Taiwanská nadnárodná spoločnosť BenQ, ktorá bola založená v rovnakom roku, ako som ja sám prišiel na svet, sa za dobu svojej viac než tridsaťšesť ročnej existencie našla v segmente spotrebnej elektroniky hlavne vďaka vývoju kvalitných projektorov a nemenej spoľahlivých monitorov. Zobrazovaciu techniku produkujú sčasti výhradne aj pre scénu profesionálneho elektronického športu a ich rýdzo herná divízia ZOWIE je dnes už pomerne etablovanou značkou čítajúcou zvukové karty, myši a iné periférie. Prienikom cez širšie portfólio herného náradia však, aj cez snahu dizajnérov presadiť sa čo najviac medzi tvrdou konkurenciou, najviac vytŕča rad monitorov zameraných práve na spomínaný eSport a práve dnes sa spoločne pozrieme na nedávno vydanú novinku s označením XL2546K. Ak by som mal už takto v úvode obdariť tento 24,5 palcový monitor nejakým trefným prívlastkom, dozaista by som siahol po slovnom spojení; surový profesionál.
Ona snaha firmy BenQ účelovo investovať do sféry elektronického športu je viac ako logickým krokom, veď tento segment je rok od roku väčší a tiahne k sebe čoraz objemnejšie balíky plné peňazí. Monitor s logom ZOWIE aj preto dokonalo stelesňuje filozofiu zákazníka, pre ktorého bol vytvorený, keďže už od samotného rozbalenia na vás doľahne akýsi pocit profesionality. Kovový stojan zložený z dvoch častí sa pomocou jednoduchej skrutky pretaví do jedného celku a následne ho pomocou poloautomatického mechanizmu pripevníte priamo k panelu. Ak ste niekedy videli staršie modely radu ZOWIE, sotva vám ten najnovší príde obdarený veľkým novátorstvom - badateľné je snáď len jemné zoštíhlenie a väčšie zaoblenie šasi panelu. Ide o takmer identický dizajn, z ktorého výrazne vyčnieva len premiestnenie hlavných tlačidiel z prednej strany na tú zadnú, inak je zvyšok zmien skôr kozmetického rázu. Určite však uznáte, že to podstatné netkvie v dokonalom vytvarovaní plastov, ale u monitoru v oveľa dôležitejšom bode, čím je panel. V tomto prevedení sa rozprávame o TN displeji s Full HD rozlíšením, čo je na dané palce úplne dostačujúce, ale hlavne s podporou obnovovacej frekvencie 240 Hz a dokonalou odozvou 1ms si vás panel získa rýchlejšie, než by ste možno čakali.
Pýtate sa, čo všetko vám obsah balenia, okrem samotného monitoru, ešte nadelí? Máme tu špeciálny prepínač pre rýchle nastavenie profilov a celkové ovládanie rozhrania obrazovky (tento mini ovládač by si možno zaslúžil konečne bezdrôtový update, ale dajme tomu, že je aj cez to všetko stále platným pomocníkom), dôležitú kabeláž vrátane DisplayPortu a pre skutočných profíkov takzvané psie uši. Duo plastových krytov, uchytených o bok monitoru pomocou háčikov, vám má jednak umožniť väčšie súkromie počas turnajov, kde bok po boku sedíte s ďalšími hráčmi, ale rovnako eliminovať nechcené slnečné lúče, ktoré by sa nedopatrením opreli o celkovo matný panel. Vôbec najviac, hneď po schopnosti zobrazovania, sa mi u ZOWIE monitorov vždy páčila komplexnosť samotného stojanu. Ten vám okrem transportného úchytu umožňuje náklon až do úrovne dvadsiatichtroch stupňov a rovnako tak ponúka otočenie na biznis štýl, teda o deväťdesiat stupňov. Samotná výška je tu regulovaná efektným meradlom pre uloženie pre vás ideálnej pozície a určite stojí za zmienku aj mierka otočenia monitoru umiestnená priamo na základni stojanu a možnosť zavesiť si headset na háčik zo zadnej strany. Čo sa týka konektivity, tak okrem už spomínaného vstupu pre DisplayPort (1.4) tu nachádzame trio HDMI 2.0 a dokonca jeden VGA vstup. Za mňa ide o dostatočnú ponuku pre pripojenie rôznych zariadení súčasne, čo však možno už samo o sebe vypadáva z tej škatuľky úzkeho fokusu na elektronický šport ako taký. Berme to preto ako náznak bonusu aj iným smerom.
Vrátim sa teraz ešte stručne k takzvanému S-Switch ovládaču, ktorý mal u starších modelov vždy v stojane vyhradené miesto pomocou malého výrezu, čím pekne zapadol do samotného dizajnu. Tentokrát je však základňa bez tohto detailu, a tak si musíte konkrétne umiestnenie zvoliť bez akejkoľvek pomoci výrobcu. Možno ide len o detail, a sotva nejakú problematickú prekážku, ale informovať vás o nej musím. Panel ako taký potom ponúka zaujímavú funkciu ZOWIE Dynamic Accuracy +, ktorú ste možno zaregistrovali pod skratkou DyAc+. Ide o účelové znižovanie rozostrenia obrazu v hre počas pohybu, čím sa má vo finále dosiahnuť oveľa lepšia prehľadnosť v priestore a čistoty prezentácie. Ďalším spestrením palety možností je funkcia Blue Light Filter a tá redukuje škodlivé svetlené spektrum, čím by ste mali dosiahnuť lepšiu kvalitu vášho spánku. Tento efekt je však možné deaktivovať. Čo všetko sa tu dá prepnúť a zapnúť, mimo už notoricky známych herných režimov naviazaných priamo na daný koncept ako FPS, MOBA a podobne, je dané celkovou filozofiou tohto rýdzo herného náradia, a preto vás asi neprekvapí, že samotný softvér ZOWIE vám dáva možnosť prenosu jednotlivých profilov.
Rozprávať sa o tom, v akej miere využijete vysokú obnovovaciu frekvenciu, ktorá v tomto prípade ponúka 240 Hz, by bolo na dlhú diskusiu. Jednak to všetko závisí od výkonu PC zostavy, ktorú k monitoru pripájate, a v neposlednom bode aj s možnosťami konkrétnych hier, každopádne mnou testované a vybrané vzorky sa v páre s XL2546K ukázali byť ako vysoko efektívne. Odozva na úrovni 1ms sa stará o kompletnú elimináciu nechcených duchov, ako aj potlačeniu rozmazania, čím sa vo finále potvrdzuje to, o čom som písal už v prvom odstavci. Spoločnosť BenQ to s vývojom hardvéru pre profesionálnych športovcov myslí skutočne vážne a zveľaďovaním ich radu monitorov ZOWIE sa ocitajú čoraz vyššie na špičke medzi už tak dravou konkurenciou. Používajú svoje vlastné technológie ako DyAc, ktorými moje tvrdenia len podtrhávajú. Náročným hráčom je k dispozícii dokonca aj Black eQualizer, ktorý vnáša svetlo do tmavých scenérií bez toho, aby preexponoval biele časti. Kto z vás ešte nikdy nemal možnosť zažiť ten rozdiel medzi prechodom zo štandardného monitoru na čistokrvný herný produkt, bude mať z kúpy tejto novinky ohromnú radosť, keďže samotné rozdiely sú badať viac než len v nejakej povrchnej rovine.
Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti BenQ