hw
recenze
SONY INZONE H3, H7 a H9

SONY INZONE H3, H7 a H9 - recenze
SONY INZONE H3, H7 a H9 - recenze
18:25, 23.09.2022

Bolo krásne augustové a teplé dopoludnie. Vtáčiky za pootvoreným oknom mojej kancelárie pospevovali divotvorné árie, pomaly zosilnievajúci sa zvuk chladenia u notebooku im k tomu robil patričnú kulisu a ja som mal dôvod na úsmev. Prečo by aj nie, tá hromada restov zo stola za posledné dni zmizla pretvorená do pripravených článkov a onen stres z uzávierok prešiel z červených čísiel do oranžového odtieňa - takto to mám rád. Avšak ako to už tak v tejto branži, kde sa herný redaktor počas dlhých rokov práce chtiac či nechtiac pretransformoval na "slečnu pre všetko", chodí, zvonček pred redakciou na seba nenechal dlho čakať. Štebotajúce vtáctvo sa vyparilo spolu s rachotom dodávky a mne ostala v rukách ďalšia podozrivo sa tváriaca krabica, tentokrát s logom spoločnosti SONY. Menšou inventúrou v rámci svojich rozhádzaných myšlienok som už počas jej otvárania vytušil, čo že to asi tak môže byť, avšak realita je vždy o niečo lepšia než akákoľvek forma predstavivosti. Nebudem vás ďalej naťahovať, ostatne z nadpisu a priložených fotografií ste pointu môjho príbehu pochopili ešte skôr než tie vrabce uleteli, obrazne povedané, a preto vás rád vítam u recenzie prvých skutočne kvalitných herných klapiek na uši od vyššie spomínaného japonského gigantu.

Trojboj

Klik pro zvětšení (SONY INZONE H3, H7 a H9 - recenze)

Klik pro zvětšení (SONY INZONE H3, H7 a H9 - recenze)

Nie je nutné chodiť okolo horúcej kaše. Spoločnosť SONY síce k posledným trom generáciám PlayStation hardvéru nezabudla pripraviť aj dizajnom adekvátny headset, s cieľom ponúknuť majiteľom danej platformy možnosť čo najlepšieho vstupu do online hrania, avšak výsledok v rámci kvality vždy tak nejako skackal na jednej nohe. Preto som s nadšením pred mesiacmi sledoval ohlásenie vôbec prvého prémiového radu PlayStation hardvéru zvaného INZONE, ktorý aktuálne konečne prichádza na trh združujúc už spomínané headsety, ale rovnako tak aj herné monitory. INZONE môžeme vnímať ako most medzi PC a PlayStation 5 komunitami, ktoré sa už teraz, či sa im to páči alebo nie, pomaly fúzujú a práve SONY chce každému jednému hráčovi z oboch strán dať možnosť ochutnať z ich prémiovej kvality v rámci príslušenstva. Dnes sa síce nebudeme rozprávať o monitoroch (nemajte strach, aj to je samozrejme v pláne), avšak postupne si rozoberieme práve spomínané klapky na uši chronologicky označované ako H3, H7 a H9. SONY INZONE H3 (99 Eur) ako najlacnejší model sa od zvyšku svojich kolegov odlišuje rýdzo káblovým pripojením a naopak INZONE H7 (229 Eur) a INZONE H9 (299 Eur) idú ruka v ruke na vlne bezdrôtového pripojenia, kam okrem USB snímaču spadá aj možnosť párovania cez Bluetooth 5.0. Všetky tri verzie sú po stránke dizajnu, až na pár detailov, viac či menej totožné a rozprávame sa tu o plne plastovom šasi s odľahčenou konštrukciou. Model H3 má odlišné uchopenie mušlí o hlavový most, čiernu farbu mikrofónu (H7 a H9 má bielu) a napevno pripojený 3.5 mm Jack kábel. U spracovania šasi je tu najzásadnejšou zmenou použitie materiálov, kde verzia H9 ponúka náušníky potiahnuté syntetickou kožou voči textilnému materiálu použitému u lacnejších verzií. Za mňa; počas mesačného testu, kedy som postupne striedal celé trio ako na bežiacom páse, som nenašiel žiadny relevantný dôvod prečo by ona koženka mala byť lepšou voľbou než nylon a pri niekoľkohodinovom nasadení na ušiach som sa cítil vo všetkých troch verziách slúchadiel identicky a pohodlne.

Sú hry snáď niečo menej?

