recenze
Uncharted: The Nathan Drake Collection

Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze
Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze
16:00, 30.09.2015

K mamince patří tatínek, ke smaženému sýru hranolky, Mario je neodmyslitelně spjat s Nintendem, sérii Forza Motosport bychom našli pouze v zeleně zbarveném Xboxu, a stejně tak věhlasná trilogie Uncharted patří jednoznačně, a pouze do modrého světa PlayStationu. Kolem a kolem, šikulové z Naughty Dog svoji vývojářskou činnost spojili převážně se Sony. A nechci předjímat manažerská rozhodnutí, ale asi nemůžeme čekat, že by se na tom do budoucna něco měnilo. Minimálně ne v nadcházejícím roce, kdy Naughty Dog makají na již čtvrtém dílu této parádní akce, která ponese podtitul Thief's End. Nicméně to je ještě daleko. Dle prozatímních oficiálních informací bychom se jej mohli dočkat v březnu příštího roku.

Abychom vyplnili čekání něčím smysluplným, co takhle si zahrát předchozí tři díly? Ať známe minimálně příběhové pozadí (pro ty, co nikdy Uncharted nehráli) nebo si znovu připomeneme tu bezhlavou a parádní jízdu s Nathanem Drakem v hlavní roli, v lepší grafice na PlayStation 4. Jo, je to možné! Do redakce se k nám dostala pořádně nabušená edice Uncharted: The Nathan Drake Collection, která v sobě skrývá všechny tři díly: Drake’s Fortune, Among Thieves a Drake‘s Deception, které byly doposud k dispozici pouze na PlayStation 3. Práci na tomto remasteru Naughty Dog přenechali vývojářskému studiu Bluepoint Games, což hned vyvolává jednu otázku: nepokazí tito tvůrci tak dokonalé hry svými zásahy? Nechme spekulace být, a pojďme se podívat, jak to vše dopadlo - v naší recenzi.

Klik pro zvětšení (Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze)

Klik pro zvětšení (Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze)

Nathan Drake jako herní Indiana Jones

Pokud jste si před pár týdny koupili konzoli PlayStation 4, pomalu se rozkoukáváte po jednotlivých titulech a ještě jste neměli tu čest o Uncharted cokoliv slyšet, začněme raději pěkně pozvolna. I když ono to pořádně ani nejde. Po vsunutí Blue-ray disku do mechaniky začne pořádná jízda, která se nezastaví, dokud neuvidíte závěrečné titulky třetího dílu. Tzn.: v práci si vezměte tak tři dny volna před víkendem, ženu pošlete na wellness pobyt na druhou stranu republiky, nakupte zásoby energeťáků, odpojte zvonek, zkontrolujte, jestli máte zaplacenou elektřinu, stáhněte rolety, vypněte mobil a pohodlně se usaďte. Disk se v mechanice roztáčí na plné obrátky, a vy se můžete ponořit do této veleúspěšné trilogie.

Jen pro pořádek: Uncharted je akční adventura viděna z pohledu třetí osoby s osobitým a charismatickým hlavním hrdinou Nathanem Drakem. Čeká na vás hromada hopsacích pasáží, tuny přestřelek, nečekané zápletky a několik hádanek, které budou kočírovat jinak zběsilé tempo.

Klik pro zvětšení (Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze)

Někteří filmoví nadšenci mohou shledávat podobnosti s největším dobrodruhem a nesmrtelným chlápkem, kterému nikdy nedojde humor, Indiana Jonesem. Přesně takové by mohlo být přirovnání pro Nathana Draka, jako Indiana Jonese videoherního průmyslu. A doopravdy takový je. Neustále se honí za všemožnými dobrodružstvími po celém světě, aby objevil i ty nejskrytější poklady. Stejně jako Indy se i vy ocitnete v prekérních situacích (a že jich není zrovna málo), a jako zázrakem z nich vyváznete zdraví – občas s nějakým tím šrámem, ale vždy se svébytným humorem. Ty nejlepší hlášky vznikají v těch nejhorších možných situacích, kdy se spíše soustředíte na to, jak Nata zachránit před palbou po zuby ozbrojených žoldáků nebo, jak utéct pryč před jistou smrtí, a on si v klidu prohodí jeden vtípek ze své nevyčerpatelné zásoby.

