preview
Medieval 2: Total War

Medieval 2: Total War
Medieval 2: Total War
00:00, 01.11.2006

Každý správný stratég určitě zná sérii Total War. A kdo ji náhodou nehrál, zná určitě jméno. Po té, co jste ještě více zúžily očka naším šikmookým japonským bratřím a dali přes držku Julkovi Césarovi v Římě (Úryvek z archeologické zprávy:

„Na místě byly nalezeny stopy podivné lesknoucí se tekutiny. Jeden z mých neuvážených kolegů tuto tekutinu požil. Jeho kamarád skončil v nemocnici na jednotce intenzivní péče poté co si spolu potřásli rukama.“
) se vracíte zpět do doby, kdy se splašky vylévaly na hlavu těm nebožákům dole na ulici, město bylo plné chmatáků, hospody plné opilců a tomu všemu vládl nějaký zabedněný tupec se třpytící se korunou na hlavě. Vítejte zpět ve středověku!

Zpátky do středověku!

Klik pro zvětšení (Medieval 2: Total War)Jelikož se nacházíme v letech 1080 až 1530, tedy ve vrcholném středověku, dostává se do hry nová, velice důležitá postava – papež. Buďte si jistí, že vás bude sledovat důkladněji, než pražská kamerová síť a bude vám kecat úplně do všeho, včetně barvy vašeho spodního prádla. Ještě než si představíme samotné papežovské přízně-získávání, je nutno připomenout, že klasický koncept série Total War zůstal nezměněn. Máte zde globální mapu, kde stavíte města, staráte se o výhodné obchody a posunujete vaše armády vstříc novým vítězstvím (nebo prohrám, pochopitelně). Jakmile se vaše armáda setká s cizím kazisvětem a vy máte chuť si to sním rozdat naživo, přepne se hra do 3D bitvy, tak jak ji máte nejraději. Je obecně známo, že Total War preferuje taktiku před systémem „pošlu-tam-všechny-jednotky-a-ono-to-nějak-dopadne“ a nejinak tomu bude i v Medieval 2.

Papežská buzerace

Zpět ale k papežovi. Ti sprostější by to popsali jako „lezení papežovi do pr….“, ale jelikož my jsme slušní lidé, nazvěme to „získávání papežovi přízně“. Tuto prekérní situaci lze vyřešit i druhým způsobem, ale o tom až později. Indikátor papežovi náklonnosti indikuje počet křížů pod vaším erbem. Zásadní otázkou jistojistě je: „A jak jich získám víc?“ Způsobů je samozřejmě spousta. Takovými těmi klasickými je uzavírání spojenectví s ostatními katolickými národy nebo budování těch podivných budov, jmenují se kostely, řekl bych, v každém městě. Každé město je v určitém poměru osazeno katolíky, pohany a muslimy. Abyste získali více příznivců katolické církve, můžete vysílat kněží, kteří mimo hlásání katolické církve také budou potírat čarodějnictví a kacířství. Ti se pak pěkně zapotí. Zatímco čarodějnice mají, jak by hráči – především online her – řekli, tzv. „random spawn“ (tedy náhodné objevování), síla kacířů vzniká z odpadlých kněží (že by jim přestaly chutnat oplatky se svěcenou vodou?). Pokud to přeroste až v reformaci, je samozřejmě dobré se s ní vypořádat. Pokud se to podaří, papež bude nadšený. Bylo by ještě dobré podotknout, že kněží se vyvíjejí jako každý správný RPG hrdina, a tak to mohou dotáhnout až na kardinála.

Klik pro zvětšení (Medieval 2: Total War)Klik pro zvětšení (Medieval 2: Total War)

Pojďme si rozbít hubu do Jeruzaléma!

Možná jste to již tušili. Přeci jenom papež mívá podobně šílené nápady. Ano, mluvíme o křížových výpravách. I těch se v Medievalu 2 dočkáte. Výhodou je, že pro účely křížových výprav (ale pouze pro ně) je možné rekrutovat extra silné vojáky – křižáky. Naopak nevýhodou tohoto typu výprav je, že je zde větší šance, že se vaši vojáci zaleknou z různých důvodů nepřítele, a nenávratně zmizí v propadlišti dějin. Každopádně kdo rád riskuje, přijde si na své a dotáhne to třeba až k branám Jeruzaléma.

Neposlouchat se nevyplácí

Zatím jsme si vyjmenovali pouze způsoby, jak si papuldu naklonit, ale jak jsem již naznačil, co když se ho chcete naopak zbavit? Samozřejmě, co by to bylo za svět, kde by se nebylo možné papežově vůli postavit. A ani nemusíte cíleně, stačí jen se vykašlat na vám pepežem zadané úkoly. Nemusíte jich zmeškat mnoho a už papež šílí. Nejdříve vám pohrozí, pokud neuposlechnete, začne inkvizice likvidovat vaše generály. Pokud na nic z toho nebudete brát zřetel, církev dovolí ostatním národům na vás útočit a to už poměrně nevyhnutelně skončí vaší porážkou.

Klik pro zvětšení (Medieval 2: Total War)
Marr3wk_29-10-2006-19-28-54_4.jpgNebojte chlapci, vystřelíme jednu salvu a dem do hospody na pivo.
Klik pro zvětšení (Medieval 2: Total War)
Marr3wk_29-10-2006-19-28-54_5.jpgProč sebou musíme tahat tenhle zatraceně těžkej krám?!

Ale no tak ho sesadíme... proč ne?

Je ale také možné rozzlobit papeže za jinými prospěšnými účely. Například se můžete spolčit s muslimy, což samozřejmě papeže hodně naštve, ale zase získáte sílu, se kterou se vám může podařit ho sesadit z navoněného papežského křesla a dosadit tam vámi zvoleného kněze. Ten pak vlastně slouží jako vaše loutka a hnedle máte nové možnosti.

Zajatci? Zabít!

Co se týče válečné stránky hry, vaše mozkové závity se pořádně zapotí. Novým prvkem je možnost brát zajatce. Ty můžete buď nekompromisně zavraždit anebo za nějaký ten peníz opět propustit. Tato rozhodnutí se projeví na vaší pověsti, která zase ovlivní chování vašich nepřátel. Ještě se bleskově vraťme k městům. U nich si určíte, zda mají být válečně nebo obchodně zaměřená. Ta válečná mají samozřejmě kvalitnější obranné schopnosti a vyrobí kvalitnější jednotky, ale zase vám nepřidají žádné obchodní bonusy.

Klik pro zvětšení (Medieval 2: Total War)Klik pro zvětšení (Medieval 2: Total War)

Pojďme navštívit naše rudé bratry

Pokud si myslíte, že se budete pořád jen dohadovat s papežem o tom, kdo má hezčí bábovičku, jste na omylu. Za tučný obnos peněz si vyrobíte lodě a hurá do Ameriky! Konkrétně té střední. Tam budete moci obchodovat nebo vybíjet Aztécké indiány. Nejen jejich vyvražděním si ale u papeže šplhnete, stejně nadšený bude, když mu domů přivezete bedny plné zlata, tabáku a čokolády (ano, i Svatý otec nedokáže odolat jemné chuti čokolády Milka) a naopak Aztéky naučíte, kdo že je tady šéf.

To, že grafika vypadá bezvadně můžete sami posoudit z okolních obrázků a nám už zbývá jen popřát chlapcům z Creative Assembly hodně štěstí, ať tento.. tak trochu „papežský“ díl dospěje ke zdárnému konci.


CGwillWin