Klik pro zvětšení (SONY INZONE H3, H7 a H9 - recenze)

Klik pro zvětšení (SONY INZONE H3, H7 a H9 - recenze)

SONY bez akýchkoľvek debát produkuje, v rámci bežného používania, vysoko kvalitnú audio techniku avšak akoby nikdy nechcela tento status preniesť aj do svojej PlayStation sekcie - minimálne doteraz. Ešte než sa však prepracujeme ku hodnoteniu zvukových kvalít testovaných H vzoriek, vrátim sa ešte do sekcie pohodlia. H3 váži necelých tristo gramov, H7 má 335 gramov a H9 má 330 gramov. Spojuje ich už spomínané plastové telo, ktoré síce navonok môže pôsobiť krehko a zraniteľne, avšak prax ukázala, že to je len kamufláž. Headsety som podrobil drsnejšej manipulácii (hádzanie o stôl, rýchle zostrelenie z ucha na plecia atď) a všetko sa zaobišlo bez akýchkoľvek poškodení a škrabancov. Akonáhle si slúchadlá nasadíte a mäkké náušníky vám uzatvoria sluchy, nastane pocit jednotného pohodlia. Nič vás netlačí a s headsetom zvládnete fungovať aj šesť hodín v kuse bez toho aby ste si túžili uši naložiť do tekutého dusíku a následne roztrieskať búracím kladivom na prach. Flexibilita hlavového mostu navyše pokrýva rádius rôznych veľkostí hláv a z tohto dôvodu sa nemusíte obávať, že by môj opis spadal len na jeden formát šišky a to tej mojej. Keď už teda máme slúchadlá nasadené (všetky tri si na hlavu nenarazíte, aj keď som sa o to, ako vidíte vyššie, pokúšal) prejdime do sekcie ovládania. Dané trio má spoločné koliesko určené na reguláciu úrovne hlasitosti, ktoré je umiestnené na ľavej strane. Model H3 nemá ďalšie spínače, ak do toho nerátame výklopný mikrofón s funkciou automatického mute (aj toto majú všetky tri headsety značky INZONE totožné). Prvé zmeny u ovládania prichádzajú s modelom H7, ktorého pravú mušľu zdobí tlačidlo určené na zapnutie/vypnutie, spínač pre párovanie cez Bluetooth a tlačidlá definujúce vyváženie hry a chatu. U modelu H9 je všetko identické ako u H7, avšak navyše je tu na ľavej strane ešte tlačidlo určené na reguláciu funkcie ANC, čiže aktívneho potláčania okolitých ruchov.

Aplikácia nadovšetko

Klik pro zvětšení (SONY INZONE H3, H7 a H9 - recenze)

Klik pro zvětšení (SONY INZONE H3, H7 a H9 - recenze)

Akonáhle si zakúpite jeden z predmetných headsetov s cieľom používať ho aj na PC, určite doceníte možnosť stiahnutia softvéru INZONE Hub. Pomocou tejto prehľadnej aplikácie určenej pre stolné počítače si môžete podrobnejšie regulovať jednotlivé kvality audio prezentácie. Pod zadefinovaným profilom máte možnosť si nastaviť ekvalizér, časovú os vypnutia počas nepoužívania, vypnúť LED osvetlenie (H9 ich má okolo uchytenia mušlí o hlavový most), zadefinovať ANC (H9), priestorový zvuk a mnohé ďalšie praktické vecičky. Aplikácia počas testovania bežala bez akýchkoľvek výpadkov. Dobre, poďme sa teraz zase presunúť o kus ďalej v našej hodnotiacej schéme. Zapojenie headsetu H3 sa realizuje káblom - u PS5 je to prostredníctvom 3.5 mm Jack káblu zasunutého priamo do gamepadu a u PC naopak prostredníctvom špeciálneho USB audio boxu. Drahšie verzie, teda H7 a H9, majú tradičný USB dongle (2,4 GHz) s malým spínačom, pomocou ktorého si definujete PC/PS5. Faktom však je, že keď som USB zasunul do PS4 a rovnako tak aj do dokovacej stanice Switchu, v oboch prípadoch prenos fungoval bez akýchkoľvek oneskorení. Spínač má na svojej prednej strane peknú LED indikáciu stavu pripojenia, ktorá navyše pomáha aj pri procese spárovania slúchadiel. Headsety som testoval popri recenzovaní najnovších hier nie len na PlayStation 5 (The Last of Us Part I, Saints Row, The Excavation of Hob's Barrow) a už v základnom nastavení bolo krásne poznať, že tentokrát SONY skutočne chce aby aj PlayStation zažil to čo zažívajú majitelia ich slúchadiel formátu WH-1000XM5 a podobne. Tu sa ešte vrátim k funkcii priestorového zvuku, ktorú si môžete prostredníctvom dodatočného úkonu prispôsobiť vášmu tvaru ucha. Tak ako v aplikácii 360 Reality Audio tak aj v INZONE Hub je možné vygenerovanie vlastného audio profilu a to na základe fotografie vášho ucha, ktorú nahráte na konkrétnu web stránku SONY.

