Určitě každý počítačový hráč už slyšel o hře jménem Medal of Honor. Tato nálepka znamená kvalitu a vynikající požitek ze hry. Psal se rok 2002 a byl konec zimy, únor. V této době právě vyšla tolik ve světě oblíbená hra Medal of Honor: Allied Assault. Zasloužilo se o ni Infinity Ward pod záštitou Electronics Arts. Tuto hru skoupilo obrovské množství lidí a ve světě sklidila obrovský úspěch. Každý chtěl v roli poručíka Mikea Powella bojovat na evropských bojištích. Některé mise byly dokonce vytvořeny podle předlohy filmu Stevena Spielberga, Zachraňte vojína Ryana. MOH se stala důležitou součástí progamingové scény.
Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a přišel první datadisk, Medal of Honor: Spearhead. Ten se na pultech objevil v listopadu v roce 2002. Tentokrát jsme zavítali do Severní Evropy na konci 2. světové války s Jackem Barnesem. Bezesporu nejlepší misí bylo dobývání Berlína.
Poté přišel další a donedávna poslední přírustek do rodiny Medal of Honor, s podtitulem Breakthrough. Ocitli jsme se v kůži seržanta americké armády Johna Bakera a tentokrát jsme vyrazily do Severní Afriky, na Sicíli a do fašistické Itálie. Datadisk vyšel v listopadu roku 2003.
A po fašistech přišel na řadu další bývalý nepřítel Spojených Států Amerických, Japonsko ! A kde jinde by jsme se ocitli, než na Havaji v Pearl Harboru. MOHPA se odehrává v letech 1941-1944 a podíváte se například do Guadalcanalu nebo do finální bitvy v Tarawě. Celkem se však zúčastníte 35 misí v tichomoří. Avšak demoverze Medal of Honor: Pacific Assault začíná jinde. Píše se rok 1942 a vy se nacházíte někde v jižním Pacifiku na Šalamounových ostrovech. Zrovna tvrdě spíte, když v tom přepadnou japončíci tábor a vy se musíte pochopitelně zachránit. Jak bývá zvykem, jména postavy hráče se mění a ani zde tomu nebude jinak. Jmenujete se Tommy Collin.
Oproti ostatním dílům mě však tým z EA Games konečně vyhověl. Už se nebudu muset bezhlavně hnát do akce sám. EA Games se poučilo a vzalo si příklad z Vietcongu a Call of Duty. Na bojišti vás budou doprovázet další vojáci. Samozřejmě se najdou mise, kdy se musíte spolehnou jen na sebe a svého Tomshona. Svým spolubojovníkům můžete rozdávat rozkazy a pokud vás zasáhne japonská kulka, ošetří vás medic. V MOHPA se objeví novinka Ground-Breaking Technology - pokud někam hodíte jakoukoliv výbušninu, vytvoří se kráter, do kterého se pak může tommy třeba schovat a odstřelovat odtud japonce.
Autoři Medal of Honor: Pacific Assault slibovali výborné AI a demoverze to jen potvrdila. Například pokud protivníkovy dojdou náboje, neváhá se do vás pustit holýma rukama. Pokud však dojdou náboje vám, nezbude vám nic jiného než zdrhnout pro posily nebo se vzdát. Japončík vás, ale radši hned odpráskne, než aby vás zajal. Také jako ve filmu Pearl Harbor se zde objeví japonští kamikadze. A nebudou útočit jen na válečné lodě, ale dokonce neváhají naletět přímo do vás. Spolubojovníci se chovají téměř jako sám hráč. A dokonce mu i občas hodně pomůžou. Ozvučení je natolik dokonalé, že není problém uslyšet ( pokud není hluk ), tlukot vlastního srdce. Na bojišti ozvučení hráče do zajisté mile překvapí. Lze uslyšet křik raněných, neustálé výbuchy granátů a jiných výbušnin a další výborně zpracované zvuky.
Medal of Honor: Pacific Assault by měl vyjít na podzim tohoto roku. Necháme se překvapit, zda se naše dlouhé čekání na nový díl MOH vyplatilo či ne. Rozhodně však neváhejte a demo si vyzkoušejte.
Index očekávání: 89%