém odměn a zkušeností a proto vás nikdo neodpálí s tím že jim vyžíráte. Ať už je vás kolik chce, něco z toho prostě vytěží každý. Se zajímavým řešením se ale počítá i v questech. NPC podle Mythicu prostě nemají šťávu a tak, i když se to nemůže v žádném případě rovnat s Oblivionem nebo Gothicem, bude questování částečně předěláno tak, aby bylo více akční. Prostě vyrazíte pro dříví abyste mohli postavit nějakou boudu a až vykácíte dost velkou část lesa, naštvou se lesní víly a půjdou si to s vámi vyřídit. Až jim vypráskáte kožichy (pokud něco takového nosí), naštve se parta silnějších potvor a takhle to pokračuje až do skolení posledního článku - bosse, který by co do drsnosti zadupal do země i Cyberdemona.
Poslední zajímavou částí hry je váš avatar. Jeho vizáž se bude v průběhu hraní měnit s rostoucími zkušenostmi a s přibývajícími oceněními z bitev. Budou mu růst vousy, zvětšovat svaly, protahovat uši… na první pohled tedy bude jasně patrné s kým že máte tu čest, koho proplesknete levou rukou a komu byste měli radši bez řečí naleštit boty. Zajímavé je, že expit se dá i prostě jen v bitvách, takže pokud PvE zrovna moc nemusíte, stačí když budete pravidelně měřit síly s ostatními hráči. A jen tak mimochodem – nezáleží na tom jestli jste ork, goblin, trpaslík, voják impéria, služebník chaosu či vysoký nebo temný elf. Je také jedno jaké máte povolání. Vše je to jen o skillu.
Revoluce na poli online hraníKompatibilita platforem je v dnešní době celkem aktuálním tématem a jako taková se dotýká i hráčů. Microsoft současně s vypuštěním svého XBox360 přišel s nápadem, který by zasloužil herní Nobelovku. Každý výrobce konzolí má nějakou svou vizi herní budoucnosti, nicméně nám PCčkářům by ta Mrkvosoftí měla být asi nejvíce příjemná. Představte si, jaké by to asi bylo, nandat to při síťovém klání maníkovi s XBoxem a nakonec se mu vysmát s tím, že ten gamepad nakonec není zase tak dobrý… Díky Microsoftu už tyto představy nejsou jen pouhým fantazírováním, ale realitou blízké budoucnosti. Jednou z prvních her tohoto ražení bude Shadowrun. V současné době je již prakticky hotový a tak čtěte pozorně, protože již za nějaký ten měsíc, možná dva, budeme moci ukázat konzolistům, kdo je lepší. Shadowrun rozhodně nemá být žádným courákem a tak počítejte s rychlostí hry ne nepodobné Unreal Tournamentu. Hratelností se bude jednat o celkem unikátní záležitost a to nejen díky přítomnosti několika ras a výhod z nich vyplývajících, ale také magie, různých vylepšení postavy a obrovského arzenálu zbraní. Již podle toho je jasné, že hrát se bude spíše na tým než sólo. Mám však obavy, že při tomto tempu hraní to nebude tak úplně zvládnutelné. Z toho mi vyplývá několik variant, co se s hrou stane až opravdu vyjde. Buďto se bude jednat o úspěšnou progamingovou hru pro milovníky rychlovek, úspěšnou multiplayerovou hru a nebo při tom nejhorším scénáři, propadák se zajímavou myšlenkou.
Zejtra bude LANko, vem si s sebou OblivionaPřesně takhle by klidně mohl vypadat kamarádův monolog, až vám bude po telefonu oznamovat, že příští týden si máte udělat volno. Nemožné se stalo realitou a nějaký pomatený fanda Oblivionu se jal vytvářet multiplayerovou modifikaci, snad proto, aby světu ukázal, jak by čtvrtý díl The Elder Scrolls obstál proti multiplayerové konkurenci pro masy. Zatím nemáme žádné informace z první ruky, protože rannou alfaverzi se nám z pochopitelných důvodů moc pařit nechtělo, ale máme pro vás alespoň nějaké základní informace a příslib do budoucna, že se mu na zoubek určitě mrkneme.
Zdali Severity bude progamingová hra nebo jen opravdu těžká prohra, na to si ještě nějaký ten rok počkáme, ale i tak se ale jedná o zajímavou novinku. Severity je totiž vyvíjena pod hlavičkou samotné Cyberathlette Professional League (CPL) a tím pádem má jisté jedno - na CPL se rozhodně dostane, bude skvěle dotovaná a i hratelností opravdu bude mít dispozice stát se opravdovou profesionální hrou. Samozřejmě, přes Call of Duty 2, Counter-Strike a Quake 3 se protlačí jen máloco, přesto je to zajímavý nápad. Severity poběží na těžce modifikovaném základu z Quaka 3, což by ve výsledku podle slov autorů (John Romero a Tom Mustaine) mělo znamenat plynulost pro hráče se slabší mašinkou a pěknou grafiku pro hráče s pořádně nadupanou mašinou. Zatím není o hře moc známo, každopádně, singleplayer nečekejte - ten zde má sestávat jen z botů pro cvičení v offline režimu (takže pro chudáky, kterým padá net). Mapy budou stylizovány do blízké budoucnosti a tedy i zbraně budou dost podobné těm současným, jen mírně řízlé trochou futuristických prvků.