Need for Speed to v poslední době vůbec nemá lehké, ale co se mu musí připočíst k dobru – snaží se se svou prachbídnou situací něco dělat. Po několika zpackaných titulech, za nimiž stáli právě ti pánové a dámy (?), jež už dva a půl roku konstruují i nové The Run (EA Black Box), to vypadalo, že slavná závoďácká série navždycky ztratí svojí výjimečnost. Na poslední chvíli však přispěchalo z boxů ultra-realistické Shift, po něm ještě lepší Shift 2, kteří doutnající plameny na střechách závodní divize Electronic Arts zvládli uhasit.
Jenomže aby se najednou Need for Speed – kdysi čistě arkádové a značně lineární zábavě – nezačalo přezdívat simulace, musel nutně přijít další díl. Ideálně takový, který by vše vrátil do starých kolejí. Hot Pursuit z loňského listopadu splnilo očekávání, takže se zdálo, a stále ještě zdá, že série žije. Že se na letošní „Fall“ připravuje další díl, to bylo většině herní veřejnosti už dopředu známo. Že si ta novinka bude říkat „The Run“, rovněž prolétlo internetem se značným předstihem. Ale až červnová Étrojka odhalila skutečnou podstatu hry: Chodidla. A s nimi spojeného hlavního hrdinu.
Abychom to celé vyjasnili. Tvůrci uvádějí, že vybíhání z auta vám zabere asi 10% z celkové hrací doby. Jako by snad chtěli říct: „Zase tolik nevyšilujte a nezapomeňte, že tohle je hlavně o závodění. Nejsme žádný GéTéÁčko.“
Přitom s touhle možností si autoři jeden čas skutečně pohrávali. Jenomže rychle přišli na jeden důležitý fakt – tohle je Need for Speed. „Zprvu to bylo navrženo jako free-form systém. Hlavní hrdina mohl vyběhnout ven a objevovat svět. Po různých testech jsme ale rychle zjistili, že jakmile takovou možnost hráč má, nechce být omezován a chce se pohybovat kdekoli. NfS je závodní hra, to by nešlo. Navíc by nás vybudování plnohodnotného systému stálo další rok,“ vysvětluje Steve Anthony, jeden z designérů vozidel. I proto se v The Run – pakliže pustíme volant - setkáme jen s přísně naskriptovanou akcí.
Příběh se točí kolem automobilového závodníka Jacka. Příjmení neznáme a zřejmě ani znát nebudeme. Ne snad že by dalo příliš práce nějaké vymyslet, ale spíš pro vyprávění dějové linie nebude nijak důležité. Co bude mnohem důležitější, že tenhle Jack se účastní nejdelšího ilegálního závodu v USA – sprintu se startem v San Franciscu a končícím až pod Sochou svobody. Během závodu ho samozřejmě potká mnoho a mnoho obtíží, ale nebyl by to Jack – mladý a odhodlaný pirát – aby se z nich se vší parádou nevysekal.
Představovačka na E3 byla jaksepatří epická, nabouchaná a nastínila toho poměrně hodně. Nejdřív chvilka závodění - už teď si můžeme říct, že jistota nového Mustangu, GT3 Porshe a trojkového kupéčka od BMW je celkem vysoká -, pak ale do Jacka z boku narazí auto a jeho vehikl totálně sešrotuje. Jack vyskakuje a utíká chlupatým po chicagských střechách. Teď teprve přichází ta část, kdy se hráč na moment ujme kontroly nad svým hrdinou. A to formou in-game minihry. Zkrátka v danou chvíli zmáčkne to tlačítko, jež po něm hra žádá.
V béčkový akčňák se sekvence promění poté, co se na Jacka vyřítí vrtulník s nažhaveným kulometem. Zasypává střechu sprškou kulek, Jack se jim obratně vyhýbá a přeskakuje na další střechu. Teď už by se asi v reálu lámaly kosti. Ne tak ale našemu hrdinovi, kterého čeká ještě jeden skok, zachycení se římsy a pád na zem. Tím ale demoverze nekončí.
Pomocí dalšího sledu tlačítek oberete přijíždějící policisty o jejich vůz a za hřmění vrtulníku nad hlavou pádíte z města. Už to vypadá nadějně, když v tom ještě jeden skript – a helikoptéra prošpikuje kulkami cisternu před vámi. Mohutná exploze, vy strhnete řízení a váš vůz se ocitá na střeše. To by možná ještě nebylo zase tak špatné, řeknete si, jenomže záhy na to zjišťujete, že jste doplachtili přímo do kolejiště a troubící vlak se kvapem blíží.
