recenze
Lost in Random

Lost in Random - recenze
Lost in Random - recenze
01:16, 14.09.2021

Pred pár týždňami som zhodou okolností pripravoval obsiahly retro článok o živote talentovaného tvorcu známeho pod netradičným menom American James McGee, ktorému vďačíme za rovnako netradičné herné spracovanie slávnej rozprávky Lewisa Carrolla z roku 1865. Ten ju údajne napísal pre malé dievčatko Alicu Liddellovú a ďalej asi nie je nutné pokračovať. Už totižto určite tušíte, že je reč o Alici v krajine zázrakov, čiže príbehu, čo sa v mnohých podobách zachoval do dnešných čias. Tisícky knižných variácií, niekoľko filmových spracovaní, hromada reklamných tričiek - to všetko hovorí samé za seba. Nás však teraz zaujíma práve akčná adventúra Alice. McGee jej totižto prepožičal temný art a vďaka geniálnej fúzii pôvodných ideí od matematika Carrolla dokázal na hernú scénu priniesť osobitú interaktívnu zábavu s hutnou atmosférou a predovšetkým nezabudnuteľným artom. Keď som pred pár týždňami mal možnosť vidieť gameplay materiál na pripravovanú AA produkciu menom Lost in Random, okamžite som si spomenul na Alicu a jej dnes už trochu zabudnuté hororové dobrodružstvá, keďže všetko to, čo sa na obrazovke monitora dialo, sa ako keby klaňalo odkazu hore spomínaným legendám (či už knižným alebo herným). Aj preto som sa priam nemohol dočkať, až si dielo švédskej firmy Zoink ohmatám a poviem vám viac. Poďme teda konečne na vec, nech kocka presekne vzduch a určí veci budúce.

Ak je raz všetko dané, má život ešte nejaký zmysel?

Klik pro zvětšení (Lost in Random - recenze)

Príbeh tejto akčnej adventúry s bojovým konceptom postaveným na kartovej koncepcii nie je ani náhodou utopený v náhode. Aj keď scenár celú svoju podstatu priam čerpá z filozofickej studnice plnej božstiev a pánov nad osudom nevedomých. Sledujeme tu totižto osud sestier Even a Odd, ktoré vyrastajú v chudobe na okraji šiestich kráľovstiev, kde o všetkom rozhoduje hod kockou, respektíve hod kockou z rúk despotickej ruky temnej kráľovnej. Tá sa pomocou kocky rozhoduje v zmysle segregácie obyvateľov jednotlivých kráľovstiev a aj keď je tamojší život štylizovaný do roviny večnej a nikdy nie predvídateľnej náhody, hráč postupne zisťuje, že pravda je úplne inde. Spomínané sesterské duo je práve na základe náhody dramaticky rozdelené a Even preberá úlohu poslednej inštancie, aká túži zachrániť nielen svoju sestru, ale súčasne chce pomôcť zvrátiť osudy všetkých zvláštnych bytostí, čo sa jej pozvoľna pripletú do cesty. Autori Lost in Random v tomto prípade prezentujú temnú rozprávku postavenú na niekoľkých silných pilieroch. Predovšetkým tu máme grafický art zložený zo stop-motion animácií, do akého som sa zamiloval už behom prvého zoznamovania s inak slušne spracovaným ovládaním, avšak oveľa pevnejší pilier zastupuje osviežujúci bojový koncept a hojnosť obsahu dýchajúca nezabudnuteľnou atmosférou.

Pestré hlavné, aj vedľajšie úlohy

Klik pro zvětšení (Lost in Random - recenze)

Ústredná postava sa už krátko po svojom úteku z domova stretáva s pradávnou a zdanlivo vyhynutou rasou zvanou klasické hádzacie biele kocky. Jej nový priateľ sa rozhodne priložiť svoje hranaté telo k dielu a spoločne tak vyrážajú na záchranu kráľovnou unesenú sestru. Bojový koncept postavený na plynulom prechode do ohraničených arén stojí a padá na používaní kariet, respektíve správne namiešanom balíčku kariet. Tie sa delia na rôzne triedy (obrana, útok, pomocná mágia, útočná mágia) a ich využitie je postavené na obnoviteľných zdrojoch. Aby však Even mohla útočiť na súperov zložených prevažne z drevených a mechanických robotov, je nutné získať aktivačné body. Body sa nachádzajú v malých schránkach umiestnených priamo na tele protivníkov a ich získanie spočíva v jednoduchom triafaní pomocou praku v rukách hlavnej hrdinky. Postup v praxi je tak nasledovný; aby ste mohli aktivovať jednu z kariet vo svojom balíčku, je nutné mať na konte dostatok spomenutých bodov. Následne sa zastaví čas a Even hodí svojho kamaráta ako klasickú kocku s nádejou, že padne čo najvyššie číslo. Čím vyššie číslo dosiahne, o to viac kariet môže v danom momente aktivovať a tak vyvolať ničivejšiu silu a ak je to nutné, tak súčasne aj obranu.

