recenze
Cooler Master MM731

Cooler Master MM731 - recenze
Cooler Master MM731 - recenze
12:00, 23.12.2021

Mať isté sympatie ku konkrétnemu výrobcovi hardvéru je vec úplne bežná, či už sa živíte doplňovaním ich výrobkov do regálov alebo priamo ich recenzovaním. V druhom prípade je však nutné zvládať dostatočný odstup a všetky sympatie odfiltrovať čo najviac, aby bolo možné vašim čitateľom a návštevníkom média, pre ktorý test píšete, podať čo najnestrannejší názor. Akákoľvek diskusia o nestrannosti je, samozrejme, vec komplikovaná a ja sám dobre viem, že nie vždy sa mne alebo kolegom podarí preklenúť tú hradbu očakávaní a nechať konzumenta nazrieť do skutočnej podstaty kvality čohokoľvek. Recenzent sa o to ale minimálne musí pokúsiť. Presne tak, ako som sa ja sám pokúšal počas testovania ultraľahkej hernej myši od, mnou milovanej, firmy Cooler Master.

Tak sa zdá že rekord už padol...

Klik pro zvětšení (Cooler Master MM731 - recenze)

Cooler Master MM731 je prvým dielikom do bohatej skladačky novej vlny herného hardvéru od známeho a takmer tri dekády fungujúceho výrobcu počítačových periférií z Taiwanu. Bezdrôtová myš s mušou váhou 59 g razom porazila akúkoľvek konkurenciu a dokonca predbehla aj, mnou do nebies vynášané, eSport náradie od firmy Logitech (G PRO X Superlight). V tejto súvislosti však musím dodať, že MM731 je oproti švajčiarskej supermyši ľahká „len“ o štyri gramy a, navyše, Logitech sa v tomto prípade pýši oveľa vyššou citlivosťou. MM731 vám ponúka DPI maximálne po hranicu 19 000, avšak G PRO X Superlight ide až na 25 400 DPI. Aby sme však teraz neskĺzli do nejakého prehnaného porovnávania tam, kde sa máme venovať niečomu inému, vráťme sa rýchlo k už spomínanej váhe. Predmetných 59 g je jednoducho rekordných a ani konkurencia od SteelSeries so svojou ľahkou myškou Aerox 3 v bezdrôtovom variante či prípadne ultraľahká a rovnako aj ultrakazivá Razer Viper Ultimate sa na ňu jednoducho nechytajú. Ponúka však MM731 okrem svojej nízkej gramáže ešte niečo naviac?

Zdanlivo odolné šasi

Klik pro zvětšení (Cooler Master MM731 - recenze)

Celé šasi je vyrobené z ľahkého ABS plastu, čo na jednej strane pomáha dosiahnuť vyššie proklamovanú váhu, ale súčasne prináša aj riziko spojené s potencionálnym poškodením. V tejto súvislosti je preto nutné dávať si pozor na prípadné pády na tvrdú podlahu, keďže akonáhle predmetná myš spadne, všade tam, kde nebude koberec či iná tlmiaca hmota, čaká ju už len smutné počítanie jaziev. Mne osobne sa podarilo myš nešťastne zhodiť rovno na drevenú dlážku a následky boli viac ako nepríjemné – biela farba sa na jednom mieste doslova odlúpla a jeden zo spínačov mal na svojej hrane esteticky nepekné znamienko. Ak už spomínam duo spínačov, tak výrobca siahol po optických spínačoch so životnosťou na hranici sedemdesiatich miliónov kliknutí, ktoré majú po stránke zvuku dostatočný a upokojujúci efekt – rovnako je na tom aj duo postranných tlačidiel pri výreze na ľavej strane, kde sa bude pohybovať váš palec. Po dizajnovej stránke je MM731 akýmsi zástancom rýdzej klasiky bez prímesi extravagancie a túto skutočnosť nedokáže zmeniť ani možnosť výberu z dvoch farebných variantov (okrem nami testovanej bielej máte k dispozícii aj čierny odtieň).

Výborné a presné rolovacie koliesko

Klik pro zvětšení (Cooler Master MM731 - recenze)

