Pred pár rokmi som sa na pomerne pravidelnej báze venoval testovaniu bežných, ale aj herných routerov až som nadobudol pocitu, že pri väčšine drahších produktov z oboch kategórií často nie je vôbec dôvod si za to vlastne priplácať. Nasledovalo vákuum ignorovania celého segmentu, ktoré ste si asi dokázali všimnúť na našich výstupoch a práve to dnes definitívne končí. Spoločnosť ASUS mi totižto pred časom zaslala na recenziu jeden zo svojich aktuálnych modelov herných routerov s príznačným názvom TUF a keďže nám pomaly ale isto začína éra štandardu Wi-Fi 7, usúdil som, že je vhodné sa pozrieť na kvality súčasnej špičky jeho šírenia.
Mohli by sme si teraz spoločne posadať do indiánskeho kruhu, v strede založiť vatru rozmerov rannej stolice King Konga a diskutovať o tom, ako dôležité je v roku 2024 vlastniť hardvér podporujúci prenos cez Wi-Fi 7. Každopádne predpokladám, že nový router si nekupujete každý rok a preto treba na tento zdanlivý problém nazerať ako na investíciu do budúcnosti. Dnes už totižto všetky nové notebooky, ktoré vám aj po boku kolegov prinášame v našich recenziách, automaticky podporujú Wi-Fi sedmičku a na tom sa s pribúdajúcim časom logicky nebude nič meniť, ba naopak. ASUS TUF Gaming BE3600, čo je presný názov predmetného distribútora internetového pripojenia určeného pre domácnosť, je herným routerom v pravom slova zmysle. Stačí si totižto len letmo pozrieť jeho dizajn a okamžite je vám jasné, čo sa celým tím vizuálom výrobca snažil povedať.
Dizajn silne pripomínajúci kombináciu drona a herného laptopu je daný. Mne však predmetný router okamžite v hlave zopol spomienku na najslávnejšiu videohernú "lekárku" s názvom Dr. Caroll - jednalo sa o umelú inteligenciu z kultovej FPS hry Perfect Dark presúvajúcu sa v lietajúcom zariadení silne pripomínajúcom práve dizajn TUF routeru. Prvoplánovo sa tu však nikto nesnaží len votrieť do priazne hráčov, keďže plastové šasi routeru je v zmysle ideálneho vetrania vybavené päťstranným odvetrávaním a štvoricou polohovateľných antén (antény nie je možné oddeliť). Vo vnútri vizuálne príťažlivého hardvéru sa nachádzajú hliníkové chladiče s nanokarbónovým povlakom, starajúce sa o celkovo rozumne zrealizované chladenie (ASUS udáva celkové navýšenie efektivity chladenia o dvadsaťpäť percent). Na prednej hrane sa nachádzajú LED indikátory informujúce vás o stave pripojenia a je zaujímavé, že výrobca ich cielene skryl pod prednú hraniu tela routeru a preto ak ich chcete vidieť, musíte sa buď zohnúť do úrovne zariadenia alebo ho fyzicky nadvihnúť.
Spodná strana ponúka štvoricu gumových nožičiek vďaka ktorým ostáva router stabilne ležať na akomkoľvek tvrdšom povrchu. Zadná hrana naopak disponuje štvoricou LAN portov s tým, že hneď ten prvý z ľavej strany (nech vás nespletie jeho číslovka štyri) je primárne určený práve na prepojenie s herným zariadením. Je trocha smutné, že tu nemáme ďalší port s podporou 2,5 Gbit/s, každopádne, okrem uvedených vstupov je užívateľom ešte k dispozícii USB 3.0 a klasicky zásuvka pre DC adaptér. Samotný router je poháňaný štvorjadrovým CPU doplneným o 1GB DDR4 RAM a v rámci už spomínanej pečiatky Wi-Fi 7 by bolo teraz vhodné vysvetliť pár detailov. Pokiaľ by ste ku kúpe pristupovali s tým, že idete investovať do routeru podporujúceho pásmo 6 GHz, ostanete sklamaný. Prenos dát je totižto podporovaný len v pásmach 2,4 a 5 GHz. Práve v 5 GHz pásme viete za ideálnych podmienok dosiahnuť rýchlosť až 2 822 MBit/s a v pásme ktoré dnes využíva väčšina domácich spotrebičov s pripojením na sieť, 2,4 GHz maximálne 688 MBit/s.
Kľúčovou funkciou celého Wi-Fi 7 je však samozrejme hlavne MLO (Multi-link Operation) čoby ideálny nástroj na zlepšenie priepustnosti pásma a dosiahnutie nízkej latencie a v tomto smere vás nový ASUS router rozhodne nesklame. Počas testovania bezdrôtového pripojenia s 5 GHz som primárne do rovnice zahrnul pochopiteľne najmodernejšie herné notebooky a sledoval priepustnosť v závislosti na vzdialenosti od routeru. Za ideálnych podmienok a bez akýchkoľvek výrazných metrov odstupu dokázal router z väčšej časti naplniť vyššie uvádzané papierové rýchlosti. S narastajúcou vzdialenosťou, kedy sa do celej rovnice navyše pridalo viacero múrov, dochádzalo ku očakávanému zhoršovaniu signálu. Dôležité však je, že zariadenie bolo schopné poskytnúť stabilné prenosy aj počas viacerých aktívnych pripojení súčasne, čiže ak dáme bokom požiadavky na herné prednosti, tak testovaná vzorka nebude mať problém uspokojiť aj ďalší členov vašej rodiny.
Herný router TUF Gaming BE3600 myslí aj na vašu bezpečnosť a preto v tomto smere dokáže poskytnúť tri úrovne AI ochrany aj s plateným členstvom. Mňa však primárne zaujímalo, ako na tom vlastne je ponuka možností v rámci webového rozhrania respektíve mobilnej aplikácie. Keďže sa jedná o herný router, tak grafika samotného softvéru je silne spodobnená s modelovým radom notebookov TUF. Na prehľadnej ploche so zástupom jednotlivých funkcií má užívateľ možnosť zadať parametre rodičovskej kontroly, spravovať zoznam do siete pripojených zariadení alebo prepínať medzi hernými modusmi. Majiteľov herných konzol určite poteší funkcia OPEN NAT avšak primárne sa všetci začnú na prvú dobrú hrabať predovšetkým v jednotlivých profiloch samotných videohier. Páčila sa mi možnosť rýchlej fronty prioritného softvéru, ale rovnako tak aj optimalizácia pripojenia v mobilných hrách. Užitočných nastavení je tu naozaj neúrekom.
ASUS mňa po rokoch zámerného ignorovania herných routerov dokázal skutočne prekvapiť, keďže ich TUF Gaming BE3600 ponúka vo výsledku oveľa viac než len lacné PR. Jedná sa o výkonný a predovšetkým spoľahlivý router, ktorý nájde uplatnenie nie len v herne orientovanej domácnosti a do ktorého sa nemusíte obávať investovať svoje peniaze. Pripravte sa na budúcnosť bezdrôtového prenosu pod skratkou Wi-Fi 7 bez toho aby ste už teraz zásadne preplácali a investujte do vyššie opisovaného hardvéru, garantujem vám, že nebudete ľutovať.
Za poskytnutie produktu na recenzi ďakujeme spoločnosti Asus