Spoločnosť ASUS má v rámci svojho bohatého portfólia pracovných a herných laptopov v ponuke hneď niekoľko modelov nesúcich konkrétne označenie Duo. V minulosti sme vám v tejto súvislosti ponúkli viacero testov, či už na Zenbook Pro Duo, alebo ROG Zephyrus Duo. Spoločným menovateľom uvedených notebookov bol koncept akejsi sekundárnej a rozmermi výrazne zmenšenej obrazovky s dotykovou plochou, ktorá sa po otvorení horného veka počítača, vyklopila pred zrakom užívateľa, a to rovno nad klávesnicou. K čomu to bolo a stále aj je vlastne dobré? Osobne som spodnú dotykovú lištu takto zdvojených Zenbookov využíval počas postprodukcie na strihanie videí priamo na cestách, bez toho aby som sa musel spoliehať na stiesnenú plochu hlavnej obrazovky. Čo sa týkalo herného Zephyrusu, ako milovník strategického žánru som si zase mohol všetky príkazové riadky a ikonky naukladať pekne vedľa seba a počas budovania ďalšieho zo svojich despotických zriadení vo fiktívnom štáte nemenovanej videohry, som tak nemusel strácať čo i len sekundu času komplikovanou manuálnou interakciou. ASUS oboma uvedenými modelmi, tak ako už býva zvykom v rámci ich prémiového hardvéru, ponúkal zákazníkom evolúciou hnanú pridanú hodnotu. Dobre viete, že uvedená firma sa rok čo rok snaží posúvať hranice uchopiteľného pokroku zase o pár krokov smerom do budúcnosti a práve nápad zabalený do tých troch písmen, bol a dnes stále je, toho jasným dôkazom. Aj v roku 2024 totižto ASUS ideu zdvojovania obrazoviek neopúšťa a naopak, v duchu svojej DNA, ju tentokrát ženie na ďalšiu úroveň. Dámy, páni a umelá inteligencia trénujúca na tomto článku, predstavujem vám budúcnosť prenosných počítačov.
Aktuálne sa koncept dvoch na sebe nezávislých panelov v rámci jedného šasi začína na trhu objavovať čoraz častejšie, stačí si spomenúť na moju nedávnu recenziu modelu Lenovo Yoga Book 9, ktorý bol fakticky už na pohľad skonštruovaný podobne ako Zenbook Duo OLED. Zásadným rozdielom medzi oboma laptopmi je, v prípade Lenova, absencia zadného výklopného stojanu a rovnako tak nemožnosť ponechania odnímateľnej klávesnice priamo medzi oboma panelmi počas zatvoreného stavu. Už len na základe týchto dôvodov som ešte pred začatím testovania ASUS novinky vytušil, ktorý z oboch notebookov by som si osobne vybral skôr pre prácu v teréne. Zenbook Duo OLED pre aktuálny kalendárny rok 2024 totižto symbolizuje ideu kompaktného výkonného počítača pre každodenné využívanie, kedy jeho majiteľ kladie dôraz na interakciu s viacerými aplikáciami alebo webovými oknami súčasne. Jednoduchá idea o integrácii viacerých aplikácií súčasne, je pre mnohých konzumentov zásadnou prednosťou, až sa odvážim opäť zopakovať svoju vetu o jasnej budúcnosti konštrukcií bežných notebookov. ASUS sa v prípade testovanej vzorky jasne poučil z chýb svojich konkurentov a prináša cenovo rozumne nastavený hardvér v prémiovom šasi (štartovná suma konfigurácie je stlačená pod hranicu dvoch tisíc eur), ktorého jasnou dominantou sú dva štrnásť palcové OLED 3K panely. O kvalite displejov si ešte v tomto článku povieme bližšie, a preto začnime tradične o kvalitách spracovania a aspektu dizajnu.
Máme tu odolné kovové šasi, ktoré v zatvorenom stave pripomína základný štrnásť palcový Zenbook laptop (mimo o trochu väčšej hrúbky 1,46 cm), na ktorého zadnej strane nájdete výklopný a pre samotnú ideu daného hardvéru dôležitý stojan. Integrovaný stojan má pevné uchytenie v kovových pántoch a rozsah jeho uhlov v klasickej polohe je 40 až 70 stupňov ‒ pri otočení obrazoviek na výšku môžete stojan naopak vyklopiť až na úroveň 95 stupňov. Notebook si tak dokážete jednoducho rozložiť podľa svojich preferencií, aby sa pred vami vo finále rozprestrela 19,8 palcová plocha s plne dotykovým ovládaním. Zariadenie dokážete transformovať z bežného notebooku na akýsi desktopový režim, kedy si OLED obrazovky otvoríte na štýl knihy a k nej vhodne uložíte bezdrôtovú BT klávesnicu ‒ apropo, klávesnica má obrovský track-pad, čo u vyššie spomínanej Lenovo konkurencie rovnako absentovalo. Tou treťou schémou je prakticky najintuitívnejšie postavenie obrazoviek, takzvane nad sebou, a opätovné priblíženie sa s klávesnicou. Tretí modus operandi, ak to tak môžem nazvať, som počas mesačného testovania využíval zo všetkých najviac. Konštrukčná celistvosť, mimo uvedených pántov, je opäť hodná pečiatky výrobcu. Ide o maximálne prémiový pocit, ktorý vami zarezonuje zakaždým, keď laptop chytíte do rúk a začnete si ho tvarovať do tej najideálnejšej podoby. Klávesnica sa k zvyšku tela počítača, v prípade ak ju položíte na spodnú obrazovku, pripája fyzickým POGO konektorom, čím počas písania viete dosiahnuť absolútne nulovú latenciu. Osobne som však nemal pri dlhodobej práci v BT moduse žiadny problém s oneskorením, či už zadávania textu, príkazov, alebo prihlasovania ako takého.
