Kauza ohľadom Rusko-Cyperskej hry Atomic Heart naberá nové obrátky. Už dávnejšie sme vás informovali o chystanom kroku Ukrajinskej vlády, ktorá v predmetnej videohre vidí nový druh hybridnej vojny, s ktorou Ruská federácia skúša preniknúť ku mladšej generácii a preto žiada celoplošné zakázanie predaja. Nižšie si môžete prezrieť oficiálny dokument adresovaný jednotlivým distribučným kanálom, kam spadajú platformy Valve, Microsoft a SONY. Ukrajinské ministerstvo pre digitálnu transformáciu vníma Atomic Heart ako; nástroj budovania sympatií v hráčoch, ktorým je prebiehajúci konflikt na ich území viac menej ukradnutý, čo by v budúcnosti mohlo byť, aj s príchodom prípadných ďalších podobných projektov, rastúcim problémom.
O tom, že autori z firmy Mundfish si na vývoj zobrali peniaze od firiem napojených na ruskú vládu už dávno vieme, preto je potenciálne skutočne možné, že zisky z AH idú na nákup "nábojov" do pušiek vojakov okupujúcich suverénny štát. V tomto smere je však celá vec neskutočne komplikovaná, keďže sa nič reálne dokázať nedá a tak ako Mundfish môže byť novou zbraňou v spomínanej hybridnej vojne, tak súčasne môže ísť o ojedinelú zmes náhod a onoho efektu nechceného. Tak či onak, kvalita samotnej hry naďalej s úspechom potláča akúkoľvek nechuť voči Rusku, ostatne stačí sa pozrieť na recenzie a súčasne aj na počet streamov na Twitch platforme.
Bude zaujímavé sledovať predovšetkým oficiálne vyjadrenie Microsoftu, ktorý si Atomic Heart zobral do svojho Game Passu.
Official requests to ban selling Atomic Heart game. I do believe neither of these businesses support bloody regime, murders or romanticizing communism. Brand new level of Russian digital propaganda – using gaming industry.@Sony @PlayStation @Microsoft @Xbox @valvesoftware @Steam pic.twitter.com/DpaNO57bZC
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) March 3, 2023