Gumené rolovacie koliesko sa aj po mesiaci tvrdého tréningu nepohlo ani o milimeter a jediné, čo vám v súvislosti s ním môže trocha prekážať, je istá tuhosť. V tomto smere však ja osobne musím výrobcu pochváliť a keď už sme pri tom, potešujúce slová môžem adresovať aj decentnému RGB osvetleniu v tvare loga Cooler Master, ktoré môžete tradične nájsť na zadnej časti myši. MM731 je myš vybavená schopnosťou pripojiť sa pomocou Bluetooth technológie, čo vám pomáha využiť tento výrobok pri kancelárskej práci a rekreačnom sadení virtuálnej repy, primárny spôsob párovania však zabezpečuje, samozrejme, USB kľúč a 2,4 GHz. Na zadnej strane výrobku nájdete malé plastové dvierka, kde sa snímač pre bezdrôtové prepojenie zasúva, a na rovnakom mieste sa nachádzajú aj všetky ostatné potrebné spínače. Keď sa pozrieme na obsah balenia, je tu možné nájsť USB A/C adaptér, postranné PTEE nálepky pre lepší pocit z držania, ale predovšetkým dokonalý USB-C kábel v štýle šnúrky od topánok. Pýtate sa, kedy som sa do produktov spoločnosti Cooler Master zamiloval prvýkrát? Keď sa mi do rúk na test dostala ich úžasná MM710, káblová herná myš vybavená niečím, čo kábel vlastne ani nepripomínalo. A presne ten máme k dispozícii aj pri MM731 s tým, že počas nabíjania môžete myšku pokojne využívať na akúkoľvek činnosť.

Premiéra MasterPlus+

Klik pro zvětšení (Cooler Master MM731 - recenze)

To, čo perifériám od Cooler Master v zmysle softvéru doteraz chýbalo, bol jednotný systém komplexnej správy. Toto negatívum má eliminovať aplikácia MasterPlus+, v zmysle ktorej je MM731 akousi úvodnou lastovičkou. Ako to už však v takýchto prípadoch bežne býva, ani tento softvér sa nezaobišiel bez pôrodných bolestí a krátko po spustení predaja MM731 hlásila odborná, ale aj laická verejnosť značné problémy s uvedenou aplikáciou, ktoré sa síce postupom času podarilo čiastočne odstrániť, no celé to ešte bude vyžadovať trocha toho ladenia. Nateraz je však isté, že MasterPlus+ vám ponúka jednotné ovládacie centrum, schopné v prípade MM731 spravovať jej RGB diskotéku, nastavovať presnú DPI, priraďovať makrá a všetko to, na čo sme u herného hardvéru zo strednej triedy zvyknutí. A ak už spomínam nejaké to triedne „kádrovanie“, určite je na mieste vrátiť sa k opisu snímaču, ktorý som len jemne načrtol v úvode textu. Cooler Master v tomto smere ponúka optický snímač Pixart (do 19 000 DPI), ktorý po stránke presnosti musí uspokojiť každého nadšenca online hier. Treba si tu však dávať pozor na nie práve štandardné umiestnenie samotného snímača, keďže konštruktéri ho umiestnili do prednej časti. A v čom je problém? Počas hrania sa vám môže stať, že presnosť interakcie pri zdvihu bude slabšia oproti iným myšiam, a to na základe pozície snímača, zvlášť ak ste zvyknutí stvárať s myšou rôzne triky. Aj tento problém sa ale dá potlačiť prostredníctvom MasterPlus+ softvéru, kde si jednoducho nastavíte snímanie zdvihu na vyššie hodnoty.

A ako je na tom batéria?

Klik pro zvětšení (Cooler Master MM731 - recenze)

Výdrž akumulátora má dvojaký meter. V prípade používania výhradne v režime Bluetooth som sa dokázal s myšou dostať s prehľadom cez hranicu 190 hodín, čo je pochopiteľné, keďže sa tu rozprávame o akumulátore s kapacitou 500 mAh. Pri meraní čistokrvného spárovania s PC prostredníctvom USB kľúča sa celá časová os scvrkla na niečo málo vyše 75 hodín. Tak či onak, obe časové linky môžeme pokojne zasunúť do šuplíka s pozitívami a ďalej sa k nim zbytočne nevyjadrovať. Nastal čas si to celé zhrnúť na jednu kôpku. Cooler Master MM731 je extrémne ľahká herná myš s neutrálnym dizajnom a spoľahlivým snímačom. Nadštandardná výbava zahŕňajúca 1,8 m dlhý USB kábel v prevedení šnúrky od topánok je bonusom k tomuto inak funkčne spoľahlivému hernému náradiu. Treba si však zvyknúť na celkovú krehkosť šasi v prípade, že vám myši bežne padajú na zem, a rovnako sa pohrať v nastaveniach cez nie úplne vyladený softvér MasterPlus+ v snahe odstrániť problémy s nie práve štandardne umiestneným snímačom. Cez to všetko som bol počas testu s myšou viac ako spokojný a pre každého, kto sa do predmetnej firmy zamiloval tak ako svojho času aj ja, mám koniec koncov zase len imaginárny palec, ukazujúci smerom do nebies.Klik pro zvětšení (Cooler Master MM731 - recenze)

Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Cooler Master

Klik pro zvětšení (Cooler Master MM731 - recenze)


CGwillWin