recenze
WD_BLACK SN770M NVMe SSD

WD_BLACK SN770M NVMe SSD - recenze
WD_BLACK SN770M NVMe SSD - recenze
14:37, 08.12.2023

Aktuálny trend predaja prenosných herných počítačových mašiniek, ktoré sme svojho času v konzolovom prostredí začali titulovať slovíčkom „handheld“, ste už určite zaregistrovali. Hneď ako Valve usúdilo, že technologický pokrok v oblasti zmenšovania tradičných HW komponentov dozrel natoľko, aby bolo možné vyrobiť výkonnú a súčasne prenosnú hernú mašinku, siahol po svojej Steam knižnici a výsledkom bol dnes už jasne úspešný Steam Deck. Netrvalo to príliš dlho a po Valve prišiel ASUS s ich ROG Ally, nasledovaný Lenovom (Legion GO) a ktovie, možno už v čase, keď budete čítať tento text, vystrelí internetovým priestorom nejaké ďalšie podobné handheld oznámenie. Keďže videohry sa svojím celkovým objemom sotva začnú zmenšovať (každým rokom je to skôr naopak), vyššie uvedení výrobcovia do svojich produktov cielene dávajú väčšie SSD disky, ktoré však na konci dňa cez to všetko nemôžu konkurovať nárokom priemerného spotrebiteľa interaktívnej zábavy. V takomto momente prichádza na scénu tretia strana, aby zarobila na predaji interných alebo externých SSD diskov. Pri handheldoch sú špeciálne interné disky logicky praktickejším pomocníkom a pochopiteľne je nutné vyberať tie najspoľahlivejšie. Dnes vám v tejto súvislosti poreferujem o jednom takom, a to konkrétne o WD_BLACK SN770M, ktorý je akýmsi zmenšeným kolegom staršieho modelu SN770.

Trend PC handheldov

Klik pro zvětšení (WD_BLACK SN770M NVMe SSD - recenze)

Klik pro zvětšení (WD_BLACK SN770M NVMe SSD - recenze)

Klik pro zvětšení (WD_BLACK SN770M NVMe SSD - recenze)

Zmenšený model SN770 prichádza v troch veľkostných kategóriách: 500 GB za cca 80 dolárov, 1 TB za približne 110 dolárov a vôbec najväčšia verzia 2 TB v hodnote 220 dolárov. Spoločnosť Western Digital nám na test zaslala tretí a najobjemnejší variant, v každom prípade všetky tri verzie sú šité na mieru už spomínaným strojom ako Steam Deck, ROG Ally, Legion GO a iným vreckovým herným mašinkám. Zámerne spomínam starší model SN770, keďže z neho vychádza tento upgrade, a keď si oba SSD disky priamo porovnáte už na papieri, zistíte, že tých rozdielov medzi nimi vôbec nie je veľa. V rámci prístupnosti sa rozprávame o M.2 disku vybavenom PCle (4.0) s papierovou rýchlosťou 5 150 MB/s. Disk využíva interný radič od Sandisku a TLC NAND. Steam Deck sám osebe je síce PCle 3.0, avšak nič nebráni tomu, aby uvedený disk od WD v ňom nemohol patrične fungovať, respektíve fungovať so sekvenčným obmedzením výkonu na približne 3,5 GB/s. Zrejme nám tu automaticky vznikne diskusia o tom, či sa vôbec pre Steam Deck oplatí kupovať niečo také, čo vo finále nedokážete využiť naplno. Ak však potrebujete akútne rozšíriť pamäť v Decku a je vám jedno, koľko vás to bude stáť, akákoľvek relevantná diskusia ide okamžite bokom. Čo sa týka konkurencie v podobe ROG Ally, konkrétne táto herná mašinka je už s PCle 4.0. A keď už spomínam širšie pole využitia, tak okrem vyššie uvedených handheldov je samozrejme predmetné SSD vhodné aj do vybraných notebookov alebo zariadení formátu Microsoft Surface.

Rýchlosti

Klik pro zvětšení (WD_BLACK SN770M NVMe SSD - recenze)

Klik pro zvětšení (WD_BLACK SN770M NVMe SSD - recenze)

Klik pro zvětšení (WD_BLACK SN770M NVMe SSD - recenze)

Vo všetkých testoch cez CrystalDiskMark 8 sa WD_BLACK SN770M NVMe SSD, až na menšie odchýlky, držal po boku svojho väčšieho súrodenca SN770. Prednosťou tu je predovšetkým už mnou spomínaná spoľahlivosť a rýchlosť zápisu, ostatne je to práve toto SSD, ktoré sa môže pýšiť statusom aktuálne najrýchlejšieho 2230 disku a to je presne to, s čím by ste o prípadnej kúpe pre váš prenosný herný systém mali kalkulovať.

 • Výkon sekvenčného čítania
 • 5150 MB/s
 • Výkon sekvenčného zápisu
 • 4850 MB/s
 • Náhodné čítanie
 • 650 000 IOPS
 • Náhodný zápis
 • 800 000 IOPS

  Na druhej strane, cena za rýchlosť nie je v tomto prípade vôbec malá a rovnako tak si treba uvedomiť, že už spomínaný Steam Deck vďaka uvádzaným limitom (PCIe 3.0) vlastne nemá ako využiť potenciál disku ako takého. Špeciálne pri značke Western Digital to býva tak, že ich novinky automaticky štartujú s vyššou cenou až do času, než sa trh v danej kategórii zase rozšíri a konkurencia ich donúti ju znižovať. Cez to všetko sa testovaný disk prejavil ako vhodná voľba do prenosných herných zariadení, v ktorých je celkový čas čítania a zapisovania hlavnou premennou.  Klik pro zvětšení (WD_BLACK SN770M NVMe SSD - recenze)

  Klik pro zvětšení (WD_BLACK SN770M NVMe SSD - recenze)

  Klik pro zvětšení (WD_BLACK SN770M NVMe SSD - recenze)

  Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti Western Digital

  Klik pro zvětšení (WD_BLACK SN770M NVMe SSD - recenze)

  
  CGwillWin