speciál
V ktorých hrách sa objavil zničený rádioteleskop z Arecibo?

V ktorých hrách sa objavil zničený rádioteleskop z Arecibo?
V ktorých hrách sa objavil zničený rádioteleskop z Arecibo?
08:24, 06.12.2020

Ak spadáte medzi sortu ľudí, ktorým poznanie robí väčšiu radosť než iným, určite ste v poslednom čase zaznamenali pomerne slušne medializovaný pád observatória v Puerto Rico. Tamojšia oblasť Arecibo totižto už od roku 1963 hostila unikátny projekt SETI, ktorý spočíval v obrátenej sférickej kopule zavesenej vo výške a vyrobenej z dierovaných hliníkových panelov (38 778). Tento kolos účelovo splynul s tamojšou prírodou, kde pod observatóriom mohla existovať s chladom spriaznená vegetácia, mal za cieľ pátrať po mimozemskej civilizácii a pomocou niekoľkých programov sa aj vďaka počítačom v domácnostiach po celom svete snažil dopátrať novým rovinám poznania. Tento cieľ sa mu však nakoniec naplniť nepodarilo a v roku 2006 sa mu, aj na základe klesajúcich zdrojov z financovania, začal odratúvať zánik. Daná oblasť bola zužovaná silnými hurikánmi a zvlášť ten s menom Maria mu spôsobil jednu z najsilnejších rán. Posledný klinec do rakvy nastal len pred pár mesiacmi, kedy došlo k fatálnemu poškodeniu nosných káblov, ktoré narušili štrukturálnu integritu celého kolosu a NFS (National Science Foundation) rozhodlo, že je lepšie projekt nechať zomrieť a nesnažiť sa ho ďalej držať pri živote. Čo nasledovalo ďalej vám už asi internet a sociálne siete ukázali z rôznych videí, každopádne legendárny rádioteleskop sa zrútil k zemi.

Klik pro zvětšení (V ktorých hrách sa objavil zničený rádioteleskop z Arecibo?)

Za normálnych okolností by sa podobný text nemal dôvod objavovať na webe nášho razenia, avšak onen kovový kolos z Puerto Rico má výrazné zastúpenie aj vo videohernej kultúre. Jedna vec je samozrejme čiastočná inšpirácia, avšak v prípade oblasti Arecibo môžeme pokojne hovoriť o priamom využití celého projektu. Asi najvýznamnejšie využitie tohto observatória odkazuje na sedemnáste filmové spracovanie románovej ságy Iana Fleminga, ktorú svet pozná vďaka príbehom o agentovi jej veličenstva. James Bond GoldenEye, v hlavnej úlohe s menom Pierce Brosnan, nám toľko spomínaný rádioteleskop ukázal v plnej kráse a sotva sa dá zabudnúť na obrovské finále tohto kinofilmu, kde paradoxne došlo k zničeniu teleskopu pomocou výbušnín. GoldenEye, ako videoherný historici dobre vedia, obdržalo aj kultovú hernú adaptáciu od ikonickej spoločnosti RARE, ktorú od roku 1997 poznáme ako GoldenEye 007 (išlo o exkluzivitu na Nintendo 64). Táto úžasná FPS, aká dodnes slúži ako žiarivý príklad faktu; že ak nejakú filmovú licenciu dostane do rúk schopné štúdio, výsledok vo forme hry nemusí byť vôbec prvoplánovou katastrofou ba naopak. Zlaté oko sa stalo epickým kultom a dodnes ho milióny z nás považujú za modlu daného konceptu. Agent s povolením zabíjať tak ukázal prstom na program SETI z oblasti Arecibo aj v hernom prevedení a daný projekt na N64 nás bavil pomocou jednej zo záverečných misií, kde sme sa so zbraňou v ruke premávali tam kde je teraz v skutočnosti už len dusné vzduchoprázdno.

Klik pro zvětšení (V ktorých hrách sa objavil zničený rádioteleskop z Arecibo?)

Druhou nemenej významnou fúziou medzi spomínaným a 900 ton vážiacim kolosom a videohrou je štvrtý radový diel ďalšej FPS. Séria Battlefield sa v roku 2013 dočkala svojej štvorky a keďže aj v tomto prípade išlo o hru, akej existencia bola podložená dlhotrvajúcim multiplayer konceptom, spomienky na rádioteleskop dozaista mohli uviaznuť aj vo vašich hlavách. Išlo o konkrétnu mapu s názvom "Rogue Transmission", ktorá svojou koncepciou jasne odkazovala na observatórium z oblasti Arecibo a aj keď ste možno nikdy nevideli uvedený film s agentom 007, práve hranie spomínanej akčnej značky od DICE vám ho môže pripomínať ešte dnes. Paradoxne išlo aj v tomto prípade o zničenie celého zariadenia a to pomocou odpálenia nosných stĺpov, ktoré držali teleskop vo výške. V čase kedy obe spomínané videohry prišli na scénu s víziou fiktívnej likvidácie teleskopu asi nikto ešte netušil, že raz budeme tento proces sledovať takmer v priamom prenose, tak ako sa to stalo 1. 12. 2020, kedy jeden z troch nosných pilierov skutočne povolil a parabola letela s rachotom k zemi.

Klik pro zvětšení (V ktorých hrách sa objavil zničený rádioteleskop z Arecibo?)

Na jednu stranu je asi smutné, že účel projektu - hľadanie mimozemského života, nenašiel v tomto prevedení svoj konkrétny cieľ ani za takmer šesťdesiat rokov svojej existencie, avšak na tú druhú je pekné, že vďaka filmom a hrám sa jeho odkaz z histórie vlastne nikdy nevymaže a bude existovať vo forme kultúrneho audiovizuálneho dedičstva ďalej (mimo iného sa tento rádioteleskop objavil aj vo filme Contact). Tak hlavu hore a...

Klik pro zvětšení (V ktorých hrách sa objavil zničený rádioteleskop z Arecibo?)CGwillWin