Keďže autonómne vozidlá sú, napriek všetkému, čo nám sľuboval Elon Musk, ešte stále hudbou budúcnosti, štandardné obsluhovanie automobilu ostáva, plus mínus, založené na rovnakých princípoch. Človek si sadne za volant, samozrejme triezvy ako zákon káže, otočí kľúčikom alebo prípadne stlačí tlačidlo a vyrazí na cesty, sústrediac sa maximálne ako sa len dá.
Pochopiteľne, dnešné moderné technológie sú schopné mu pomôcť v situácii, kedy to sústredenie na moment stratí, avšak za tú kopu kovu letiacu po ceste je v konečnom dôsledku zodpovedný stále len a len on sám. Horšie je už to, že nech sa sústredíte za volantom akokoľvek dobre a poctivo, stačí, aby sa ďalší účastník premávky, a nemusí to byť výhradne len niekto s automobilom, prestal venovať svojim povinnostiam a havária či poškodenie majetku je na svete. V tomto prípade sa dá dnes chrániť a vytvárať akúsi prevenciu prostredníctvom palubných kamier. Na trhu je dnes logicky obrovské množstvo značiek zaisťujúcich vyššie opisovanú formu ochrany a je preto dosť ťažké sa v tej smršti nejako rozumne zorientovať, stále je tu ale niekoľko renomovaných výrobcov, medzi ktorých spadá aj anglická spoločnosť Nextbase. Práve od nich sa nám do redakcie podarilo na dlhodobý test získať prémiový model palubnej kamery s označením 522GW, ktorá sa u nás predáva za sumu necelých dvestopäťdesiat eur – drahšia je už len verzia 622GW, ktorá ponúka záznam v 4K kvalite.
Ja osobne som si daný model nainštaloval do svojho „elektrického citrónu“ a snažil som sa preveriť možnosti samotnej kamery, ako aj celkovú užívateľskú prístupnosť. Základom každej dobrej palubnej kamery do auta je integrácia GPS – bez nej nemáte šancu sa v prípade problémov dovolať práva, keďže označenie presnej lokácie, kde sa incident stal, je alfou a omegou.
Nextbase 522GW má, pochopiteľne, vstavaný GPS modul a okrem toho aj prepracovaný systém komunikácie s aplikáciou vo vašom telefóne. Časy, kedy bolo nutné kameru vyťahovať z auta, utekať domov a pripájať na PC, len aby ste si vytiahli jeden konkrétny záznam, sú, našťastie, preč. Testovaná vzorka, po tom ako som ju spároval s free softvérom od Nextbase, mi umožnila jednak jednoduchý prístup k zachyteným videám, ale súčasne aj ich priame zdieľanie, či dokonca pohľad v reálnom čase. Než sa však dostanem k ďalším praktickým prednostiam testovaného hardvéru, poďme sa pozrieť pod veko krabice.
Verzia 522GW vám príde s autonabíjačkou (mini USB) s dostatočne dlhým káblom, magnetickým úchytom s pevným nalepením na predné sklo a dokonca aj praktickým náradím na odkrytie čalúnenia v aute – pomocou neho si viete kábel od nabíjačky viesť skryte, mimo zrak okolia. Osobne by som bol rád, ak by konečne niekto prišiel s takou kamerou, ktorej by vstavaná batéria bola schopná vydržať viac než dvadsať minút chodu, každopádne, v tomto prípade je nutné mať prístroj takmer neustále napojený na sieť a energiu v batérii využívať výhradne pri vypnutom motore. Prečo?
Jednou z funkcií, ak si ju aktivujete, je automatické spustenie záznamov v momente, kedy sa niekto mihne pred vaším zaparkovaným autom, alebo kedy do neho niekto narazí/ťukne. Samotná kamera má na boku aj prípojku pre zadnú kameru, čo je už, samozrejme, ale za príplatok. Apropo, Nextbase 522GW je jeden zo šestice modelov, a ako spomínam vyššie, drahšia je už len 622GW umožňujúca záznam v 4K. Testovaná vzorka má maximálnu kvalitu videí nastavenú na 2560 x 1440 pixelov pri snímkovej frekvencii 30 fps – pre dostatočne ostré video materiály je to viac ako dosť.