Správna taktika sa rovná pravá zábava

Klik pro zvětšení (Lost in Random - recenze)

Boj sa pre vás stáva fascinujúcim len za predpokladu, že sa doslova pohráte s namiešaním ideálneho balíčku - karty sa kupujú za in-game menu, dajú sa získať plnením veľkého počtu postranných misií alebo je možné ich nájsť na mape ako bonusové predmety. Čím vyššie číslo na karte, o to menej priestoru v balíčku vám ostáva a z tohto dôvodu je nutné si selekciu bedlivo premyslieť a taktizovať až do samotného konca (Lost in Random vám zaberie pokojne aj trinásť hodín a všetko bude záležať na vašej chuti splniť každý jeden otáznik na mape). Zatiaľ čo sa vám tu snažím čo najpresnejšie opísať proces súbojov a prípravu na akciu, v pozadí ostáva jedna zásadná informácia. Váš verný kamarát je totižto od úvodu hry tak trocha nekompletný a chýbajú mu typické čierny bodky znázorňujúce počet bodov vo výslednom hode. Čím ďalej sa v hre ocitáte, o to viac bodiek sa mu na tele objavuje a celá táto idea je previazaná aj s pozvoľným prechodom medzi jednotlivými kráľovstvami. Funguje to úplne geniálne, keďže v boji vám tak tie najvyššie karty začnú fungovať až v neskoršej fáze a súčasne hráč sám netuší, kedy to nastane, keďže budúcnosť je jeden veľký otáznik. Zoink týmto trikom navodzuje krásne nutkanie pokračovať ďalej, aj keď vás súboje už možno začnú trocha unavovať - pri zle namiešanom balíčku môžu byť totižto dosť frustrujúce.

Odkazy na stolové hry

Klik pro zvětšení (Lost in Random - recenze)

Nájsť si ten ideálny rytmus a vstrebať tempo pri hraní Lost in Random chce trocha umu a vlastnej invencie. Aj preto cením snahu autorov vzbudiť v hráčoch pomocou interakcie chuť premýšľať a nie len sa nechať vodiť za ručičku. Iste, aj mne sa pri testovaní sem tam zazdalo, že niektoré časti boja sú v počte súperov až prehnane naťahované, ale o to viac ma to nakoniec motivovalo ísť do menu a upravovať balíček tak, aby sa pri ďalšej akcii frustrácia vytratila. Ako ste mali možnosť vyčítať z úvodného odstavcu tohto textu, novinka zo stále prínosnej sekcie EA Originals vo mne vyvolala spomienky na slávnu knihu/hru/film, avšak to je len jedna časť a hlavne tá moja časť. Vo vašom prípade sa ona strata v náhode môže stať spúšťačom úplne iných spodobnení a aj v tom je krása videohernej kultúry. Lost in Random dokáže zaujať nielen technicky takmer dokonalou grafikou (testované na PlayStation 5), ale aj prepracovanými dabingom a hromadou vtipných dialógov. Je v tom kus živej hmoty ideálnej ako námet na premýšľanie a garantujem vám, že akonáhle sa do jej temnej atmosféry zapozeráte na dlhšie než pár minút, nebudete vedieť skončiť. A na záver nesmiem zabudnúť na nápadité súboje s bossmi a rovnako aj náznaky možného pokračovania, ktoré by som si minimálne v takejto kvalite rád dal.

Neváhajte a kupujteZa poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Electronic Arts

Klik pro zvětšení (Lost in Random - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 5
SUPER
90%
CZECHGAMER
Jedinečná AA produkcia, na akú len tak nezabudnete

CGwillWin