Predpokladám, že každý psychicky vyrovnaný jedinec, ktorému sa jeho vlastná existencia pozdáva natoľko, že by s ňou plánoval ostať čo najdlhšie mu to len osud umožní, myslí v prvom rade na svoje zdravie. Okrem cieleného preberania jedálnička a pravidelnej fyzickej aktivity, kam apropo nemusí automaticky spadať len šport ako taký, nám však v boji za dlhší život môže významne pomáhať aj moderná technika. Monitorovanie zdravotných funkcií, ako doplnok inteligentných hodiniek, si počas prvej dekády komerčnej existencie týchto zariadení získalo obrovskú skupinu fanúšikov. Dnes sa tento formát hardvéru nekupuje výhradne na vybavovanie telefonátov alebo notifikácií (dovolím si dokonca tvrdiť, že to je aktuálne doslova podružná funkcionalita), ale skôr na to, aby nad nami niekto chytrejší bdel dňom aj nocou. Ak sa pred piatimi rokmi ešte nebolo možné na bežne predávané smart watch obrátiť s prosbou o komplexné zhodnotenie aktuálneho fyzického stavu a celé monitorovanie bolo len vo vývoji, tak dnes už je situácia výrazne lepšia. Sme len pár rokov od momentu, kedy sa nositeľná elektronika začne, z časti, predávať ako reálne atestované medicínske náradie a už dnes je bežné, že státisíce ľudí po celom svete chodí za svojimi lekármi preto, že im to odporučil hardvér na ich ruke. Ako určte dobre viete, tak hodinky sú len jednou stranou mince, keďže aktuálne je v rámci zaznamenávania fyzického stavu v celodennom rozsahu na vzostupe segment inteligentných prsteňov. Ja sám som mal počas predchádzajúceho roka možnosť dlhodobo testovať prsteň od spoločnosti Ultrahuman, ale keďže konkurencia je v uvedenom segmente čoraz pestrejšia, netrvalo to dlho a na ukazovák som si nasadil ďalší zaujímavo koncipovaný smart ring. Tentokrát ide o značku RingConn, ktorá vo filozofickej rovine začala existovať práve v čase rozkvetu inteligentných hodiniek a ktorú Dr. Guoxing Wang doviedol na trh s jasným cieľom. Vytvoriť pohodlné zariadenie na monitorovanie kritických životných funkcií. Ja osobne som mal možnosť sa s výsledkom jeho práce nepretržite oboznamovať takmer dva mesiace a teraz vám o tom celom poviem viac.
Pointa preniesť všetky zásadné monitorovacie procesy z hodiniek na prsteň tkvie v dosiahnutí oveľa lepšieho pohodlia počas celodenného nosenia, vrátane spánku. Hodinky, akokoľvek ich dnes vynaliezaví výrobcovia dokážu vyhotoviť čo najviac užívateľsky prívetivé, nikdy nedosiahnu takú úroveň fyzického komfortu, aký zažijete počas nosenia obyčajného prsteňa. Iste, nazývať smart ring niečím obyčajným je asi trocha mimo, ostatne, proporciami ide predsa len o inú „pesničku“, než máme možnosť zažívať pri bežnom krúžku zo vzácneho kovu. Tak či onak, aj tento špecifický druh hardvéru sa za pár rokov svojej komerčnej existencie dočkal čiastočnej evolúcie a RingConn, oproti mnou vyššie spomínanej konkurencii (môžete si k nej pridať aj prsteň značky Oura) je zo všetkých najtenší a najľahší. Materiál je titán statočne odolávajúci škrabancom a poškodeniu, ale už teraz vám môžem povedať, že pri bežných činnostiach a nie práve opatrnom zaobchádzaní, tých škrabancov a škrabančekov, skôr či neskôr, nakoniec pár nazbierate. Za predpokladu, že chcete mať svoj prsteň neustále ako zo škatuľky, budete sa musieť vyvarovať rôznym činnostiam, počnúc od strkania rúk do vrecka s kľúčmi alebo mincami a končiac chytaním akýchkoľvek materiálovo podobných predmetov. V záujme čo najrelevantnejšieho výstupu som sa ja osobne snažil vzorku po všetkých stránkach čo najintenzívnejšie preveriť, a preto teraz, zatiaľ čo píšem a letmým pohľadom sledujem jeho jemne obrúsenú hranu, sám dobre viem, že ani tento smart ring nie je z kategórie nezničiteľných. RingConn Smart Ring si viete objednať vo viacerých farebných prevedeniach a jeho cena sa aj s dovozom pohybuje na úrovni tristo eur. Dizajnom ide o hranatejší kúsok, aj keď priamo na prste je táto skutočnosť rozpoznateľná len pri pohľade na jeho profil, čiže bežným okom ju nikto nezaregistruje. Proces nákupu začína správnym výberom veľkosti, kedy vám výrobca najprv zašle svoju veľkostnú sadu so sériou replík a akonáhle ste si istý výberom čísla, nasleduje dodanie samotného originálu. Aj tu sa v krátkosti skloním pred kvalitou, keďže už z testovacej sady je vidieť, že si RingConn dáva záležať a chce, aby jeho produkty pôsobili maximálne prémiovým dojmom.