Hneď, ako som kameru zobral do ruky, bolo jasne poznať, že ide o prémiový kus hardvéru, ktorý znesie aj drsnejšie zaobchádzanie. Dominantou tu je trojpalcová dotyková obrazovka, schopná vám aj priamo v aute poskytnúť dostatok informácií a nemenej dôležitý je pochopiteľne objektív so svetlosťou f/1,3 a 140 stupňovým uhlom záberu. Musím povedať, že kvalita záznamov, či už vo dne alebo v noci, je na vysokej úrovni a v prípade problémov by ste tak mohli príslušným orgánom poskytnúť relevantný dôkazový materiál. Stále tu však hrá rolu aj niekoľko dôležitých faktorov, ako sú napríklad zlé počasie, poškodené čelné sklo alebo špina na skle.
Odpájanie a pripájanie pomocou magnetického držiaku si vyžaduje trocha sily, avšak o to lepšie kamera drží pevne na mieste v prípade, ak s autom vletíte do hlbokej jamy. Samotný mini USB kábel nezasúvate do tela kamery, ale do redukcie na držiaku, čo znamená, že kamera si energiu ťahá cez svoj vlastný slot umiestnený v oblasti spomínaného magnetu. Z boku, do tela kamery, sa vkladá nutná microSD karta a to mi pripomína, že kamera nemá žiadnu formu ochrany samotných portov, preto, ak ju budete chcieť používať v autách pracujúcich v prašnom a vlhkom prostredí (napríklad nákladných), z dlhodobého hľadiska tu riskujete problém.
Dobre. Poďme sa teraz pozrieť na samotnú jednoduchosť prepojenia s aplikáciou Nextbase (dostupná zadarmo pre Android aj iOS) ako aj jej jednotlivými funkciami. Akonáhle si všetko spárujete a potvrdíte potrebné protokoly, do rozhrania môžete zadať evidenčné číslo vozu, jeho značku, farbu a zadefinovať údaje, ktoré sa budú zobrazovať na paneli. GPS modul sa následne automaticky postará o nastavenie presného dátumu a času. Mňa napríklad potešila napríklad samostatná sekcia odoslania záznamu z nehody priamo vašej poisťovni, čo je však podmienené vyplnením poistnej zmluvy, ako aj poskytnutím ďalších citlivých údajov. Veľkou prednosťou voči nižšiemu modelovému radu je ďalej možnosť prepojenia s Alexou a nastavenia SOS režimu.
SOS funkcia, v prípade vážnej nehody, dokáže prostredníctvom mobilného telefónu odoslať polohu havarovaného vozidla aj s informáciami obsahujúcimi vaše zdravotné údaje (ak si ich nastavíte). Akokoľvek ide dozaista o užitočnú funkciu, jej relevancia v tunajších vodách je nulová, keďže neviem o tom, že by naše záchranné zložky disponovali technológiou a protokolmi schopnými prijať podobné dáta (ak sa náhodou mýlim, pokojne nám napíšte na mail a opravte mňa). Tak či onak, SOS režim máte na rok zadarmo a následne je spoplatnený sumou piatich eur na mesiac.
Celková kvalita nakrúteného videa je na vysokej úrovni a sám som dal prednosť 2K nastaveniu Full HD rozlíšenia s 60 fps. Hlavný snímač zvláda potláčať ostré slnečné lúče a nastaviteľný filter šošovky je schopný eliminovať nechcené odlesky odrážajúce sa od palubovky vozidla. Na tele kamery je v strede dole umiestnené akčné tlačidlo, pomocou ktorého si viete okamžite zamknúť posledný zachytený záznam, aby náhodou nedošlo k jeho nechcenému vymazaniu (je to tradičná ochrana, keďže akonáhle sa vaša interná pamäť zaplní až po okraj, systém začne mazať vždy ten najstarší záznam). Musím povedať, že po viac než mesiaci aktívneho testovania Nextbase 522GW som bol s produktom maximálne spokojný, a tak jediné, čo mi najviac prekážalo, bola nutnosť ho mať permanentne napojený na energiu cez zapaľovač v aute.
Aby ste mi lepšie rozumeli, Citroën e-C4 nemá úplne dokonalo prispôsobený interný dizajn palubovky na niečo takéto, ostatne v príplatkovej verzii tohto elektromobilu figuruje aj priamo vstavaná palubná kamera a preto som nemal možnosť kábel dostatočne skryť pod vnútorné čalúnenie. A tak mi v strede vozu počas jazdy neustále tancoval čierny kábel, čo ma osobne nesmierne iritovalo. Toto sú však silne subjektívne problémy, ktoré vo vašom prípade nemusia hrať žiadnu úlohu. Ak preto momentálne pátrate po spoľahlivej a funkciami nabitej kamere do auta, Nextbase 522GW by mala byť pre vás jasná voľba.
Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Nextbase