Bluetooth 5.0 a podpora kodekov AAC/SBC

Klik pro zvětšení (SONY INZONE H3, H7 a H9 - recenze)

Záverom sa chcem venovať už výhradne len bezdrôtovým verziám headsetov značky INZONE. H7 môže v tomto prípade ponúknuť životnosť batérie na papierovej úrovni štyridsiatich hodín a jeho luxusnejšia verzia H9 naopak disponuje o niečo slabšou výdržou a to na úrovni tridsiatich hodín. Test H9 ukázal, že akonáhle som vôbec nepoužíval potláčanie okolitých ruchov a teda funkciu ANC, headset zvládol fungovať takmer šesťdesiat hodín (solídny výsledok). Pri zapnutom ANC sa namerané hodnoty pohybovali nad úrovňou dvoch dní, čo nie je vôbec zlé, avšak je tu dosť dôležitý spôsob používania daných slúchadiel (ak súčasne máte headset spárovaný aj s mobilom cez BT a využívate ho na počúvanie podcastov alebo hudby, výdrž batérie ide ešte o kus nižšie). Nabíjanie je možné len prostredníctvom priloženého alebo iného USB-C káblu a určite vás poteší informácia, že SONY opäť nezabudla vložiť ruku do svojho vrecka s nápisom "kvalita" a do slúchadiel integrovala funkciu rýchleho nabíjania. Preto keby ste aj úplne zabudli daný hardvér nabiť a chceli rýchlo hrať, stačí vám ho napichnúť na kábel aspoň na dvadsať minút a získate dve hodiny bezdrôtovej prevádzky - nanešťastie headsety H7 a H9 sú počas napájania nepoužiteľné.

 • SONY INZONE H3 - frekvenčný rozsah 10 Hz–20000 Hz
 • SONY INZONE H7 - frekvenčný rozsah 5 Hz–20000 Hz
 • SONY INZONE H9 - frekvenčný rozsah 5 Hz–20000 Hz

 • Klik pro zvětšení (SONY INZONE H3, H7 a H9 - recenze)

  Klik pro zvětšení (SONY INZONE H3, H7 a H9 - recenze)

  Funkcia aktívneho potláčania okolitých ruchov, za ktorú si priplácate výhradne pri verzii H9, je z kategórie priemerne fungujúcich. Akonáhle vedľa vás stojí kolega rozprávajúci o svojom nezabudnuteľnom sexuálnom zážitku z víkendovej akcie v hornej dolnej, počujete ako sa mu v hlase trasie nevyslovená obava ohľadom kvapavky, nech už sa ANC snaží ako len dokáže. Menej úderné ruchy však H9 zvláda pomerne slušne odfiltrovať a k ruke mu je aj celkom dobré pasívne odhlučnenie v rámci celoplošných náušníkov. O vyváženosti a sviežosti audio linky som sa stručne zmienil vyššie. Headsety značky INZONE sa v tomto ohľade zvládajú priblížiť ku kvalite slúchadiel WH-1000, čo je už vec aká nepotrebuje ďalšie rozvíjanie. Ide preto o produkty s akými sa nemusíte obávať spustiť svoju obľúbenú videohru alebo váš najpočúvanejší hudobný album. Kapitolou samou o sebe je samozrejme odklápateľný, ale nie odnímateľný mikrofón. Jeho schopnosť potláčať nechcené zvuky v pozadí je nadpriemerne dobrá a rovnako tak slušne zvláda aj prenos vášho hlasu naprieč éterom, avšak pochopiteľne sa sám o sebe nemôže rovnať s štúdiovými mikrofónmi určenými na záznam reči ako takej. Apropo všetky tri verzie INZONE headsetov sú opatrené Discord certifikátom.  Prepracovali sme sa na úplný záver nášho testu prémiových herných slúchadiel od SONY, ktoré vo mne zanechali viac ako pozitívne dojmy. Mohli by sme pochopiteľne polemizovať o cenovkách jednotlivých produktov, avšak tu si tak trocha platíte za know-how spojený so značkou. Majiteľom konzole PlayStation 5, ktorý sa ešte nestihli sklamať z nákupu prvého oficiálneho PS5 headsetu rozhodne odporúčam siahnuť po jednej z troch verzií INZONE, nebudete ľutovať. Ide o maximálne pohodlné a dizajnom jedinečné klapky na uši s presahom od konzol do PC a zase nazad, aké vám vydržia pokojne viac než len tie obligátne dva kalendárne roky.

  Klik pro zvětšení (SONY INZONE H3, H7 a H9 - recenze)

  Klik pro zvětšení (SONY INZONE H3, H7 a H9 - recenze)

  Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Sony Czech.

  Klik pro zvětšení (SONY INZONE H3, H7 a H9 - recenze)

  
  CGwillWin