14. únor se všeobecně považuje za svátek zamilovaných, tedy sv. Valentýn. Většina lidí ho slaví tradičně, já však měl možnost oslavit ho jiným způsobem. Je to trochu paradoxní, ale den předtím tedy v pátek 13. se mi podařilo zvítězit v soutěži pořádanou firmou CD Projekt. O co se soutěžilo? O pozvánku na možnost zahrát si jako první v ČR hru Empire: Total War kompletně v české lokalizaci. Společně se mnou bylo v soutěži vybráno ještě dalších devět zájemců. V sobotu 14. února jsem tedy vyrazil do Prahy, konkrétně do herny Battlezone. Zde nás všechny pozvané přivítali Pavel Mondschein a Filip Ženíšek z firmy CD Projekt. Testování hry tedy mohlo začít. Tak tedy pojďme se na to podívat.
Popis námořní bitvy
Přivítalo mě velice povědomé menu, které se od předešlých dílů příliš neliší. Přesto hudba, která vás v menu uvítá, mě na chvilku znehybněla. Krásně se poslouchá a dodává hře ten správný náboj. Většina hráčů se nejvíce těší na nové lodní bitvy, které zatím nebylo možné v žádném předchozím díle vyzkoušet. Pokud patříte mezi lidi, kteří ještě Empire: Total War nezasáhlo, je třeba vás informovat, že hra se odehrává v 18. století. Na nic jsem nečekal a okamžitě jsem spustil námořní bitvu. Co se týče dalšího nastavení, máte možnost zvolit oceán nebo moře na kterém se bitva odehraje a také přírodní vlivy, které na vás budou působit během bitvy. Po nastavení silné bouře s prudkým deštěm jsem spatřil ohromnou vodní plochu a flotilu připravených lodí. Jako tradičně v sérii Total War máte možnost rozestavit jednotky, respektive lodě, ještě před začátkem boje. A boj začal! Lodě prorážející mořskou hladinu se ženou kupředu proti nedočkavým, chamtivým pirátům a já v očekávání z nadcházející situace obhlížím celkové dění. Během následujících třiceti sekund mám chvilinku na to, abych si ozkoušel ovládání hry. Překvapeně zjišťuji, že se vůči původním dílům nijak nemění. Ale pozor! Mému bystrému oku uniká detail, že lodě se už přiblížili na dostřel pirátské flotily. Pozdě! Piráti již spustili kotvy a otočili lodě do boku, aby zahájili palbu. Spousta jejich kanónů zasáhla moje lodě a způsobila nenahraditelné škody. Škody zjišťuji přiblížením kamery. Musím říct, že tato chvíle mi absolutně vyrazila dech. Detailní zpracování jednotek. U každého vojáka jednotlivě vidíte, jak nabíjí kánóny, nebo řve rozkazy na své podřízené ve snaze zabránit totální zkáze. Díry po střelách z kánónů jsou všude, kam se člověk podívá. Smutný obraz zkázy přede mnou vyvstává, jelikož vidím, že bitva je prohrána. Poté, co se pirátům povedlo obsadit dvě z mých lodí, a ostatní rozstřílet na hadry, vím, že jsem prohrál.
Nyní bychom se měli podívat na bližší rozbor námořní bitvy. Lodě jednoduše označíte a pošlete je směrem k nepříteli. V určitou chvíli je ale vhodné zastavit a loď otočit k nepříteli bokem, čímž získáte možnost vystřelit buďto z pravoboku nebo levoboku. Pokud se vám podaří loď zasáhnout, dosáhnete silného efektu ničení. Na výběr máte z několika typů dělových koulí a i vaši vojáci mohou přispět palbou ze svých pušek. Další možností jsou potom ohnivé šípy, které dokonale zničí veškeré plachty na lodi a způsobí nenahraditelné škody. Vaši vojáci také mohou, poté co se přiblíží blízko k nepříteli, jednoduše obsadit loď. Občas se vám ale budou zdát námořní bitvy nepřehledné, jelikož každá loď vám ukazuje rozptyl, kam má možnost střílet. Pokud takto označíte více lodí, může se stát, že se střelná pole začnou křižovat a nastane chaos, kdy musíte rozlišit, které střelné pole patří ke které lodi.
Další módy hry
V Empire: Total War se ale nachází vícero možností. Můžete si zahrát například kampaň. V kampani jde opět o to, aby vaše daná civilizace získala co největší území. Máte před sebou rozlehlou mapu, která jen čeká na to, až si ji ten nejlepší a hlavně nejsilnější podrobí. Na mapě však nejste sami. Setkáte se tu i s okolními státy a že jich je ve hře požehnaně. Celkově můžete hrát za jeden z dvanácti různých národů, přičemž na mapě jich je něco přes šedesát včetně Čechů a Moraváků. Vaše cesta za dobitím veškerého území, však není tak snadná, jak se na první pohled může zdát. Je také potřeba, kromě vyjednávání s okolními státy, popřípadě válčení, starat se o svůj lid, který má také své potřeby. Každou chvilku se vám občané budou bouřit kvůli vysokým daním a vládě, a tak vám někdy nezbude nic jiného, než slavné pány ministry vyházet. Diplomacii bych označil asi za nejpovedenější prvek celé hry. Nabízí tolik možností, že ani nebylo možné, během šesti hodin testování, vyzkoušet všechny.
Dalším módem hry je jakýsi předpřipravený scénář. Zde je vaším úkolem plnit pokyny, které jsou vám zadány, a poté se vám otevírá nová kapitola. Většinou jde o úkoly typu: obsaď tuto farmu, přístav, či nějaké město. Potom, co dosáhnete určité úrovně, můžete přejít do další kapitoly. Není nad rychlou bitvu, kdy pouze zvolíte vojsko, za které budete bojovat a vyrazíte proti zvolenému nepříteli. Před bojem je vždy možné některým jednotkám přilepšit. Boje na souši vám přijdou stejně parádní, jako bitvy na moři. Detailní zpracování bojiště, kdy přesně vidíte, co který voják provádí a jak si vaše vojsko celkově vede. Největší atmosféru tomu dodává příjemná a tichá hudba, která hraje v pozadí a mísí se s ostatními zvuky, jako jsou rány z děl, střelba z pušek, velitelé vykřikující rozkazy atd. Občas může nastat problém, kdy trochu hapruje inteligence vašich i soupeřových vojáků. Někdy se jednotky dají na ústup ještě dříve, než bitva pořádně začne a občas mají problémy po zdolání hradeb, zorientovat se. V tu chvíli si připadáte, jako byste vy sami byli na bojišti a řídili své vojáky, zřejmě proto série Total War tak přitahuje své fanoušky.
Hru mohu rozhodně doporučit, už jen z toho důvodu, že se v ní opravdu stanete generály se vším všudy. Hra se pyšní detailní grafikou, parádním hudebním doprovodem a skvěle nadabovanými postavami, které vám ve hře radí. Texty, které vám ve hře běhají, na tom nejsou o nic hůře a zřejmě dalo ohromnou práci přeložit 1400 stran textu. Vývojáři z Creative Assembly na sebe mohou být náležitě hrdí a hra Empire: Total War může naprosto s přehledem, kandidovat na strategii letošního roku.