speciál
Facebook - připojíte se taky?

Facebook - připojíte se taky?
Facebook - připojíte se taky?
06:58, 14.01.2010

S fenoménem Facebook jsem se setkal teprve před půl rokem a budu upřímný, pouze náhodou. Nikdy jsem těmto takzvaným „sociálním sítím“ neholdoval a ani je neozkoušel. Přesto na popud několika známých a navrch k tomu několika kolegů, jsem se rozhodl okusit, čím je tato webová síť tak chytlavá, převratná, pro někoho dokonce neuvěřitelně chytlavá, že se na ní stává až závislý.

Předně, než vám prozradím, čím je Facebook tak úchvatný, se podíváme do historie a řekneme si něco o jeho zrodu. Nenápadný, ale přesto velmi přemýšlivý a schopný student Harvardu Mark Zuckerberg má chuť vyvinout nějakou tu aplikaci pro zkrácení dlouhé chvíle, či nějaký ten prográmek pro své nejbližší přátele. Konečně 4. února 2004 se mu podařilo spustit síť s názvem Facebook, na kterou se postupně napojují jeho známý a studenti harvardské univerzity.

Klik pro zvětšení (Facebook - připojíte se taky?)Klik pro zvětšení (Facebook - připojíte se taky?)

Od tohoto osudového dne, kdy Mark zřejmě nečekal, že se jeho projekt stane natolik známým, že ho bude znát naprosto každý, až na ty zatvrzelé důchodce, kteří i za cenu obětování Ordinace v růžové zahradě nikdy o této věci nebudou chtít ani slyšet. Teď se tedy konečně dostáváme o půl roku nazpátek, kdy potvrzuji svojí registraci právě na této síti. A podívejme se. Čeká zde na mě menu, které obsahuje různé odkazy, ale naprosto odlišné od těch, které známe. Máme tu možnost posílat zprávy, přidávat si lidi do seznamu přátel a věřte, že většinu lidí, které zadáte, také skutečně naleznete. Hlavní náplň tvoří titulní plocha nazvaná jako „Zeď“, na té je vypsána většina komentářů vašich přátel, včetně těch, které publikujete vy sami a samozřejmě i ty se dají komentovat dále. Jako poslední zásadní věc, která se zde dá nalézt a hlavně využít je okénko hledat. Co se ale vlastně dá na takové síti hledat? Samozřejmě vaše přátele, skupiny, aplikace a pár dalších drobností.

Klik pro zvětšení (Facebook - připojíte se taky?)Klik pro zvětšení (Facebook - připojíte se taky?)

Dostáváme se k zásadnímu problému celé sítě, a tou jsou bez jakýchkoliv pochyb právě skupiny. Tu zde může založit naprosto kdokoliv, ale bohužel za jakýmkoliv účelem. Tato schopnost byla velmi dobře promyšlena, protože většina firem se zde začala projevovat, publikovat své výrobky, nabídky či články, nebo se propagovala reklamou, kterou Facebook sám vygeneruje. Vznikl tak nový parádní informační kanál pro všechny uživatele, kteří se k dané skupině přidali. Bohužel zde není žádný filtr, a tak poté, co se firmy začali skvěle prezentovat, ostatní uživatelé začali vytvářet skupiny typu „Holek je více než kluků, Sparta smrdí, Ráno vstávám v šest“ atd. Postupem času vzniklo mnoho absurdních, někdy až vulgárních skupin bez špetky významu a lidé se přesto jako ovce neustále přidávají a sdílejí primitivní obsah oné stránky. Bohužel každý uživatel si těchto skupin může založit kolik chce, a není ničím omezen. Navíc možnost rozeslat pozvánky poté komplikuje život spoustě dalších lidí, kteří stojí před rozhodnutím přijmout, či nepřijmout a většinou dojde na bezhlavé přijmutí. Těchto skupin musí být na celém Facebooku kvanta a sám zakladatel si to velice dobře uvědomuje a rozhodl se proti tomu zakročit. Od Nového roku, což bylo před pár dny, by se měla většina těchto grup zrušit, jelikož pokud nebude jejich počet regulován velice brzy, se celý server zhroutí a mohlo by dojít nenahraditelné ztrátě veškerých dat, která na FB jsou.

Klik pro zvětšení (Facebook - připojíte se taky?)

Další věc, která většinu lidí dohání k fanatickému šílenství, jsou aplikace a hry. Co se her týče, jelikož jsou na CzechGameru přeci jen hlavní záležitostí, některé jsou opravdu velice pěkně promyšlené. Za sebe zde uvedu Mafia Wars, kde se snažíte získat co nejlepší hodnocení a dostat se na vrchol své mafie. Zatímco například Farmville mě naprosto odradilo, jelikož tolik kliknutí neuděláte ani při surfování během 5h na internetu. Hry bych tedy zhodnotil veskrze pozitivně, ale mnohem hůře na tom ale jsou právě aplikace. Těch je zde také požehnaně. Jde o různé druhy zpestření dlouhých chvil, kdy například rozesíláte srdíčka, hodnotíte uživatele, dáváte jim odměny, a tak dále a tak dále. Mě osobně přijdou tyto aplikace naprosto zbytečné a nudné a opět jde o zbytečné zatížení celého serveru.

Facebook je vcelku velice dobrým projektem, který si po právu vydobyl svou dominantní pozici mezi sociálními sítěmi. Dnes je Facebook přeložen do zhruba 65 jazyků a používá ho více než 350 milionů uživatelů. To je slušná pálka! Z osobní zkušenosti bych doporučil Facebook vyzkoušet, ale zároveň bych doporučil povypínat většinu aplikací, výzev a nabídek. V opačném případě budete neustále obtěžováni různými hláškami, které se projeví zejména poté, co se připojíte po delší době. Poslední vadu na kráse má Facebook v nedávné aktualizaci, kdy se na vaší zdi vypisují veškeré akce vašich přátel, což znamená, že pokud se nějaký váš známý spřátelí s někým jiným, vy o tom budete informováni. Není to příliš praktické a opět to otravuje, ale co se dá dělat. Tak co? Přidáte se taky?

Pozn. red.: Facebook zabírá váš čas, odhaluje vaše soukromí a časem se z něj určitě i zblázníte (a pak se přidáte ke skupině typu: "Zbláznil jsem se do Facebooku, až nás bude milion, stane se velké prd.")


CGwillWin