Titul Metro 2033 doprovází zajímavý shluk událostí. Ukrajinští tvůrci 4A Games, v jejichž dílně nabírá hra reálných obrysů, ještě před časem pracovali společně s GSC GameWorld na úspěšné sérii S.T.A.L.K.E.R. Jenomže se nepohodli a tak se skupinka z nich odtrhla a započala práci na úplně novém projektu. První zvěsti o Metru 2033 přicházeli už před poměrně dávnou dobou, avšak teprve dnes si lze představit hru jako jednotný celek. Co nabídne? Odkud vývojáři čerpali námět na dějovou linii? Na to vše se pokusíme odhalit odpověď.
Příběh pochází z pera ruského spisovatele Dmitryje Glukhovského. Kniha se stejnojmenným názvem jako připravovaná hra jej okamžitě vyšvihla mezi spisovatelskou smetánku. Mladý autor k bestselleru připojil pokračování (Metro 2034) a jedná s hollywoodskými filmaři, kteří projevili zájem jeho knihu zfilmovat.
Námětu se chytli také 4A Games. Hráči nahlédnou do zdevastované ruské metropole, kde se zbytky lidské civilizace krčí v podzemí, obávajíce se radioaktivitou zamořeného venkovního světa. Ten zasáhla atomová bomba či jiný druh zbraně hromadného ničení a všichni přeživší se „skutáleli“ do útrob metra. Skupiny lidí si vytvořili útočiště na stanicích, které zastávají úlohu jakýchsi tábořišť. Veškerá infrastruktura se smrskla do prostoru tunelů, které ve své nekonečné temnotě skýtají mnohá překvapení, o nichž se lidským „dobyvatelům“ podzemí ani nesnilo.
Depresivní prostředí, apokalypsa a nálada pod psa. Nepřipomíná vám tohle něco? Zajisté, existuje spousta her, v nichž se přeživší lidské civilizace vypořádávají s nenadálou katastrofou. Bezpečně nejvíc stejných rysů vlastní Metro 2033 se Stalkerem. Ponurá atmosféra a temná zákoutí dohromady tvoří zajímavý koktejl, navíc jej usrkáváte s vědomím, že nad vašimi hlavami krouží v nehostinném podnebí různá pochybná stvoření, kterým se led a mráz zarývá pod kůži. A tak netouží po ničem jiném, než se s lidskou rasou utkat o titul vládce spletitého podzemí.
Ujmete se role mladíka Artyoma, okolo něhož se nabalil docela podivný životní příběh. Byl ještě nemluvně, když Moskva upadla do stavu „klinické smrti“. Nepamatuje si z té události nic, jediné, co mu utkvělo v paměti a co jeho oči vídají dennodenně, je prostředí stanice Exhibition, v níž žije. Ve svých dvaceti letech se přidává k místním průzkumníkům. Vychází do míst, kterým by se každá jiná, rozumně smýšlející bytost obloukem vyhnula.
Nahlédneme-li znovu do díla skupiny GSC, objevíme volnost. Ve Stalkerovi jste si mohli úkoly de facto vybírat. Nebo jen vést řeči s přítomnými NPC. Metro 2033 se snaží razit podobnou myšlenku. Každá stanice si žije vlastním životem, přičemž produkuje své vlastní suroviny a vyrábí své nástroje. Jednotlivé stanice spojuje hustá síť tunelů. Na tržišti je možné zakoupit vybavení k misi, zbraně nebo lékárničky. Každou postavu kolem vás obestírá nějaký příběh. Chcete-li, nastavte sluchovody a vyslechněte jej. Možná, že mezi řádky objevíte něco zajímavého.
Metro 2033 sází na hutnou atmosféru. Stěžejní prvek celé hry podpoří hned několik aspektů. Většinu z nich už jsme tu párkrát zmínili, především to bude stísněný prostor metra, zpustošené prostředí, špína a celková nemohoucnost. Ta se projeví i ve střelivu, jehož se krutě nedostává. Místo ukazatele nábojů uvidíte jejich počet v zásobníku. Zbraně byly pro tuto potřebu speciálně upraveny. Nabízejí se dvě alternativy, kterak se zlobivým a hlavně v zatemnělých koutech se skrývajícím nepřítelem zatočit.
Ještě v dobách, kdy život probíhal na povrchu zemském, se vyráběly náboje, které se nyní v podzemí vyvažují zlatem a taktéž se považují za jednotnou měnu. Jsou ve všech směrech lepší a účinnější než jejich obdoba vyrobená ve stísněných prostorách. Hra vás tedy velmi záhy postaví před možnost volby: Budete radši šetřit silnější náboje nebo za ně nakoupíte plný pytel střeliva slabšího? Toť otázka, na níž si hráč musí chtě nechtě odpovědět.
O samotném soupeři, s nímž budete svádět boj, na povrch příliš informací neprosáklo. Obligátní řeči o jeho nebezpečnosti snad můžeme vynechat. Sami Moskevčané jej častují po svém, ale asi nejvíc zde zlidověl pojem „Dark Ones“. Tato stvoření se ještě na žádném ze screenshotů neobjevila, a tak zatím můžeme jen odhadovat, jak „krásné“ je tvůrci vymodelují. Každopádně Artyom se s nimi konfrontuje poměrně brzy. Jedna z jeho prvních misí vede do stanice Riga, kterou sužuje nedostatek potravin a nějaká statečná duše musí hladové žaludky tamních obyvatel nakrmit.
Hra vychází podle nepotvrzených zpráv v březnu následujícího roku pro PC a Xbox 360. Striktnost, s níž se autoři rozhodli spolupracovat při tvorbě příběhu, je opravdu markantní. Dokonce na ní svrhly řeč, když se jich reportéři ptali na multiplayer. Obsahuje knížka multiplayer? Těžko, tudíž ani ve hře jej nenaleznete. Strohá, leč výstižná odpověď. V Metru 2033 rozhodně dřímají ambice na to stát se úspěšným titulem. Doufejme, že se tvůrci vyvarují chyb a bugů, které třeba Stalkera nepěkně sžíraly. O grafické stránce počinu víme jen velmi kusé informace, což je celkem paradoxní, přihlédneme-li k datu vydání, jež se pohybuje někde v prvním čtvrtletí příštího roku.