Máte-li rádi svižné RTS strategie nebo dokonce i FPS hry, nastražte uši, protože se k nám blíží něco, co by mělo potěšit dokonce příznivce obou skupin! World in Conflict od Massive Entertainment, kteří již mají za sebou slušné strategie Ground Control I a II, jež se bohužel nesetkaly s větším úspěchem, se nyní pokoušejí prorazit trochu jinak. Z budoucnosti se přesuneme do blízké minulosti – do roku 1989 - kdy na nás čeká částečně fiktivní studená válka. Tedy doba, kdy se USA a SSSR navzájem škádlili kdo má více atomové síly. Jenže ve World in Conflict k poměření sil dojde.
Jsem Bond. Larry Bond.O příběhu singleplayerové kampaně toho není známo mnoho, jen že se na něm podílí známý spisovatel Larry Bond, který se zabývá psaním o všech možných válečných konfliktech, od USA vs SSSR až po Krysy vs Prasata. A dále že budete sledovat osudy jednoho důstojníka, pilně ničícího zloduchy. Rozhodně bychom ale neměli očekávat nějakou lineární kampaň, o to se už kluci z Massive Entertainment postarají. Jak jsem již podotkl, jsme v době fiktivní studené války a tudíž je jasné, že se budou mlátit Rusové a Amíci, jenže je tu ještě třetí strana, prozatím utajovaná. Je ovšem nutné podotknout, že singleplayerová kampaň nebude hlavní devízou World in Conflict. Sami tvůrci se o to snaží a to jak herním stylem, tak systémem vývoje. Nejdřív se totiž pustili do multiplayeru, který je tudíž téměř dokončený a vyladěný.
Že by stratego-FPSka?Stále mluvím o nějakém tom akčním systému boje, který by měl potěšit i zarputilé hráče stříleček, tak se na něj podívejme. Nečekejte stavění budov, těžbu minerálů a rekrutování jednotek. Na začátku hry jednoduše dostanete určitý počet bodů, za které si nakoupíte jednotky dle vlastního uvážení. Na výběr jsou následující kategorie: tankisté, letectvo, pěchota nebo podpora. Snad netřeba připomínat, že silnější jednotka stojí více než nějaký ubožák. Je tedy na vás, zda-li armádu postavíte na třech super obrněných tancích nebo na velké letce malých letounů. K akčnosti hry dále ještě přispívá možnost skočit přímo do rozehrané multiplayerové bitvy a okamžitě ji pomoct obrátit ve svůj, či spojencův prospěch.
Kolik kontrolních bodů máš, tolikrát jsi člověkem
Měli bychom už tedy vybrané jednotky, ale co teď? Vaším cílem je podobně jako v Battlefieldu zabrat co nejvíce kontrolních bodů, tím že u nich budete na nějakou dobu stát. Hra ale nekončí pozabíjením nepřátelských jednotek, je zde totiž systém podobný tomu z FPS her, kdy se po smrti opět ocitnete u obrazovky s výběrem povolání a můžete vběhnou do hry nanovo, jako někdo jiný. Stejně tak je tomu u World in Conflict, akorát že místo změny povolání si zde znovu nakoupíte jednotky – a to klidně jinačí než ty předtím. Stejně tak po zničení některé vaší jednotky, se vám začnou na konto pomalu přičítat bodíky, které daná jednotka stála. Takhle na vás čeká opravdu svižná a zábavná strategie ve stylu FPS s jednou lahůdkou navíc – atomovou bombárnou. I když už si myslíte, že máte vítězství v kapse, protivník se brání z posledních sil, nejásejte předčasně. Stačí jedna dobře namířená atomovka a jdete k zemi.
To byste nevěřili, jakými grafickými fintami se dá vyšperkovat hřib!
O grafice prostě nemá cenu diskutovat, stačí jediný pohled na okolní obrázky a víte, že jde o jednu z nejpromakanějších strategií svého druhu blížící se grafice nejedné FPSky. Samozřejmostí je absolutně volný pohyb kamery, takže pokud vás zajímá, jestli vaší vojíni bojují a nedloubají se v nose (mimochodem, byl dloubání se v nose vůbec v nějaké hře?), ve World in Conflict máte možnost si vše ověřit. Stejně tak se autoři z Massive Entertainment dušují možností masivní destrukce všeho okolí – od rozmlácení aut, přes ničení budov až po podpalování lesů – všechno jde! Pokud vás ale zajímá i jak vypadá hra v pohybu, neváhejte a nastartujte náš video přehráváč, kde v sekci trailery naleznete dvě povedená videjka z této válečné strategie. První z nich vám ukáže, jak rychle se dokáže hezky vypadající bitva změnit na pořádné peklo – ano, zajdeme si na houby. V tom druhém shlédnete jakýsi fiktivní filmeček, který se hrou nemá moc společného, ale jako propagace, proč ne.
Výsledek?
Věřím, že by World in Conflict mohl mít velký úspěch. Z pohledu jednoho hráče to asi nebude nic víc než další válečná strategie, tentokrát ve svižnějším stylu, ale pro vyznavače onlinového zápolení to vypadá na velkou výzvu. A s trochou štěstí by se hra mohla procpat i na oficiální progamingovou scénu. I když, to už jsme trochu v říši snů, ale, kdo ví… Každopádně přejme vývojářům z Massive Entertainment hodně štěstí a kvalitní proti atomový štít, aby hru úspěšně dokončili.