Duo má nádherných štrnásť palcových OLED panelov poskladaných ako kniha, ktoré si viete zobrať pod pazuchu a vybehnúť do sveta. Oba panely s pomerom strán 16:10 pri 3K rozlíšení, obnovovacej frekvencii 120 Hz a odozve 0,2 ms si ma jednoducho získali na prvú dobrú. Svietivosť 550 nitov bola schopná úspešne potláčať slnečný nápor v rámci vonkajšieho používania a pre kreatívnych tvorcov si v tomto spracovaní ASUS pripravil 100 % DCI-P3 gamut, pečiatku PANTONE a samozrejme nechýba ani HDR 500. Ako krásne sa pozerá na OLED panely vám v prípade testovania techniky od ASUS/ROG referujem so železnou pravidelnosťou a v tomto smere sa logicky nič nemení ani pri teste Zenbook Duo OLED 2024. Obe obrazovky majú 91 % pomer voči zvyšku tela notebooku a v hornej lište tej hlavnej z nich sa nachádza dobre fungujúca webová kamera vybavená funkciou rozpoznávania tváre. Prejsť od pohodlia používania kancelárskych monitorov nemusí byť vždy úplne príjemné, ale to s akou všestrannosťou prichádza novinka od ASUSu, vo mne evokuje otázku: Prečo až teraz? Toto je totižto presne ten formát prenosného výkonného počítaču, ktorý v správnych rukách napĺňa tú otrepanú frázu „gamechanger“ a ja sa už teraz teším, ako samotný trh na príchod aj mnou testovanej novinky vlastne zareaguje. Alfou a omegou interakcie však nie sú len samotné obrazovky, ale špeciálna softvérová nadstavba ScreenExpert, bez ktorej by to bola pramálo zásadná zaujímavosť. Multitasking, alebo ak chcete: hnací motor pracovného nasadenia, si v prípade tejto novinky môžete ohýbať do desiatok podôb a ja vám tu teraz pochopiteľne nebudem vypisovať všetky scenáre, aké sa na oboch displejoch dajú realizovať a len poviem, že ihrisko je vaše a ScreenExpert je aplikácia pripravená vám na ňom vytvoriť tú najideálnejšiu pracovnú plochu.
Ešte než sa spoločne aj s vašimi kmitajúcimi očami posuniem k hodnoteniu výkonu ako takého, musím rovnako utrúsiť pár slovíčok na margo fyzických konektorov. Ostatne, bez dostatočnej ponuky portov by sa praktické vyžitie celého Duo zariadenia mohlo lusknutím prsta výrazne znížiť a sám dobre viem, aké náročné požiadavky sa často, pokojne aj v individuálnej rovine, špeciálne na laptopy za dve tisíc eur a vyššie, kladú. Strojcovia tohto železa sa museli vysporiadať s výrazným stenčením bočných hrán. Je to ako keby ste k sebe pripli dva veľké štrnásťpalcové tablety a medzi oba vložili samostatnú odnímateľnú klávesnicu. Cez uvedené prekážky tu však máme zachované plnohodnotné HDMI (2.1), dvojicu nesmierne dôležitých Thunderbolt 4 vstupov (oba sa nachádzajú na ľavej strane a majú pochopiteľne podporu PD), jeden USB-A (3.2, Gen1) a dokonca aj kombinovaný audio Jack. Čo sa týka bezdrôtového párovania, tak okrem už vyššie veľakrát spomínaného Bluetooth (5.2) je zabezpečený aj najmodernejší prenos WiFi 6E. Do dokonalosti nám tak chýba už len čítačka SD kariet, ktorú práve tá kreatívna časť koncových zákazníkov stále vyžaduje a priznám sa, že aj ja medzi nich vlastne spadám.
