Ak spadáte medzi sortu ľudí, ktorým poznanie robí väčšiu radosť než iným, určite ste v poslednom čase zaznamenali pomerne slušne medializovaný pád observatória v Puerto Rico. Tamojšia oblasť Arecibo totižto už od roku 1963 hostila unikátny projekt SETI, ktorý spočíval v obrátenej sférickej kopule zavesenej vo výške a vyrobenej z dierovaných hliníkových panelov (38 778). Tento kolos účelovo splynul s tamojšou prírodou, kde pod observatóriom mohla existovať s chladom spriaznená vegetácia, mal za cieľ pátrať po mimozemskej civilizácii a pomocou niekoľkých programov sa aj vďaka počítačom v domácnostiach po celom svete snažil dopátrať novým rovinám poznania. Tento cieľ sa mu však nakoniec naplniť nepodarilo a v roku 2006 sa mu, aj na základe klesajúcich zdrojov z financovania, začal odratúvať zánik. Daná oblasť bola zužovaná silnými hurikánmi a zvlášť ten s menom Maria mu spôsobil jednu z najsilnejších rán. Posledný klinec do rakvy nastal len pred pár mesiacmi, kedy došlo k fatálnemu poškodeniu nosných káblov, ktoré narušili štrukturálnu integritu celého kolosu a NFS (National Science Foundation) rozhodlo, že je lepšie projekt nechať zomrieť a nesnažiť sa ho ďalej držať pri živote. Čo nasledovalo ďalej vám už asi internet a sociálne siete ukázali z rôznych videí, každopádne legendárny rádioteleskop sa zrútil k zemi.
Za normálnych okolností by sa podobný text nemal dôvod objavovať na webe nášho razenia, avšak onen kovový kolos z Puerto Rico má výrazné zastúpenie aj vo videohernej kultúre. Jedna vec je samozrejme čiastočná inšpirácia, avšak v prípade oblasti Arecibo môžeme pokojne hovoriť o priamom využití celého projektu. Asi najvýznamnejšie využitie tohto observatória odkazuje na sedemnáste filmové spracovanie románovej ságy Iana Fleminga, ktorú svet pozná vďaka príbehom o agentovi jej veličenstva. James Bond GoldenEye, v hlavnej úlohe s menom Pierce Brosnan, nám toľko spomínaný rádioteleskop ukázal v plnej kráse a sotva sa dá zabudnúť na obrovské finále tohto kinofilmu, kde paradoxne došlo k zničeniu teleskopu pomocou výbušnín. GoldenEye, ako videoherný historici dobre vedia, obdržalo aj kultovú hernú adaptáciu od ikonickej spoločnosti RARE, ktorú od roku 1997 poznáme ako GoldenEye 007 (išlo o exkluzivitu na Nintendo 64). Táto úžasná FPS, aká dodnes slúži ako žiarivý príklad faktu; že ak nejakú filmovú licenciu dostane do rúk schopné štúdio, výsledok vo forme hry nemusí byť vôbec prvoplánovou katastrofou ba naopak. Zlaté oko sa stalo epickým kultom a dodnes ho milióny z nás považujú za modlu daného konceptu. Agent s povolením zabíjať tak ukázal prstom na program SETI z oblasti Arecibo aj v hernom prevedení a daný projekt na N64 nás bavil pomocou jednej zo záverečných misií, kde sme sa so zbraňou v ruke premávali tam kde je teraz v skutočnosti už len dusné vzduchoprázdno.
Druhou nemenej významnou fúziou medzi spomínaným a 900 ton vážiacim kolosom a videohrou je štvrtý radový diel ďalšej FPS. Séria Battlefield sa v roku 2013 dočkala svojej štvorky a keďže aj v tomto prípade išlo o hru, akej existencia bola podložená dlhotrvajúcim multiplayer konceptom, spomienky na rádioteleskop dozaista mohli uviaznuť aj vo vašich hlavách. Išlo o konkrétnu mapu s názvom "Rogue Transmission", ktorá svojou koncepciou jasne odkazovala na observatórium z oblasti Arecibo a aj keď ste možno nikdy nevideli uvedený film s agentom 007, práve hranie spomínanej akčnej značky od DICE vám ho môže pripomínať ešte dnes. Paradoxne išlo aj v tomto prípade o zničenie celého zariadenia a to pomocou odpálenia nosných stĺpov, ktoré držali teleskop vo výške. V čase kedy obe spomínané videohry prišli na scénu s víziou fiktívnej likvidácie teleskopu asi nikto ešte netušil, že raz budeme tento proces sledovať takmer v priamom prenose, tak ako sa to stalo 1. 12. 2020, kedy jeden z troch nosných pilierov skutočne povolil a parabola letela s rachotom k zemi.
Na jednu stranu je asi smutné, že účel projektu - hľadanie mimozemského života, nenašiel v tomto prevedení svoj konkrétny cieľ ani za takmer šesťdesiat rokov svojej existencie, avšak na tú druhú je pekné, že vďaka filmom a hrám sa jeho odkaz z histórie vlastne nikdy nevymaže a bude existovať vo forme kultúrneho audiovizuálneho dedičstva ďalej (mimo iného sa tento rádioteleskop objavil aj vo filme Contact). Tak hlavu hore a...