Na novou Mafii řada z nás čekala a těšila se již několik let. Nyní se nám třetí díl dostává do rukou a je na čase, abychom se podívali, jak se nový díl série, které mnoho z českých hráčů považuje za české kulturní dědictví, povedl. Na následujících řádcích se tedy pokusím zodpovědět otázku mnoha z vás, a to, jestli se trojku vyplatí koupit a zda naplnila naše očekávání.
Samotný příběh hry není nijak překvapující, jelikož během vývojářských deníčků, které předcházely vlastnímu vydání, jsme se dozvěděli vše podstatné. Ze slušnosti alespoň naznačím, o čem to celé vlastně je. Hlavním hrdinou je tentokrát veterán z vietnamské války, Lincoln Clay, který se vrací do města New Bordeaux, aby se opět shledal se svojí adpotivní rodinou, avšak ihned po jeho návratu se věci začínají komplikovat a Clay je tak vržen na cestu, která rozhodně nebude snadná. Souhrou náhod se totiž dostává do hledáčku mafiánského bosse Sala Marcana a co se týče příběhu jako takového, za sebe mohu říci, že je rozhodně se na co těšit.
Příběh je totiž tím největším tahákem, na který se lze s klidným srdcem při hraní Mafie III zaměřit. Hodně napomáhá i způsob zpracování a vyprávění jednotlivých pasáží, které doplňují retrospektivní a válečné záběry. Styl je vskutku filmový a užíval jsem si každý prostřih i emoce, čišící z jednotlivých postav, které postupem času poznáváte. Během jednotlivých scén zažijete však i humorné části, kdy z Lincolna padají solidní hlášky, takže se na nové cut scény budete vždy těšit. Grafickému zpracování těchto herních pasáží se dá také vytknout málo co. Animace postav jsou na velmi dobré úrovni, dabing jednotlivých protagonistů je taktéž povedený a s každou postavou se tak hráč dokáže lépe sžít a pochopit její uvažování a "náturu".
Jak cut scény, tak i samotná hra těží také z výborné zvukové stránky. Soundtrack, který je k dispozici, patří k tomu lepšímu, čeho jsme se v open-world hrách ve stylu GTA, mohli dočkat. Šedesátky na vás budou znít ze všech koutů, počínaje kapelami, vyhrávajícími v barech po rádiové stanice, které budete ladit v jednom z mnoha dostupných vozů. Narazíte tak na mnoho známých interpretů a melodií, které si budete ještě dlouho pobrukovat. Další skvělou složkou jsou i "dobové" talk show a zprávy, ve kterých se dozvíte to nejpodstatnější z aktuálních dní. Působivé je též, že autoři vhodně zvolili i hudební doprovod jednotlivých misí, takže z tohoto hlediska hře rozhodně není co vytknout. Zatím recenze vyznívá velmi pozitivně, takže teď se mrkneme, jestli titul skrývá i nějaká ta negativa.
Bohužel ano. Samotné hraní již tak dobré není, což zmíním pro jistotu hned na začátku tohoto odstavce. Značným škraloupem je rozhodně grafické zpracování herní části, které je v porovnání s filmečky dosti tragické. Je dosti paradoxní, že ač Lincoln a jeho blízké okolí vypadá relativně dobře, tak hlavním problémem je všudypřítomné doskakování vzdálenějších objektů. Ono, u hry, kde většinu času strávíte za volantem, je skutečně dosti nepříjemné, když pořádně nevidíte, co je zhruba 30 reálných metrů před vámi. Z ošklivých, nahrubo načrtnutých lamp veřejného osvětlení se rázm stávají zaostřené textury, lidé se postupně zjevují na chodnících a pomyslnou korunu tomuto aspektu nasazuje jízda ve člunu, které se po shlédnutí detailně zpracovaných krokodýlů bažících po vašem mase, nechce ani věřit. Poprvé po vyjetí na širé moře jsem se musel štípnout, jestli se mi to, co právě vidím, nezdá. Kousek přede mnou totiž vyrůstala našedlá bariéra, která se rázem měnila ve vodní hladinu, s každým ujetým metrem. To skutečně není něco, co bychom v současné době rádi vídali, to mi věřte. Jako bonus si můžeme přičíst situaci, kdy k vám přijede automobil a v následující vteřině se na něm teprve objeví odlesky a odraz okolních předmětů. Grafická část Mafie se tentokráte zkrátka nepovedla, to je neoddiskutovatelný fakt.
