Čínska spoločnosť OPPO má vo svojom portfóliu cenovo vyložene lacné bezdrôtové slúchadlá, ktoré sa mi nedávno podarilo dlhodobo testovať. Bežne sa síce u mňa na stole krútia podobne koncipované štuple do uší od rôznych značiek, a to v cenovom rozpätí od sto eur vyššie, avšak samého ma zaujímalo, ako na tom bude práve model Enco Buds2 predávaný za extrémne nízku sumu (pohybujeme sa tu okolo sumy tridsať eur). Dovoľte mi teraz zhrnúť výslednú kvalitu testovanej vzorky, ktorá vychádza z mesačného a súčasne každodenného používania.
Nedávno som bol, skutočne po dlhej dobe, opäť v kine. Určite ste zaznamenali pokračujúcu snahu režiséra a scenáristu Denisa Villeneuveho nanovo sfilmovať rozsiahly román Franca Patricka Herberta s názvom Duna. Musím povedať, že to bol skutočne unikátny zážitok, ktorý odporúčam všetkým, pokiaľ to je v rámci IMAX licencie vo vašom okolí a hlavne v čase čítania tohto textu ešte vysielané. Avšak späť k téme. Ako som si kupoval občerstvenie, čiže klasicky vedro plné popcornu a bandasku ochutenej limonády, uvedomil som si inflačný dopad na bežný výlet do kinosál, ktorý teda už dávno nie je zážitkom určeným pre chudé masy. Zhodou okolností som mal v zadnom vrecku nohavíc zastrčené slúchadlá Enco Buds2, ktorých predajná cena by v prípade mojej spotreby v rámci občerstvenia vyšla práve na jednu návštevu Arrakisu (to som ešte zdvorilo zamietol roboticky vyslovenú vetu predavača ohľadom päť eurovej čokoládovej tyčinky). Čakajúc v pohodlnom kresle na začiatok premietania som si začal klásť otázky typu „Ako môže niečo tak lacné, v zmysle súčasných reálií, uspokojiť kritické ucho konzumenta očakávajúceho všetky súčasné štandardy technologického pokroku? Stojí vôbec za to platiť za slúchadlá bez aktívneho potláčania okolitých ruchov? A prečo vlastne v kinách nečapujú pivo?“
Slúchadlá OPPO Enco Buds2 napriek svojej cene prichádzajú v istom ohľade s oveľa precíznejším spracovaním dokovacej škatuľky než napríklad oveľa drahšia konkurencia (narážam teraz konkrétne na model SONY INZONE Buds). Dizajn puzdra pripomína okrúhle hotelové mydielka, myslím tie na jedno použitie. Vrchné veko vyklopíte pohodlne jedným prstom a jeho konštrukčná celistvosť voči zvyšku plastového šasi je na tom oveľa lepšie než u spomenutých prémiových slúchadiel za dvesto eur. Samotné slúchadlá majú v balení silikónové redukcie v troch veľkostiach, ktorými si dokážete čo najlepšie vyplniť priestor v uchu tak, aby ste dosiahli ideálne pasívne odhlučnenie. Pri danej cenovke totižto nikto v rámci eliminácie okolitých ruchov nemohol očakávať žiadne ANC (aktívne potláčanie hluku). Len čo som si našiel ten správny priemer redukcie, začal som sa usmievať. Vďaka nízkej váhe štupľov som totižto nečakane dosiahol výborné potlačenie vonkajšieho hluku a čo je ešte lepšie, dokázal som počúvať hudbu a podcasty pokojne aj päť hodín v kuse bez toho, aby som sa cítil nepríjemne. Menší problém vidím v nie úplne dobre zrealizovanom systéme vkladania, kedy musíte slúchadlo otočiť neprirodzene do opačnej strany tak, ako to napríklad má aj konkurenčný model Huawei FreeBuds 5i. Užívateľ si na tento spôsob vkladania musí dlhšie zvykať, keďže nejde o nič prirodzene intuitívne.
Dok nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, keďže však slúchadlá dokážu samy o sebe fungovať sedem hodín a spolu s puzdrom spoločne až dvadsaťosem hodín, nevnímam to zase až tak kriticky. Rovnako tak si cením aspoň čiastočnú ochranu voči striekajúcej vode, respektíve potu (IPX4) a dokonca aj dobre fungujúci herný režim s potláčaním latencie (oneskorenia). Párovanie sa realizuje cez Bluetooth 5.2 a na pripojene slúchadiel v základe nepotrebujete žiadnu aplikáciu. Jedna vám však k dispozícii, samozrejme, je (HeyMelody) a to v rámci Google Store a AppStore. Jej význam spočíva v možnosti regulovania kvality výstupného audia, kde má užívateľ šancu prepínať medzi základným nastavením, posilnenou basovou linkou a čistým hovoreným slovom. Pochopiteľne, kto by chcel ísť v tomto ešte do väčšej hĺbky, použije ekvalizér tretej strany alebo priamo streamovacej aplikácie. Pre bežné potreby sú základné nastavenia dostačujúce a minimálne už spomínané podcasty som s nimi nemal problém opakovane počúvať. Oba štuple majú pomerne známy dizajnový prvok v podobe predĺženej tyčinky, ktorej súčasťou sú aj dotykové plôšky a mikrofón. Konzument si vie priradenie príkazov interakcie rovnako upraviť v aplikácii, ale reakcie na ťukanie nie sú zrovna expresné a z desiatich pokusov systém s úspechom spracoval priemerne šesťkrát.
Testovaná vzorka je vybavená dvojicou 10mm veľkých titanizovaných meničov. Profil celkovej audio prezentácie stojí na podpore generických kodekov SBC a AAC, čo bolo v danej cenovej relácii tak nejako očakávané. Aj preto sa tu rozprávame o prostom priemere vylepšenom výraznejšou, ak si to želáte, basovou linkou. Počúvanie hudby cez Enco Buds2 bude problém hlavne u niekoho, kto je dlhodobo zvyknutý na prémiové štuple do uší či kvalitnejšie slúchadlá s uzatvorenou konštrukciou. Avšak pre užívateľa nekategorizujúceho samého seba do šuplíku s nálepkou „audiofil“ by nemal byť problém užiť si akúkoľvek svoju hudobnú šálka kávy. Osobne som si Enco Buds2 s radosťou vkladal do zvukovodov za každým, keď mi na telefóne pípla nová epizóda českého filmového podcastu Hodný, zlý a kritický (apropo, odporúčam všetkými desiatimi prstami mastnými od predraženého popcornu). A čo teda tá cenová dilema? Vo svetle toho, čo už v texte vyššie odznelo, viem OPPO Enco Buds2 odporúčať každému nenáročnému záujemcovi o kompaktné a spoľahlivo funkčné bezdrôtové štuple do uší. Nesmie však trvať na ANC, bezdrôtovom nabíjaní a nejakom unikátnom dizajne. Akékoľvek slúchadlá operujúce v tak nízkej cenovej hladine totižto môžu vo finále jedine prekvapiť a to sa modelu OPPO Enco Buds2 dozaista podarilo. Nech už kvalitou spracovania, spoľahlivosťou prenosu, výdržou batérie alebo na telefonovanie použiteľným mikrofónom.
Za poskytnutí produktu k recenzi děkujeme společnosti OPPO