Hráč počítačových hier si nedá pokoj. Aj na dovolenke v Turecku si všíma ako miestny ľudia trávia svoj voľný alebo aj pracovný čas. Okrem bežných a neprekvapivých činností, ktorých je veľa, sa venujú aj činnostiam, pre hráčov dosť blízkych.
Turci, aspoň teda tí v dovolenkových oblastiach, sú priateľskí, ústretoví a milí. Jednoznačne pre vás urobia prvé aj posledné. V podniku sme si dali s priateľkou Piňa Koládu. Pri platení Eurami neváhal ísť rozmeniť hotovosť do najbližšieho možného obchodu, čo sme si všimli, obehol ich minimálne päť. Oficiálne platidlo v Turecku je Turecká líra, avšak nemáte problém platiť dolármi, eurami, prípadne aj ruskou menou.
V miestnych obchodíkoch kúpite všemožné hračky, starý Tetris, Tamagochi. Ale aj hry na Nintendo 3DS, ktoré u nás nezoženiete. 30 hier v jednom balíku pochybnej kvality a podobne. Nákup niektorých vecí je tu jednoducho riskantný. Tak ako neodporúčam nákup nekvalitného oblečenie Made in Turkey, tak neodporúčam ani nákup hier. Aj keď falošné slnečné okuliare značky Ray-Ban sú celkom obstojné, na to, že ma stáli 4 Eurá.
Turci sú ľudia hraví.Svedčí o tom napríklad vysoko obľúbená herná séria Mount and Blade. Preto ma neprekvapilo množstvo mladých ľudí, hoci aj predavačov, ktorí sedeli na plastovej stoličke pred svojím obchodom hrajúc na Iphone, prípadne drahom Samsungu nejakú hru. Najčastejšie hrali nejaké preteky, prípadne tzv. spoj tri hry. Mladí hrajú jednoducho všade na svete a podobne ako u nás aj v práci.
Ale to sa dá tak nejak od Turkov čakať. Hravá povaha, ktorá platí aj pre starších. Ako môžete vidieť na videu, tak starší pán predávajúci zmrzlinu sa vo svojej práci pekne vyžíva. Je to dávna turecká tradícia, ktorou osviežujú nudný predaj inde na svete. Nakupovať v Turecku je príjemný zážitok s príjemnými a hravými ľuďmi.
Podobne ako sa hravo predáva starším mužom zmrzlina, tak aj starší páni hrávajú herné tituly na mobiloch tiež. Akčnú hru som si síce nevšimol, ale logické hry sú úplne bežné. Mimochodom už som si nevšimol, že by hrali na počítačoch na verejnosti ako pred pár rokmi v Grécku, kedy to bolo čo Grék to hráč na počítači. Vtedy, avšak žiaden nenavštívil operačný systém svojho mobilu aby sa hral. Rozmach mobilov je aj preto znateľný.
Je jednoduchšie v práci hať hru na mobile ako na počítači predsa. V grécku pred pár rokmi nebol problém, aby na recepcii hotela mal recepčný zapnutú hru Counter-Strike. Teraz v Turecku pán z recepcie, ktorý mal asi 40 rokov hral akčný titul, ktorý som nezistil ako sa volal.
Je príjemné vidieť ako vie tráviť čas človek aby si psychicky oddýchol. Jasné, boli tam aj ľudia, ktorí od rána do večera húlili jednu cigaretu za druhou, prípadne popíjali alkohol, či hrali karty. Ale našli sa aj takí, a nebolo ich málo, ktorí hrali mobilné hry, alebo čítali nejakú knižku. Nudnejší a predvídavejší už boli Rusi na dovolenke, ale to je ďalšia kapitola, ktorej sa nateraz venovať nebudem.