Samotná náplň hry a jednotlivých misí není příliš variabilní. Vaším úkolem je v podstatě stále to samé - dobývat jednotlivé části města a ty poté svěřovat svým kumpánům. Ti jsou celkem tři - haitská mafiánka Cassandra, starý známý Vito z druhého dílu a irský ožrala Burke. Dále se můžete věnovat postranním misím, díky kterým si postupně odemykáte různé vychytávky, uehčující váš mafiánský život. Kupříkladu si můžete zavolat komplice, který odveze vaše úspory do trezoru nebo zase nechat odvolat hlídkující policajty. Pakliže se vám ve všem z výše zmíněných úkolů povede dobře, dostanete se i ke konfrontaci se samotným Salem Marcanem a zatnout mu tipec po tom všem, co způsobil vašim blízkým.
Repetitivnost může být pro někoho nepřekonatelným problémem. Ano, ta tu bezespory je, ovšem, ruku na srdce, ve které hře neděláte s menšími úpravami stále to samé? Osobně tento prvek nevnímám až tak negativně, jako spousta hráčů, kteří novou Mafii právě díky tomuto elementu odsuzují do nejhlubších pekel. Co mi vadilo při hraní více bylo spíše to, že když už jste vyčistili určitou oblast a další mise vás do ní zavedla znovu, vypadala, jako by se tam nikd ynic neudálo. Nepřátelé byli zpět, dokonce stejně rozmístěni, akorát jste museli splnit jiný úkol. S tím souvisí i poměrně tupá umělá inteligence, které se místy musíte smát anebo nad ní i zaplakat. Nejednou jsem se dostal do situace, kdy jsem nepřátelé zavolali posily a poté již začalo to správné divadlo. Představte si situaci, že sedíte ukrytí za zídkou a z budovy postupně vybíhá asi deset gangsterů. Na tom by nebylo nic divného, kdyby ovšem každý z nich zídku nepřeskakoval na stejném místě, takže stačilo pouze vyčíhat správný okažik a stisknout tlačítko úderu. Inu, vcelku nuda. Samozřejmě, hrát můžete i stealth stylem, což je poněkud zábavnější a také bezpečnější než všude nabíhat jako Rambo, ovšem v těchto situacích je zase nutné pohlídat si ovládání. Je sice prima, že se Lincoln umí skrčit za plůtek či bednu, ale může se vám snadno stát, že ne zrovna za tu, kterou jste měli na mysli. Výsledkem poté může být, že vás nepřítel uvidí takřka okamžitě.
Co říci závěrem? Snad pouze to, že Mafia III rozhodně není špatná hra, ovšem místy musíte přivřít obě oči. Také doporučuji oprostit se od názvu samotné hry. Je pravdou, že kdyby tato záležitost byla zcela novou značkou, povede si dle mého u hráčského publika lépe. Jestliže patříte mezi hráče, kteří současným titulům dokáží leccos odpustit a dokáží si vypíchnout z každé hry to pozitivní, pro vás bude tato Mafia ideálním titulem k odreagování. Na druhé straně však existují i hráči, kteří každou další chybku, kterou naleznou (a že jich Mafia III má požehnaně) hru nemilosrdně odsoudí. Je možná mojí výhodou, že se počítám do první skupiny, a proto, ač nemohu hru doporučit všem, povedená svým způsobem je a i když očekávání byla mnohonásobně vyšší, hrát se rozhodně dá.
Za poskytnutí hry děkujeme společnosti Cenega
Recenzovaná verze: PS4