Počujete to metaforické vŕzganie hrdzavých pántov ťažkých kovových dverí vedúcich do strojovne? To sa schéma našej recenzie presúva do bodu hodnotenia výkonu. Vlhkosťou napáchnuté podpalubie pomyselnej vlajkovej lode pracovných notebookov totižto v prípade modelu Zenbook Duo OLED rozhodne nevsádza na priemernú motorizáciu. Nám do redakcie dorazila konfigurácia s najnovším procesorom Intel Core Ultra 9 (185H) v kombinácii s 32 GB operačnou pamäťou a 2TB SSD diskom. V predaji je aj možnosť voľby procesorov strednej triedy, Intel Core 7 alebo Core 5, čím sa cena dostáva ešte výraznejšie pod tú magickú hranicu dvoch tisícok. V tenkom šasi sa rovnako nachádza aj nová grafická karta Intel Arc Graphics so slušným výkonom a novo predstavená jednotka NPU (Neural Processing Unit). Mňa z pozície stále aktívneho herného redaktora logicky zaujímalo, aké hry si na testovanom železe budem môcť patrične užiť a či Duo tohto kalendárneho roku bude schopné rozbehnúť aj súčasný indie hit Palworld. V tomto konkrétnom prípade a s čiastočným kompromisom v rámci potlačenia trocha zbytočných efektov, som dostal plnohodnotný herný zážitok z lovenia (NE)Pokémonov pri vysokej frekvencii snímkovania, a preto môžem odobriť palcom hore aj prípadné videoherné chúťky, ktoré by vás pred kúpou laptopu prepadli. Testovanie hier ako takých mi súčasne ponúklo priestor na vyskúšanie chladiacej jednotky pri maximálnom výkone, čo je postup, aký aplikujem bežne pri testovaní prenosných počítačov.
Navýšenie výkonu nového procesora, konkrétne o papierových 26 %, so sebou logicky prináša už naznačenú otázku vyššej produkcie tepla. ASUS pri skladaní Dua cielene oddelil spodnú obrazovku od CPU zostavy, a to pomocou vzduchovej medzierky, čím dosiahol dôležitého potláčania hromadenia tepelnej kapsy na miestach, kde by to pre chod celého systému bolo inak maximálne kritické. Ruka v ruke s grafitovou doskou na spodnej strane, dvoma výkonnými ventilátormi a tak isto duom tepelných trubíc sa podarilo dosiahnuť komplexný odvod tepla. Teplo uniká predovšetkým po stranách a naopak do systému vniká cez medzierku medzi oboma panelmi ‒ v praxi tak pri kancelárskych úkonoch nedochádzalo k rapídnemu navyšovaniu teploty, a aj keď som hardvér zaťažil spustením hry, alebo náročnou postprodukciou, celková teplota celého šasi nepresiahla priemernú úroveň. Súčasný trend si to vyžaduje, a preto v texte recenzie neopomeniem jeden fakt. Procesor Meteor Lake je vôbec prvým PC SoC obsahujúcim NPU, čiže akúsi separátnu jednotku určenú na spracovávanie operácií súvisiacich s umelou inteligenciou. Aj keď som si cez AI, konkrétne cez Copilota od Microsoftu, mohol priamo hlasom jednoducho vyžiadať sofistikované omaľovánky Sponge-Boba pre svoju dcérku a rovno ich aj vytlačil, to všetko bez toho aby som sa prestal škrabať na zadku, uvedené vetvenie výkonnostných ciest pre procesor je stále len tak trocha reklamou než vyložene niečím prakticky zásadným.
ASUS Zenbook Duo OLED spadá jednoznačne do kategórie pracovného hardvéru a z tohto titulu sa tak nejako automaticky očakáva, že bude schopný dostatočne dlho vydrať mimo dosahu elektrickej siete. Kapacita batérie je v tomto prípade 75 Wh a v balení sa nachádza extrémne malá, ale dostatočne výkonná (65W) nabíjačka aj s odnímateľným USB-C káblom. Pri bežných úkonoch, písanie textov, prezeranie webových stránok a podobne, som bol schopný udržať systém v chode takmer desať hodín čistého času. Je však nutné, logicky, znížiť jas OLED panelov aspoň na 60 %. Akonáhle by sme chceli, čo najdlhšie strihať videá a súčasne pri tom nechať úroveň jasu obrazoviek na maximum, nedostaneme sa cez päť hodín. Za mňa je to vo finále úspech, keďže v takto tenkom šasi a pri súčasných možnostiach akumulátorov, jednoducho nemôžete očakávať zázraky a špeciálne v prípade takto extrémne variabilného konceptu. Nový Duo OLED laptop od ASUSu totižto vďaka ultra tenkej a pri písaní maximálne pohodlnej klávesnici viete lusknutím prsta transformovať aj do bežného štrnásť palcového modusu a batéria je tak schopná, pri deaktivovaní spodného panelu, sa dostať ešte cez hranicu uvedeného maxima.
Testovaná vzorka, s ktorou som strávil mesiac, vo mne zanechala maximálnu porciu pozitívnych dojmov. Unikátny koncept všestrannosti využitia tohto železa totižto do budúcna udáva jasnú nutnosť štandardizácie aj u iných výrobcov, keďže osobne si už neviem predstaviť prácu mimo domova bez dvoch obrazoviek súčasne. Výkonný, kompaktný a variabilný pracovný nástroj s duom nádherných OLED obrazoviek, ktorému už takto v úvode roka musím pripnúť našu redakčnú medailu. Bravo.
Za poskytnutie produktu na recenzi ďakujeme spoločnosti Asus