Je potřeba si uvědomit, s jakou trilogií máme tu čest. Každý jednotlivý díl způsoboval v době svého vydání padání čelisti na počkání. Naughty Dog se v každém dílu překonávali a ždímali z tehdejšího PlayStationu 3 maximum výkonu. Dnes už to asi nevnímáme, ale první díl přinášející namočené oblečení donutil pozastavit se snad každého. Ve druhém díle jsme se setkali s doopravdickými věcmi, žádné kousky textůr. Tam, kde má být skříň, už nebyl otexturovaný kvádr, ale byla tam skříň dokonce s oblečením. A třetí díl byla gradace technologického posunu sama o sobě. Vím, že v dnešní době next-gen konzolí se na tyto věci díváme asi jako na samozřejmosti, ale neodpustil jsem si takto nostalgicky zavzpomínat. Ale prozradím vám jednu věc: tu spadlou čelist jsem měl i dnes. Občas jsem se pozastavoval a rozhlížel na tu krásu všude kolem, a všímal si těch nejmenších detailů, na které Naughty Dog mysleli.

Klik pro zvětšení (Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze)

Klik pro zvětšení (Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze)

To už bude určitě konec? Aha, tak teď už to bude určitě končit... KONEC Já chci ještě!

Ohromující grafika, dokonalá architektura jednotlivých lokací, provázanost příběhu, velkolepá výpravnost a spousta doplňujících animací dělá z těchto remasterů téměř vysokorozpočtový hollywoodský film, který kormidlujete právě vy. Je to přesně ten typ hry, ve které se dočkáte spousty “wau” efektů, a vše postupně graduje s každou úrovní. V jednu chvíli si budete myslet, že už vás hra nemůže ničím překvapit, a scénáristé šikovně přehodí vyhybku a nastane další z nečekaných zvratů.

Příběh Uncharted je pevně spjat s Nathanem Drakem. Jednou se vydáte hledat 400let staré tajemství vašeho pradědečka Sira Francise Drakea. Po druhé vyrazíte hledat pravdu do himalájského údolí Shambhala. A ve třetím díle budete zkoumat po věky zapomenutou “Atlantídu” v arabské poušti. Jednotlivé příběhy mají několik společných rysů: vždy budete vědět, kdo je váš hlavní nepřítel, co je vaším úkolem, ale hlavně, proč to všechno máte dělat.

Klik pro zvětšení (Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze)

Mohlo by se zdát, že příběh je postaven na laciných dobrodružstvích, ale klíč hledejme v tom, jak je nám servírován. Nechci se opakovat, ale obrovskou devízou Uncharted je načasování jednotlivých příběhových pasáží. Jsou navrženy tak, že se zaručeně nebudete nudit ani minutu. A když už si budete myslet, že vás nic nepřekvapí, autoři přehodí dějovou linii, například se vrátíte zpět v minulosti a chopíte se malého Nathana, který nám ukáže, odkud se tu vlastně vzal.

Obecně řečeno, střídání jednotlivých dějových linií je běžná záležitost. Některé prostřihy bych lépe nenačasoval. Nemohu zapomenout na moment, kdy Nathan s úsměvem konstatuje “Tady se nemůže nic stát.” - Střih – a ležíte zkrvavený ve sněhu - následek náramné exploze. A podobných okamžiků je zde celá řada – prostě a jednoduše scénáristé vás nenechají ani chvíli odpočinout.

Klik pro zvětšení (Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze)

Klik pro zvětšení (Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze)

Správný dobrodruh necestuje sám…

Než se stačíte vzpamatovat z jednoho prostředí, už jste zase na druhé straně zeměkoule. Ano, během své pouti za závěrečnými titulky navštívíte spousty džunglí, ostrovů, historických měst, indiánskou rezervaci, hory, prastaré chrámy, nedotčené hrobky, poušť nebo se projedete vlakem. To je jen zběžný výčet míst, kudy se budete protloukat.

A nebudete na to sami. Občas se k vám připojí váš mentor Sally, jenž vás nenechá v žádné bryndě a půjde s vámi, bok po boku, vstříc všemožným přestřelkám. V každém díle měl Indy nějakou slečnu, s kterou sdílel dobrodružství. I zde se jich dočkáte. Potkáte upjatou novinářku Elenu. Asi vás nepřekvapí, když prozradím, že nezůstane jen u doprovázení Nata na cestě za poklady. V dalších dílech se to trošku zkomplikuje, protože na obzoru se objeví drsná lovkyně pokladů Chloe. No, a dvě ženy a jeden muž, jak to asi dopadne…. Všechny osoby se nebojí jít po vašem boku nebo řídit nejeden dopravní prostředek, aby Nathan mohl nerušeně střílet po žoldácích. A po tom všem, co přežijete, zjistíte, že někteří nejsou tak úplně přátelé a hrají to na obě strany, budete mít pocit zrady. Ale to už vám nebudu kazit jeden z dalších zlomových momentů.

