hw
recenze
Alienware AW2524HF

Alienware AW2524HF - recenze
Alienware AW2524HF - recenze
10:29, 20.12.2023

Spomínate si ešte na tú dobu, keď sa čokoľvek nad 90 Hz, obzvlášť v prípade herných monitorov, považovalo za jasne deklarovaný luxus? Nuž, nárast dostupnosti moderných technológií a pozvoľné znižovanie cien, idúce ruka v ruke s ďalšími súvislosťami, zásadne zdvihli nároky už aj bežných hráčov a preto sa nám latka ikonky Hz posúva vyššie a vyššie. Aktuálne je tou bájnou hranicou panel s 500 Hz, ktorý prinieslo zopár výrobcov a medzi nimi aj spoločnosť Dell s ich hernou divíziou Alienware. Je to už viac než pol roka, čo je na trhu dostupný ich monitor AW2524HF, o ktorom vám teraz, na základe môjho viac než mesiac trvajúceho testu, poviem viac.

144Hz ako základ

Klik pro zvětšení (Alienware AW2524HF - recenze)

Klik pro zvětšení (Alienware AW2524HF - recenze)

Klik pro zvětšení (Alienware AW2524HF - recenze)

Je to tak. V súčasnosti je pre herný panel už základom 144 Hz, čo si uvedomuje aj drvivá väčšina výrobcov a práve preto sa v ich ponuke nachádzajú cenovo dostupné monitory v tejto konfigurácii. Ak sa však rozprávame o 500 Hz, ide o aktuálny strop, čo so sebou pochopiteľne prináša výrazne vyššiu cenu - predmetný model zhruba 25 palcového monitora opatreného známym logom mimozemšťana stál v čase písania recenzie približne 800 eur. LCD technológia vám práve v spojení s extrémnou (z pohľadu dneška) odozvou panelu prináša čistotu pohybu za každých okolností a samozrejme nízke oneskorenie (0,5 ms). To sú všeobecne známe páky, ktoré pred kúpou niečoho takéhoto fungujú primárne na hráčov akčných projektov a to ešte k tomu treba dodať aj priamu podporu G-Sync a klasicky nepriznávanú funkčnosť AMD FreeSync. Všetko to vedie k teoretickej možnosti dosiahnuť počas hrania vybraných projektov šialených 500 snímok za sekundu, avšak, než sa k tomu vôbec prepracujete, je nutné monitor osadiť do priloženého stojana a vhodne zapojiť do PC.

Mimozemšťan to vie

Klik pro zvětšení (Alienware AW2524HF - recenze)

Klik pro zvětšení (Alienware AW2524HF - recenze)

Klik pro zvětšení (Alienware AW2524HF - recenze)

Alienware má vo svojom portfóliu štandardne konštrukčne a dizajnovo jedinečné produkty, s ktorými nemám v rámci hĺbkového rozboru dôvod nejak strácať čas. Po rozbalení krabice na vás čaká vybratie pohybovo dostatočne variabilného stojana, ktorý do zadnej časti monitora jednoducho zapadne. Nepotrebujete žiadnu formu náradia, stačí vám len schopnosť úchopu. Napájanie do elektrickej siete je riešené interným spôsobom a tak z monitora ide von len jeden hlavný kábel. Na druhej strane, čo sa týka vstupov určených pre konektivitu, tak tu máme 1x HDMI (2.1), 2x DisplayPort (1.4), 4x USB-A 3.2 (Gen 1), 1x výstup pre slúchadlá a 3,5 mm audio port. Monitor si osadený v stojane síce môžete nakloniť do biznis polohy, avšak nemyslím, že by túto funkciu niekto vyhľadával pri rýdzo hernom náradí. Oveľa dôležitejšie je, že má sám o sebe skromne veľkú základňu a nebude vám tak prekážať ani na menších stoloch. Akokoľvek je šasi kompletne plastové a jediná prítomnosť kovu je práve vo vnútri pevného stojana, nepôsobí to vôbec lacným dojmom, práve naopak. Mimozemšťan toto jednoducho nikdy nenecháva na náhodu. Obrazovka má, okrem spodnej časti, okolo seba tenké rámiky a po zapnutí pôsobí luxusným dojmom. Apropo, z ľavej strany panelu je možné vysunúť háčik určený pre headset a na celom monitore by ste nenašli čo i len jeden jediný RGB prvok - ak nerátam podsvietené tlačidlo určené na zapnutie.