Prsteň dokáže naplno monitorovať vašu celodennú aktivitu z oboch rúk a výrobca odporúča nasadiť ho primárne na ukazovák, prostredník alebo prípadne prstenník. Tmavá kovová časť s PVD povrchom sa stará o dizajnom neutrálnu prezentáciu z vonkajšej strany a akonáhle si prsteň dáte dole, zvnútra môžete sledovať konektor pre nabíjanie a výstupky prepojené s tromi vstavanými senzormi. Telo samotné je opatrené odolnosťou IP68, čo znamená, že sa s ním môžete vybrať do prašného i vlhkého prostredia s tým, že ponor do hĺbky jedného metra zvládne po dobu pol hodiny. Odolnosť vo vode je cielená hlavne na bežné kúpanie a sprchovanie, čo však od produktu tohto formátu automaticky očakávate. Prvá vec, čo so mnou počas recenzovania vyložene otriasla, v tom pozitívnom zmysle, bola existencia dokovacej stanice, ktorú nájdete už v základnom balení. Ide o samostatnú krabičku vyhotovenú kompletne z hliníka a vybavenú batériou s kapacitou 500 mAh – predmetné puzdro vám umožní nabiť prsteň hneď osemnásťkrát bez toho, aby ste potrebovali mať v okolí elektrickú zástrčku. A prečo to pozitívne a príjemné prekvapenie? Vyššie spomínaná konkurencia vám totižto ponúka len obyčajný nabíjací adaptér s káblom, ktorý je síce menší než dokovacia stanica RingConn, ale z pohľadu využitia mimo domova ostáva zásadne znevýhodnený. Keď už spomínam batériu, tak aj pri nej sa dá hovoriť o jasnej výhode testovanej jednotky. Pri bežnom používaní, kedy si každý deň cielene nebudete spúšťať konkrétne monitorovanie športovej aktivity, vám batéria teoreticky vydrží na jedno nabitie celý týždeň. Rýchlosť samotného nabíjania je rovnako slušná, keďže vám na ňu stačí nechať prsteň v puzdre deväťdesiat minút. Treba však dodať, že ten týždeň je možné dosiahnuť len pri špecifickom scenári a mnou štandardizovaným počtom dní sa v tomto prípade stalo číslo päť. Čo mi v prípade hlásenia dochádzajúcej energie v prsteni alebo priamo úplného vybitia vadilo najviac, bola skutočnosť, že akonáhle ste sa pravidelne nepozerali do aplikácie RingConn, nemali ste možnosť zistiť, ako je na tom stav batérie – v čase testovania aplikácia nevedela posielať do mobilu notifikácie a musel som si tak dávať dobrý pozor, aby som to päťdňové okno neprešvihol.
Poďme sa teraz bližšie pozrieť na to, čo vlastne RingConn prsteň dokáže monitorovať a ako relevantné dáta vám vie prostredníctvom svojej aplikácie patrične naservírovať. Jeho základom je trojica senzorov. Ide o snímač teploty, PPG senzor a 3D akcelerometer. Nemám problém s relevanciou zbieraných dát ani s príslušnou odchýlkou ohľadom presnosti krokov (tá je bežná aj pri inteligentných hodinkách), ale na čom by RingConn mal vyložene zapracovať, je spôsob synchronizácie dát a rýchlosť ich prenosu – absentuje automatická synchronizácia a ak chcete údaje preniesť do mobilu, je nutné prsteň držať blízko neho. Prehľadnosť aplikácie dostupnej pre Android a iOS vnímam pozitívne, aj keď voči konkurencii je tu možné badať istú strohosť. Nie je to jednoducho také hravé ako inde. Monitorovanie spánku sa výslednými dátami dá porovnať s čímkoľvek v rámci nositeľných zariadení a prsteň nie je vedľa ani pri údajoch ohľadom teploty pokožky, okysličeniu krvi a srdcovom tepe – test som robil v porovnaní s ďalším smart ring zariadením a dvojicou prémiových hodiniek s tým, že už spomínané odchýlky boli minimálne. Užívateľ má možnosť listovať v záznamoch počas jednotlivých dní a nechýba podrobný rozpis bežnej alebo športovej aktivity (čo sa týka športu, tak ide o beta verziu monitorovania, v ktorej je nateraz dostupný len beh vonku a neskôr výrobca sľubuje príchod ďalších športov). Záznam spánku rozpisuje jednotlivé fázy do štandardného grafu a nezabúda priložiť informácie o SpO2, dýchaní a teplote pokožky. Napríklad oproti prsteňu Ultrahuman Ring Air bol RingConn schopný správne identifikovať aj krátke prebudenia a zmysluplne ich zapísať do grafu. Samostatnou kapitolou vychádzajúcou zo zberu už vymenovaných údajov je stres. Tu vám prsteň zvláda podávať informácie o aktuálnom indexe stresu, ktorý prepája s ešte len vyvíjajúcou sa pod-aplikáciou s názvom Wellness Balance – pôjde o akéhosi zdravotného poradcu, ktorý vám na základe nazbieraných dát bude v budúcnosti podsúvať, dúfajme, rozumné informácie o tom, čo počas dňa robiť so svojím telom a čomu sa naopak vyvarovať.
Inteligentný prsteň značky RingConn ma po takmer dvoch mesiacoch používania rozhodne nesklamal, ba naopak si myslím, že ide stále o produkt porovnateľný s akoukoľvek nateraz dostupnou konkurenciou. Medzi jeho zásadné prednosti, ak dám bokom subjektívne vnímanie dizajnu a neplatenú aplikáciu, je rozhodne výdrž batérie, prémiové spracovanie a dokovacia stanica s vlastnou batériou. V momente, keď sa jeho autorom podarí zapracovať na kontinuite prenosu dát a dôjde k spusteniu komplexnej palety športových aktivít, pôjde o plnohodnotný a cenovo dostupný smart ring, ktorý môže aj vám potencionálne zachrániť život.
Za poskytnutie produktu na recenzi ďakujeme spoločnosti RingConn