Další zběsilé mačkání tlačítek a úprk pryč z vozu. To bylo o fous. Teď bouřlivý potlesk v hledišti a „coming soon“ na obrazovce. Možná že se jednalo o nejadrenalinovější část celého The Run. Možná, že podobné kousky budou ve hře vaším denním chlebem. Nic z toho nelze zatím potvrdit, ani vyvrátit.
Na povrch se ale dere jedna štiplavá otázka: Vážně chceme takové Need for Speed? A na ní navazující: Nepřehání to Black Box? Podobně lze taky polemizovat nad výrokem britského Guardianu, který The Run pojmenoval jako Uncharted na čtyřech kolech.
Graficky si nové Need for Speed znatelně přilepší. Pohánět ho totiž bude Frotbite 2 engine. To je přesně ten motor, který je ukryt třeba ve třetím Battlefieldu a na němž si DICE tolik zakládá. Dovoluje totiž velmi pěkné hrátky s fyzikou. Poprvé se tenhle engine objeví i v závodní hře. Trvalo rok přebudovat jej ze střílecí do závodící podoby. A když už jsme u té časové přímky, asi by neškodilo trochu z Black Boxů smýt špínu, jíž na ní v minulosti herní veřejnost se vší pompou nakydala. EA chtěla po Black Boxu nový díl každý rok, a to je s ohledem na kvalitu úkol značně složitý. Teď mají možnost se očistit. The Run je ve vývoji dva a půl roku. Zároveň se pro ně výmluva s časovou tísní stává nepoužitelnou.
„Frostbite 2 nám – co se destrukce týče - dává neuvěřitelné možnosti,“ libuje si Jason DeLong, výkonný producent EA. Možná tím nastiňuje, že by The Run mohlo v listopadu lézt do písečku mimo jiné i takovému Split/Second. „ Hráči poskytneme zážitek z jízdy, jaký ještě v sérii NfS nezažil. V jádru je to stále ta stejná závodní hra, jejíž příběh ale díky Frostbite 2 můžeme posunout dál než kdy předtím.“
Společně s tím je spojená i technologie, o kterou se v Black Boxu stará kameraman Adam Myhill. Při snímání herců využívá podobných technologií jako Cameron ve svém Avatarovi. Díky tomu by se mělo docílit jednak daleko propracovanější animace postav, jednak taky mnohem akčnějšího zážitku v jednotlivých cut-scénách. Tak uvidíme, zní to hodně slibně. Jen aby to nové NfS dokázalo plně zužitkovat.
Velké debaty se vedou taky kolem jízdního modelu. Že to bude arkáda, je každému jasné už teď, to by si jinak EA nepořizovalo dva Shift díly. Hráči vyznávající spíš simulaci by však rozhodně neměli přijít zkrátka, alespoň podle slov designéra Alexe Grimbleyho: „Chtěli bychom v tomhle směru The Run umístit někam mezi Shift 2 a Hot Pursuit. Rádi bychom totiž nabídli hru i hráčům, kteří mají radši simulaci. Podobně jsem na tom i já – nechci se začít nudit po deseti minutách hraní.“
Své místo ve hře si najde i dobře známý Autolog. Hráči dovolí soupeřit s ostatními a sdílet svoje výsledky s celým internetem – tak jak jsme zvyklí z minula. Kromě toho taky uvidíte, v jaké části závodu se ostatní závodníci zrovna nacházejí, a jestli tedy má cenu opakovat jízdu kvůli lepšímu času nebo se na to vykašlat a radši ujíždět do dalšího města, než vás kamarád předhoní.
O vozovém parku zatím tvůrci zarytě mlčí. Můžeme tak zatím mluvit jen o těch modelech, na které jsme narazili v gameplay demu. Víc nic. Dobrá zpráva ale je, že místo osmdesáti kilometrů tratí jich The Run nabídne hned tři stovky. To je oproti Hot Pursuit slušný nárůst.
Black Box si potřebuje napravit reputaci, a tak to s vylepšeními vzal skutečně od podlahy. Novinky, s nimiž se na E3 vancouverský tým vytasil, by jim leckde bohatě stačil na tři i víc dílů. Vybíhání z auta zní bezpochyby jako fajnová featurka, teď jen aby hře nesrazily vaz všudypřítomné skripty. A aby se to tvůrcům nakonec ještě nevymklo z rukou.
Odpovědi na otázky – a že jich není málo – však nerozkryjeme dřív než 15. listopadu, kdy hra vychází na PC, X360 a PS3.