Klik pro zvětšení (Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze)

Klik pro zvětšení (Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze)

Akce a napětí střídají starobylá tajemství

Nerad bych se dopouštěl korupčních výrazů, ale nebojím se říct, že Uncharted je jeden velký tunel. Rozhodně se vám nestane, že byste někde zabloudili, protože vás hra bude pěkně navádět v předem připravených koridorech. Opravdu se nerad opakuji, ale mnohokrát se mi v jednotlivých lokacích stalo, že jsem se zastavil a rozhlížel po okolním světě. Navíc v rozlišení 1080p při 60Hz a s kvalitnějším nasvícením vše vypadá neskutečně. I kdyby tato hra vyšla v současné době, vůbec by se nemusela stydět za své grafické zpracování. Ale zastavit se a rozhlížet se určitě nevyplatí, protože zatímco jsem se kochal, banda nepřátelských gentlemanů mě měla na mušce a já se už nestačil zachránit.

Akčních pasáží je ve všech třech dílech více než dost. A je jen na vás, jak se k nim postavíte. Buď vezmete do ruky nejbližší zbraň a naběhnete neohroženě do vřavy a jako Rambo postřílíte jednoho po druhém, nebo se tiše jako duch proplížíte k nepříteli zezadu a potichu ukončíte jeho životní pouť. Osobně preferuji připlížit se, odjistit žoldákovi jeho vlastní granát, pak se odplížit do bezpečí a kochat se, jaký rachot umí způsobit odjištěný granát. Nicméně přestřelkám se tak jako tak nevyhnete, a k dispozici budete mít velkou škálu zbraní – pistole, samopaly, brokovnice, útočné pušky - prostě na co si jen vzpomenete. Nemohu nezmínit, že krycí systém je propracován do nejmenších detailů, takže střílení naslepo zpoza rohu nebo zpoza překážky je samozřejmostí. No, a pokud si to situace žádá, musí Nathan prokázat svou sílu i v pěstních soubojích. Když k tomu všemu přičteme, že první díl prošel přepracováním ovládání, aby splňoval ty nejpřísnější kritéria dnešní doby (L2 míření a R2 střelba), nemusíte nic řešit a jen si užívat plynulou akci.

Klik pro zvětšení (Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze)

Jak jsem zmiňoval, vaši mysl prověří i hádanky. To si vždycky vytáhnete váš notes (další podobnost s Indiana Jonesem... náhoda?), abyste si vše pečlivě prostudovali a následně už je jen na vás, jak si poradíte s pěknou řádkou puzzlů. V notesu nenaleznete jen snůšku archeologických poznámek ale i několik velmi vydatných vtípků. A propo, už jsem zmínil, že si hru užijete i bez znalosti angličtiny? Ne? Tak potom mám pro vás skvělou zprávu. Český distributor Sony zajistil veškerou textovou lokalizaci všech tří dílů, a za to jim patří velké díky, protože takhle si mohou příběh - a hlavně veškerou tu legraci - užít úplně všichni.

A jestli je vám tato jízda málo, tak vývojáři do hry zakomponovali průchod kampaněmi na čas, tzn., můžete se porovnávat s kamarády nebo sami se sebou, jak rychle zvládnete projít vámi určenou pasáži hry.

Klik pro zvětšení (Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze)

Klik pro zvětšení (Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze)

Konec se už nezadržitelně blíží, tak je na čase rekapitulovat

Slovy Horsta Fuchse: „Nedostanete jen jednu hru ani dvě hry, ale hned tři hry v jednom balení – a to se vyplatí.“ Věřte mi, na tuhle jízdu budete velmi rádi vzpomínat a hlavně si zkrátíte čas při čekání na čtvrté pokračování. U všech tří dílů strávíte přibližně 30 hodin - v závislosti na zvolené obtížnosti. A Horst pokračuje: “ ...a jako bonus přihazuji dvě obtížnosti: s tou první si hru bezstarostně projdete v adventurním tempu a druhá ji učiní peklem pro ty největší hardcore hráče. Je vám to stále málo? A aby toho nebylo málo, tak dostanete navíc photo mod zcela zdarma!”

Jen trošku zamrzí, že tento remaster neobsahuje tolik oblíbený multiplayer, se kterým jsme se mohli setkat u druhého a třetího dílu. Takovou menší náplast na bolístku je fakt, že při koupit Uncharted: The Nathan Drake Collection obdržíte i poukaz na vstup do bety multiplayeru Uncharted 4. Ale nechme kritiku být, tahle hra - resp. remaster - si ji vůbec nezaslouží. No, i když jednu chybu jsem ještě v průběhu hraní objevil – nepustí vás!



Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech.

Klik pro zvětšení (Uncharted: The Nathan Drake Collection - recenze)

Recenzovaná verze: PS4
SUPER
95%
CZECHGAMER
Pořádná porce akce, zábavy a hádanek s videoherním dobrodruhem Indiana Jonesem – Nathanem Drakem v hlavní roli hollywoodského filmu, který si nesmíte nechat ujít!

CGwillWin