Bez reproduktorov

Klik pro zvětšení (Alienware AW2524HF - recenze)

Klik pro zvětšení (Alienware AW2524HF - recenze)

Klik pro zvětšení (Alienware AW2524HF - recenze)

Vyššie spomínam konektivitu, v rámci ktorej je myslené na dostatok DisplayPort vstupov. Je to logické, keďže dostať do výstupu 500 Hz by ste cez HDMI rozhodne nemali ako. Keď už máte všetko patrične prepojené, nastáva nutnosť nastavovania. Interakcia sa realizuje cez malý joystick umiestnený v strede spodnej hrany, pomocou ktorého si viete vybrať vami preferovaný formát obrazu. Prehľadnosť HUD hodnotím maximálne pozitívne a rovnako tak aj orientáciu v ňom. Monitor ponúka všetky očakávané predlohy obrazu, ktoré sú kategorizované pod jednotlivými hernými štýlmi a rovnako tak dostatočne pestré nastavenie sRGB. Hráčov môžu potešiť funkcie ako je približovanie zón, zameriavací kríž, počítanie snímok za sekundu, zosvetlenie tmavých zón a podobne. S nastavením som sa hral dlhodobo, no napriek tomu som ani v manuálom režime nedokázal dostať z panelu viac, než ponúkajú už spomínané šablóny. Neberte to však ako nejaké negatívum, keďže celkové podanie farieb, slušná intenzita jasu a kvalita farebného gamutu radia tento monitor medzi špičku herných 24,5 palcových obrazoviek s Full HD rozlíšením. Vrátim sa ešte k tomu jasu, výrobca dokázal prekročiť hranicu 400 nitov, čo je pri SDR naozaj slušný výkon a preto sa nemusíte obávať zobrať ho aj do svetlejších miestností. Avšak v tejto cenovej relácii by som si vedel predsa len predstaviť lepšie a kvalitnejšie podané HDR.

OLED je hold stále OLED

Klik pro zvětšení (Alienware AW2524HF - recenze)

Klik pro zvětšení (Alienware AW2524HF - recenze)

Klik pro zvětšení (Alienware AW2524HF - recenze)

Pri debate ohľadom predností a záporov IPS a OLED panelov by sme sa samozrejme mohli dostať do dosť jasnej situácie, hlavne v prípade porovnávania kontrastných pomerov, no asi je aj vám jasné, čo je hlavnou zbraňou mnou testovanej vzorky. Rozhodne to nie je hranie hier plných tmavých scén v čisto tmavých priestoroch. OLED ani Mini-LED monitory v súčasnosti neponúkajú viac než 240 Hz a tu Dell preto pochopiteľne siahol práve po IPS. Čo sa týka už spomínaného sRGB, tak to dosahuje stopercentné pokrytie pri osemdesiatosem percentnom DCI-P3. Oveľa horšie však vnímam HDR efekt, ktorý sa pri vyššie uvádzanom jase nedá hodnotiť ako prínosný. Vráťme sa preto k tomu, čo investorov do Alienware AW2524HF zaujíma najviac. Tým je toľko proklamovaná obnovovacia frekvencia, kde sa viete pretaktovaním z natívnych 480 Hz dostať na tú magickú hranicu 500 Hz, avšak neviem, ktoré ľudské oko by si dokázalo trúfnuť označiť rozdiely medzi týmito ciframi. Plynulosť pohybu v akejkoľvek hre je tak čistá a hladká, že ja osobne by som sa nebál po dlhom čase zase raz oprášiť slovíčko „dokonalosť“. Dosiahnuť ju však v zmysle konkrétnych hier môže byť problém, keďže jednak potrebujete, aby takéto veci samotná videohra podporovala a súčasne je nutné mať stroj, ktorý to celé výkonnostne patrične zrealizuje.

Karty sú na stole

Klik pro zvětšení (Alienware AW2524HF - recenze)

Verím tomu, že aj vďaka textu vyššie ste cieľovú skupinu konzumentov, pre ktorý je monitor Alienware AW2524HF určený, jasne identifikovali. Kto hľadá približne 25 palcový herný monitor, schopný na výstupe dodať najplynulejší a najčistejší obraz, bez toho, aby súčasne nemal hlboko do vrecka, vyššie hodnotený panel je jasnou voľbou. Treba si však odpustiť vysoké očakávania ohľadom HDR a zopár ďalších nedostatkov, ktoré však logicky pramenia z využitia IPS technológie.



Za poskytnutie produktu na preview ďakujeme spoločnosti DELL

Klik pro zvětšení (Alienware AW2524HF - recenze)


CGwillWin